Official results for Austrian Elite Championship 2015 Middle Distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Austrian Elite Championship 2015 Middle Distance
Organiser: Austria
Date: 16 May 2015

HE / H21E Herren Elite

5 600 m, 89 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz OLK Fricktal 28:23 5:04
2 Daniel Hubmann OL Regio Wil 28:30 +0:07 5:05
3 Fabian Hertner OLV Baselland 28:52 +0:29 5:09
4 Martin Hubmann OL Regio Wil 30:04 +1:41 5:22
5 Florian Howald OLG Herzogenbuchsee 30:14 +1:51 5:23
6 Baptiste Rollier ANCO 30:16 +1:53 5:24
7 Gernot Kerschbaumer HSV Pinkafeld 30:38 +2:15 5:28
8 Alain Denzler OLG Welsikon 30:44 +2:21 5:29
9 Matthias Merz OLG Rymenzburg 31:01 +2:38 5:32
10 Kaspar Hägler OLV Baselland 31:02 +2:39 5:32
11 Andreas Rüedlinger OLK Rafzerfeld 31:04 +2:41 5:32
12 Christoph Meier OLV Baselland 31:12 +2:49 5:34
13 Francois Gonon O Jura 31:17 +2:54 5:35
14 Jonas Mathys OLG Huttwil 31:29 +3:06 5:37
15 Marc Lauenstein ANCO 31:44 +3:21 5:40
16 Raffael Huber OLG Säuliamt 32:03 +3:40 5:43
17 Matthias Leonhardt bussola ok 32:23 +4:00 5:46
18 Simon Brändli OLC Winterthur 32:39 +4:16 5:49
19 Helmut Gremmel HSV Pinkafeld 32:53 +4:30 5:52
20 Samuel Keller bussola ok 33:03 +4:40 5:54
21 Erik Simkovics OLC Wienerwald 33:07 +4:44 5:54
22 Jonas Egger OLV Hindelbank 33:26 +5:03 5:58
23 Ueli Werren OLG Bern 33:34 +5:11 5:59
24 Christian Wartbichler ASKÖ– Henndorf 33:50 +5:27 6:02
25 Sven Aschwanden OLG Goldau 33:57 +5:34 6:03
26 Florian Schneider ol norska 34:09 +5:46 6:05
27 Severin Howald OLG Herzogenbuchsee 34:21 +5:58 6:08
28 Yves Aschwanden OLG Goldau 34:28 +6:05 6:09
29 Niklaus Rey OLG Cordoba 34:35 +6:12 6:10
30 Xander Berger HSV OL Wiener Neustadt 34:37 +6:14 6:10
31 Matthias Niggli ol norska 34:39 +6:16 6:11
32 Sebastian Hägler OLV Baselland 34:42 +6:19 6:11
33 Franz Glaner WAT 34:44 +6:21 6:12
34 Wolfgang Siegert WAT 34:47 +6:24 6:12
35 Severin Denzler OLG Welsikon 34:59 +6:36 6:14
36 Christian Pfeifer OLC Graz 35:05 +6:42 6:15
37 Simon Jakob OLK Rafzerfeld 35:17 +6:54 6:18
38 Jonas Gründler OLG Pfäffikon 35:20 +6:57 6:18
39 Stefan Lombriser OLV Baselland 35:25 +7:02 6:19
40 Tim Robertson Fossum Club 35:29 +7:06 6:20
41 Markus Lang HSV Pinkafeld 35:32 +7:09 6:20
42 Martin Binder SU Klagenfurt 35:48 +7:25 6:23
43 Robert Merl ASKÖ– Henndorf 35:52 +7:29 6:24
44 Joël Morgenthaler OLV Langenthal 35:53 +7:30 6:24
45 Thomas Hodel OLG Huttwil / ANCO 36:21 +7:58 6:29
46 Christof Röthlisberger OLG Skandia 36:34 +8:11 6:31
47 Sandro Truttmann OLG Goldau 36:55 +8:32 6:35
48 Simon Arbter Naturfreunde Wien 36:59 +8:36 6:36
49 Beat Zimmermann Bucheggberger OL 37:00 +8:37 6:36
50 Flavio Poltéra - 37:05 +8:42 6:37
51 Stefano Maddalena O-92 Piano di Magadino 37:12 +8:49 6:38
52 Lukas Diener OLG Bern 37:22 +8:59 6:40
53 Jakob Pauser HSV OL Wiener Neustadt 37:25 +9:02 6:40
54 Nico Brechbühl OLG Stäfa 37:33 +9:10 6:42
55 Philipp von Arx OLC Graz 37:37 +9:14 6:43
56 Lukas Müller OLG Huttwil/Säuliamt 37:38 +9:15 6:43
57 François Borner OLV Zug 37:43 +9:20 6:44
58 Ismael Röthlisberger OLG Suhr 37:45 +9:22 6:44
59 Teodor Yordanov OC München 37:57 +9:34 6:46
60 Henrik Sulz OLC Wienerwald 38:06 +9:43 6:48
61 David Stark OL Regio Wil 38:11 +9:48 6:49
62 Matthias Reiner Naturfreunde Villach - Oriente 38:13 +9:50 6:49
63 Manuel Gassner ASKÖ– Henndorf 38:21 +9:58 6:50
64 Luca Zingg OL Amriswil 38:37 +10:14 6:53
65 Markus Plohn HSV OL Wiener Neustadt 39:00 +10:37 6:57
66 Sven Rüegg OLG Welsikon 39:08 +10:45 6:59
67 Michael Dubach ol norska 39:11 +10:48 6:59
68 Philipp Schiel OLC Graz 39:29 +11:06 7:03
69 Thomas Geiges OLG Stäfa 39:38 +11:15 7:04
70 Denis Steinemann OLG Säuliamt 39:58 +11:35 7:08
71 Simon Rüegg OLG St. Gallen/App. 40:00 +11:37 7:08
72 Mathias Birrer OLV Baselland 40:02 +11:39 7:08
73 Joel Borner OLV Zug 40:10 +11:47 7:10
74 Michael Weber OLG Säuliamt 40:14 +11:51 7:11
75 Simon Wenger OLG Bern 40:29 +12:06 7:13
76 Tobias Zbinden OLG St. Gallen/App. 41:45 +13:22 7:27
77 Andreas Waldmann OLT Transdanubien 43:25 +15:02 7:45
78 Axel Koppert OLC Graz 43:52 +15:29 7:50
79 Stephan Seeböck HSV OL Wiener Neustadt 44:33 +16:10 7:57
80 Julian Brogli OLV Baselland 44:51 +16:28 8:00
81 Kilian Jörg OLC Wienerwald 45:09 +16:46 8:03
82 Daniel Bichl WAT 46:36 +18:13 8:19
83 Roland Fesselhofer HSV OL Wiener Neustadt 48:21 +19:58 8:38
84 Cyrus-Rafael Godarzi OLG Rymenzburg 59:01 +30:38 10:32
85 Yannis Güdel OLG Murten 1:03:26 +35:03 11:19
86 Matthias Poell OLC Wienerwald 1:04:58 +36:35 11:36
87 Fabian Samec WAT 1:08:48 +40:25 12:17
Philipp Haider WAT mispunched
Jerome Käser bussola ok mispunched
Rico Hübscher OLK Argus did not start
Adrian Wickert Laufklub Kompass Innsbruck did not start
Lukas Scharnagl ASKÖ– Henndorf did not start
Lukas Schubnell OLC Winterthur did not start
Philipp Sauter OLG Chur did not start
Anders Holmberg OLV Baselland did not start
Andreas Kyburz OLK Fricktal did not start

DE / D21E Damen Elite

4 700 m, 46 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Simone Niggli OLV Hindelbank 27:41 5:53
2 Sara Lüscher OLC Kapreolo 28:55 +1:14 6:09
3 Rahel Friederich OLG Basel 29:02 +1:21 6:10
4 Julia Gross OL Zimmerberg 30:40 +2:59 6:31
5 Judith Wyder OLG Thun 30:56 +3:15 6:34
6 Sabine Hauswirth ol norska 31:24 +3:43 6:40
7 Silje Ekroll Jahren ol norska 32:29 +4:48 6:54
8 Lilly Gross OL Zimmerberg / TG Hütten 32:44 +5:03 6:57
9 Lisa Holer OLK Fricktal 32:56 +5:15 7:00
9 Vanessa Round OLG Galgenen 32:56 +5:15 7:00
11 Martina Ruch OLG Skandia 33:06 +5:25 7:02
12 Franziska Dörig OLG St. Gallen/App. 33:25 +5:44 7:06
13 Ines Brodmann OLG Basel 33:42 +6:01 7:10
14 Isabelle Feer OLG Goldau 34:10 +6:29 7:16
15 Laura Ramstein OLC Graz 34:34 +6:53 7:21
16 Martina Seiterle thurgorienta 34:35 +6:54 7:21
17 Anna Simkovics OLC Wienerwald 34:36 +6:55 7:21
18 Anja Arbter Naturfreunde Wien 34:39 +6:58 7:22
18 Sina Tommer OLG Welsikon 34:39 +6:58 7:22
20 Sarina Jenzer OLG Huttwil 35:19 +7:38 7:30
21 Thalia Bertschinger OLG Thun 36:05 +8:24 7:40
22 Dominique Bucher OLV Hindelbank 36:17 +8:36 7:43
23 Marion Aebi OLG Herzogenbuchsee 36:20 +8:39 7:43
24 Anina Brunner bussola ok 36:45 +9:04 7:49
25 Mirjam Pfister OLC Kapreolo 36:51 +9:10 7:50
26 Sandra Schärer ol norska 36:52 +9:11 7:50
27 Salome Weber OLV Langenthal 36:57 +9:16 7:51
28 Fabienne Wenger OLG Bern 37:34 +9:53 7:59
29 Salome Schweizer OLV Baselland 37:50 +10:09 8:02
30 Véronique Ruppenthal OLG Chur 37:56 +10:15 8:04
31 Jasmine Neve Victorian Nuggets 38:37 +10:56 8:12
32 Maren Herrgesell OLC Graz 38:38 +10:57 8:13
33 Sara Würmli OL Zimmerberg 38:39 +10:58 8:13
34 Marina Rosink OL-Team-Filder 39:51 +12:10 8:28
35 Rahela Brunner bussola ok 39:57 +12:16 8:30
36 Katja Gygax OLG Herzogenbuchsee 39:59 +12:18 8:30
37 Mirjam Fässler OL Regio Wil 40:16 +12:35 8:34
38 Lisa Pacher SU Schöckl Orienteering 40:30 +12:49 8:37
39 Nadja Beeler OLG Goldau / OLG Basel 40:42 +13:01 8:39
40 Julia Bauer SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn 41:38 +13:57 8:51
41 Regula Müller bussola ok 42:21 +14:40 9:00
42 Jutta Seeböck HSV OL Wiener Neustadt 45:29 +17:48 9:40
43 Vivian Lindholm OC München 47:56 +20:15 10:11
44 Elina Mikaelsson OLC Graz 49:47 +22:06 10:35
45 Zuzana Weissova OL Kufstein 56:51 +29:10 12:05
Natalia Vinogradova OLK Argus mispunched
Brigitta Mathys ol.biel.seeland did not start
Rachel Engeler OL Amriswil did not start
Sophie Tritschler OLG Zürich did not start
Bettina Aebi OLG Herzogenbuchsee did not start
Elena Roos O-92 Piano di Magadino did not start
Ursula Kadan OC Fürstenfeld did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org