International Orienteering Federation

Official results for DM Sprint 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: DM Sprint 2015
Organisers: Denmark / OK Roskilde
Date: 30 May 2015

Men senior

3 900 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kristian JonesSwansea Bay Orienteering ClubGreat Britain14:373:44
2Soren BobachOK Pan AarhusDenmark14:38+0:013:45
3Soren SchwartzFIF Hilleroed OrienteringDenmark15:16+0:393:54
4Tue LassenFaaborg OKDenmark15:17+0:403:55
5Murray StrainInterlopersGreat Britain15:24+0:473:56
6Chris SmithardDeeside Orienteering ClubGreat Britain15:26+0:493:57
7Rasmus DjurhuusOK Pan AarhusDenmark15:52+1:154:04
8Jakob EdsenAarhus 1900 OrienteringDenmark15:56+1:194:05
9Christian BobachSilkeborg OKDenmark16:04+1:274:07
10Soeren Skaarup LarsenOK Oest BirkeroedDenmark16:31+1:544:14
10Thomas JensenCopenhagen ODenmark16:31+1:544:14
12Martin Laage KraghOK RoskildeDenmark16:35+1:584:15
13Stefan Frands PetersenAlleroed OKDenmark17:05+2:284:22
14Matyas PentekHorsens OKHungary17:09+2:324:23
15Jeppe RuudFIF Hilleroed OrienteringDenmark17:10+2:334:24
16Henrik Rindom KnudsenOK MelfarDenmark17:16+2:394:25
17Troels ChristiansenSollerod OKDenmark17:32+2:554:29
18Andreas Mikkelsen JensenSollerod OKDenmark17:41+3:044:32
19Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark17:56+3:194:35
20Michael SoerensenOK Oest BirkeroedDenmark18:00+3:234:36
21Robert KovacsFarum OKHungary18:48+4:114:49
22Niklas IngwersenHorsens OKDenmark19:04+4:274:53
23Casper Steen SorensenOK Oest BirkeroedDenmark20:21+5:445:13
24Jonas Soby PedersenAarhus 1900 OrienteringDenmark21:31+6:545:31
25Jørn Schou-RodeLyngby OK23:08+8:315:55
26Mads Godvin JensenLyngby OKDenmark24:08+9:316:11
27Mikkel Zacharias PedersenDovaniaDenmark25:10+10:336:27
28Lars Ryberg VikkelsoeDovaniaDenmark30:54+16:177:55
Thor NorskovOK Oest BirkeroedDenmarkdid not start

Women senior

3 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Ida BobachOK Pan AarhusDenmark15:334:26
2Maja AlmOK HTF HaderslevDenmark16:11+0:384:37
3Ruth HolmesSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain16:45+1:124:47
4Nicoline Friberg KlysnerFIF Hilleroed OrienteringDenmark16:50+1:174:48
5Emma KlingenbergFaaborg OKDenmark17:08+1:354:53
6Signe KlintingFIF Hilleroed OrienteringDenmark17:34+2:015:01
7Ane LindeOK Pan AarhusDenmark18:06+2:335:10
8Lea ReimeFarum OKDenmark18:10+2:375:11
9Cecilie Friberg KlysnerFIF Hilleroed OrienteringDenmark19:10+3:375:28
10Rikke KofordCopenhagen ODenmark20:09+4:365:45
11Barbora PijakovaOK Pan AarhusSlovakia20:25+4:525:50
12Helle Holm ClausenOK Oest BirkeroedDenmark20:34+5:015:52
13Eva SebokFarum OKHungary22:00+6:276:17
Helen BridleEdinburgh Southern Orienteering ClubGreat Britaindisqualified
Camilla BevenseeOK HTF HaderslevDenmarkmispunched
Masha SemakFarum OKUkrainedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org