Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 29 March 2015

Men elite WRE

17 900 m, 70 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Soren Bobach DEN-OK Pan Århus 1:25:45 4:47
2 David Andersson SWE-Malungs OK Skogsmardarna 1:29:33 +3:48 5:00
3 Jere Pajunen FIN-Kalevan rasti 1:29:34 +3:49 5:00
4 Olle Bostrom SWE-Jaerla IF Orientering 1:30:33 +4:48 5:03
5 Mikko Siren FIN-Angelniemen Ankkuri 1:31:00 +5:15 5:05
6 Mathias Hallmen SWE-OK Denseln 1:31:25 +5:40 5:06
7 Davis Dislers SWE-IK Hakarpspojkarna 1:33:08 +7:23 5:12
8 Rudolfs Zernis SWE-Aerla IF 1:33:30 +7:45 5:13
9 Dmitry Tsvetkov RUS-IkNV 1:33:36 +7:51 5:13
10 Miika Kirmula FIN-Angelniemen Ankkuri 1:34:19 +8:34 5:16
11 Janne Mankarla FIN-Lynx 1:35:27 +9:42 5:19
12 Rasmus Djurhuus DEN-OK Pan Århus 1:35:34 +9:49 5:20
13 Jonas Munthe DEN-OK Pan Århus 1:36:37 +10:52 5:23
14 Sami Hamalainen FIN-MS Parma 1:36:57 +11:12 5:24
15 Ari Pekka Lassila FIN-Koovee 1:38:47 +13:02 5:31
16 Bjarne Friedrichs GER-Deutscher Turner Bund 1:39:14 +13:29 5:32
17 Bojan Blumenstein NOR-Nydalens SK 1:39:31 +13:46 5:33
18 Mikko Patana FIN-Hiidenkiertajat 1:41:09 +15:24 5:39
19 Ueli Werren SWI-OLG Bern 1:41:12 +15:27 5:39
20 Trond Einar Moen Pedersli NOR-OL Trollelg 1:41:39 +15:54 5:40
21 Timo Mahonen FIN-Helsingin Suunnistajat 1:42:34 +16:49 5:43
22 Mikkel Sorensen NOR-NTNUI 1:42:54 +17:09 5:44
23 Matthias Kretzschmar GER-Deutscher Turner Bund 1:43:32 +17:47 5:47
24 Philipp Mueller GER-Deutscher Turner Bund 1:43:38 +17:53 5:47
25 Juho Matti Taivainen FIN-Pellon Ponsi 1:43:46 +18:01 5:47
26 AnttiPekka Leskinen FIN-Lynx 1:43:51 +18:06 5:48
27 Stefan Frands Petersen DEN-Allerød OK 1:44:51 +19:06 5:51
28 Sampo Rahko FIN-SK Pohjantahti 1:45:07 +19:22 5:52
29 Felix Breitschaedel NOR-Bækkelagets SK 1:45:40 +19:55 5:54
30 Tim Robertson NZL-Hutt Valley 1:45:45 +20:00 5:54
31 Thomas Jensen DEN-Tisvilde Hegn OK 1:45:48 +20:03 5:54
32 Jouni Kujala FIN-SK Pohjantahti 1:46:02 +20:17 5:55
33 Matyas Pentek DEN-Horsens OK 1:46:07 +20:22 5:55
34 Henrik Rindom Knudsen DEN-OK Melfar 1:48:36 +22:51 6:04
35 Iisak Helander FIN-SK Pohjantahti 1:49:16 +23:31 6:06
36 Felix Spaeth GER-Deutscher Turner Bund 1:49:39 +23:54 6:07
37 Markus Hederskog SWE-IK Hakarpspojkarna 1:49:57 +24:12 6:08
38 Ats Sonajalg EST-Team Estonia 1:52:32 +26:47 6:17
39 Sami Petteri Juopperi FIN-Pellon Ponsi 1:52:56 +27:11 6:18
40 Markku Isokoski FIN-Pellon Ponsi 1:53:49 +28:04 6:21
41 Teodor Yordanov GER-OC Muenchen 1:54:44 +28:59 6:24
42 Niklas Hjort Ingwersen DEN-Horsens OK 1:55:09 +29:24 6:25
43 Joakim Hederskog SWE-IK Hakarpspojkarna 1:55:11 +29:26 6:26
44 Carl Godager Kaas NOR-Bækkelagets SK 1:57:30 +31:45 6:33
45 Florian Flechsig GER-Deutscher Turner Bund 1:58:34 +32:49 6:37
46 Taneli Pantsar FIN-Pellon Ponsi 1:58:50 +33:05 6:38
47 Ross Morrison FIN-Rajamaen Rykmentti 1:59:24 +33:39 6:40
48 Niko Nissinen FIN-SK Pohjantahti 2:00:54 +35:09 6:45
49 Jonas Falck Weber DEN-Tisvilde Hegn OK 2:01:24 +35:39 6:46
50 Andreas Mikkelse Jensen DEN-Søllerød OK 2:01:52 +36:07 6:48
51 Atis Reskis LAT-Saldus OK 2:02:56 +37:11 6:52
52 Ulrik Staugaard DEN-FIF Hillerød Orientering 2:04:53 +39:08 6:58
53 Ilari Sulkula FIN-Suunta Jyvaskyla 2:12:56 +47:11 7:25
54 Jon Arve Engebakken NOR-Nord-Østerdal OK 2:13:22 +47:37 7:27
55 Viktors Mateics LAT-Saldus OK 2:14:08 +48:23 7:29
56 Tamas Sziladi HUN-PVSK 2:20:13 +54:28 7:50
57 Jes Mose Jensen DEN-AKIF 2:21:17 +55:32 7:53
58 Jeppe Andersen DEN-OK H.T.F. 2:29:24 +1:03:39 8:20
59 Allan Reiche DEN-OK Vendelboerne 2:40:07 +1:14:22 8:56
60 Hans Kresten Larsen DEN-AKIF 3:02:37 +1:36:52 10:12
Oskar Daniels SWE-Attunda OK mispunched
Aleksi Niemi FIN-Tampereen Pyrintö mispunched
Christoph Brandt GER-Deutscher Turner Bund did not finish
Per Harald Havne Johansen NOR-Varegg Fleridrett did not finish
Balint Kovacs HUN-PVSK did not finish
Tue Lassen DEN-Faaborg OK did not finish
Jeppe Ruud DEN-FIF Hillerød Orientering did not finish
Guy Sabo ISR-ISR OC Emek Hefer did not finish
Eskil Schoening DEN-OK West did not finish
Axel Wradhe SWE-Attunda OK did not finish
Christian Bobach DEN-Silkeborg OK did not start
Juha Hyyrylainen FIN-Anttolan Urheilijat did not start
Anton Johansson SWE-OK Orion did not start
Robert Kovacs DEN-Farum OK did not start
Thor Norskov SWE-IFK Goteborg did not start
Rune Olsen DEN-Tisvilde Hegn OK did not start
Maxim Simakov RUS-Omega did not start
Mikkel Skaarup DEN-Ballerup OK did not start

Women elite WRE

12 000 m, 43 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Maja Alm DEN-OK HTF Haderslev 1:07:01 5:35
2 Ida Bobach DEN-OK Pan Århus 1:09:12 +2:11 5:46
3 Kamilla Olaussen NOR-Fredrikstad SK 1:09:40 +2:39 5:48
4 Sofia Haajanen FIN-SK Pohjantahti 1:12:58 +5:57 6:04
5 Lena Eliasson SWE-Domnarvets GoIF 1:13:02 +6:01 6:05
6 Marttiina Joensuu FIN-SK Pohjantahti 1:13:05 +6:04 6:05
7 Kristin Lofgren NOR-Varegg Fleridrett 1:14:33 +7:32 6:12
8 Galina Vinogradova SWE-Alfta Osa OK 1:14:50 +7:49 6:14
9 Signe Klinting DEN-FIF Hillerød Orientering 1:16:10 +9:09 6:20
10 Aino Mankarla FIN-Lynx 1:17:47 +10:46 6:28
11 Jannina Gustafsson FIN-SKUusi 1:18:15 +11:14 6:31
12 Emilie Westli Andersen NOR-Løten o-lag 1:18:18 +11:17 6:31
13 Lone Karin Brochmann NOR-Bækkelagets SK 1:19:49 +12:48 6:39
14 Line Hagman NOR-Bækkelagets SK 1:20:35 +13:34 6:42
15 Anna Haataja FIN-SK Pohjantahti 1:21:58 +14:57 6:49
16 Susanna Tervo FIN-MS Parma 1:21:59 +14:58 6:49
17 Louise Oram NOR-Nydalens SK 1:22:10 +15:09 6:50
18 Heini Wennman FIN-SK Pohjantahti 1:22:40 +15:39 6:53
19 Sabine Rothaug GER-Deutscher Turner Bund 1:22:41 +15:40 6:53
20 Anne Kunzendorf GER-Deutscher Turner Bund 1:22:44 +15:43 6:53
21 Masha Semak DEN-Farum OK 1:23:31 +16:30 6:57
22 Lea Reime DEN-Farum OK 1:23:45 +16:44 6:58
23 Ane Sofie Bjorgul DEN-OK Pan Århus 1:24:02 +17:01 7:00
24 Mette Hjerrild DEN-OK Pan Århus 1:24:22 +17:21 7:01
25 Anneke Hald Bjorgum SWE-Jaerla IF Orientering 1:24:26 +17:25 7:02
26 Lene Godager Kaas NOR-Bækkelagets SK 1:24:29 +17:28 7:02
27 Laura Pajunen FIN-Anttolan Urheilijat 1:24:31 +17:30 7:02
28 Arntraut Goetsch GER-Deutscher Turner Bund 1:25:21 +18:20 7:06
29 Sara Karvonen FIN-Lynx 1:25:49 +18:48 7:09
30 Thalia Bertschinger NOR-Nydalens SK 1:26:06 +19:05 7:10
31 Siri Ulvestad NOR-Nydalens SK 1:26:33 +19:32 7:12
32 Saanamaria Rahko FIN-SK Pohjantahti 1:28:08 +21:07 7:20
33 Sanna Andelin FIN-Lahden Taimi 1:28:14 +21:13 7:21
34 Jolanta Kolosinska SWE-OK Skogsfalken 1:29:03 +22:02 7:25
35 Annika Bjork SWE-OK Linne 1:30:03 +23:02 7:30
36 Ita Klingenberg DEN-OK Pan Århus 1:31:34 +24:33 7:37
37 Inge Skovgaard Knudsen DEN-Faaborg OK 1:31:38 +24:37 7:38
38 Laerke Lundedal Jensen DEN-FIF Hillerød Orientering 1:34:51 +27:50 7:54
39 Amalie Tripax DEN-OK Roskilde 1:45:34 +38:33 8:47
40 Nina Doellgast GER-Deutscher Turner Bund 2:08:44 +1:01:43 10:43
Susanna Forsell SWE-Motala AIF OL mispunched
Cecilie Friberg Klysner DEN-FIF Hillerød Orientering did not finish
Susen Loesch GER-Deutscher Turner Bund did not finish
Stine Bagger Hagner DEN-Silkeborg OK did not start
Nikoline Ekeberg Schjerve NOR-Bækkelagets SK did not start
Kine Gulliksen NOR-Bækkelagets SK did not start
Marjo Liikanen FIN-Rajamaen Rykmentti did not start
Marte Narum NOR-Nydalens SK did not start
Jenny Patana FIN-Hiidenkiertajat did not start
Hanna Raitanen FIN-Rajamaen Rykmentti did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Siven Active Sport
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!