Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 29 March 2015

Men elite WRE

17 900 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Soren BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:25:454:47
2David AnderssonSWE-Malungs OK SkogsmardarnaSweden1:29:33+3:485:00
3Jere PajunenFIN-Kalevan rastiFinland1:29:34+3:495:00
4Olle BostromSWE-Jaerla IF OrienteringSweden1:30:33+4:485:03
5Mikko SirenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland1:31:00+5:155:05
6Mathias HallmenSWE-OK DenselnSweden1:31:25+5:405:06
7Davis DislersSWE-IK HakarpspojkarnaLatvia1:33:08+7:235:12
8Rudolfs ZernisSWE-Aerla IFLatvia1:33:30+7:455:13
9Dmitry TsvetkovRUS-IkNVRussian Federation1:33:36+7:515:13
10Miika KirmulaFIN-Angelniemen AnkkuriFinland1:34:19+8:345:16
11Janne MankarlaFIN-LynxFinland1:35:27+9:425:19
12Rasmus DjurhuusDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:35:34+9:495:20
13Jonas MuntheDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:36:37+10:525:23
14Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland1:36:57+11:125:24
15Ari Pekka LassilaFIN-KooveeFinland1:38:47+13:025:31
16Bjarne FriedrichsGER-Deutscher Turner BundGermany1:39:14+13:295:32
17Bojan BlumensteinNOR-Nydalens SKGermany1:39:31+13:465:33
18Mikko PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland1:41:09+15:245:39
19Ueli WerrenSWI-OLG BernSwitzerland1:41:12+15:275:39
20Trond Einar Moen PedersliNOR-OL TrollelgNorway1:41:39+15:545:40
21Timo MahonenFIN-Helsingin SuunnistajatFinland1:42:34+16:495:43
22Mikkel SorensenNOR-NTNUIDenmark1:42:54+17:095:44
23Matthias KretzschmarGER-Deutscher Turner BundGermany1:43:32+17:475:47
24Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany1:43:38+17:535:47
25Juho Matti TaivainenFIN-Pellon PonsiFinland1:43:46+18:015:47
26AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland1:43:51+18:065:48
27Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark1:44:51+19:065:51
28Sampo RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland1:45:07+19:225:52
29Felix BreitschaedelNOR-Bækkelagets SKAustria1:45:40+19:555:54
30Tim RobertsonNZL-Hutt ValleyNew Zealand1:45:45+20:005:54
31Thomas JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark1:45:48+20:035:54
32Jouni KujalaFIN-SK PohjantahtiFinland1:46:02+20:175:55
33Matyas PentekDEN-Horsens OKHungary1:46:07+20:225:55
34Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark1:48:36+22:516:04
35Iisak HelanderFIN-SK PohjantahtiFinland1:49:16+23:316:06
36Felix SpaethGER-Deutscher Turner BundGermany1:49:39+23:546:07
37Markus HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden1:49:57+24:126:08
38Ats SonajalgEST-Team EstoniaEstonia1:52:32+26:476:17
39Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland1:52:56+27:116:18
40Markku IsokoskiFIN-Pellon PonsiFinland1:53:49+28:046:21
41Teodor YordanovGER-OC MuenchenBulgaria1:54:44+28:596:24
42Niklas Hjort IngwersenDEN-Horsens OKDenmark1:55:09+29:246:25
43Joakim HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden1:55:11+29:266:26
44Carl Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway1:57:30+31:456:33
45Florian FlechsigGER-Deutscher Turner BundGermany1:58:34+32:496:37
46Taneli PantsarFIN-Pellon PonsiFinland1:58:50+33:056:38
47Ross MorrisonFIN-Rajamaen RykmenttiNew Zealand1:59:24+33:396:40
48Niko NissinenFIN-SK PohjantahtiFinland2:00:54+35:096:45
49Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark2:01:24+35:396:46
50Andreas Mikkelse JensenDEN-Søllerød OKDenmark2:01:52+36:076:48
51Atis ReskisLAT-Saldus OKLatvia2:02:56+37:116:52
52Ulrik StaugaardDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark2:04:53+39:086:58
53Ilari SulkulaFIN-Suunta JyvaskylaFinland2:12:56+47:117:25
54Jon Arve EngebakkenNOR-Nord-Østerdal OKNorway2:13:22+47:377:27
55Viktors MateicsLAT-Saldus OKLatvia2:14:08+48:237:29
56Tamas SziladiHUN-PVSKHungary2:20:13+54:287:50
57Jes Mose JensenDEN-AKIFDenmark2:21:17+55:327:53
58Jeppe AndersenDEN-OK H.T.F.Denmark2:29:24+1:03:398:20
59Allan ReicheDEN-OK VendelboerneDenmark2:40:07+1:14:228:56
60Hans Kresten LarsenDEN-AKIFDenmark3:02:37+1:36:5210:12
Oskar DanielsSWE-Attunda OKSwedenmispunched
Aleksi NiemiFIN-Tampereen PyrintöFinlandmispunched
Christoph BrandtGER-Deutscher Turner BundGermanydid not finish
Per Harald Havne JohansenNOR-Varegg FleridrettNorwaydid not finish
Balint KovacsHUN-PVSKHungarydid not finish
Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmarkdid not finish
Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmarkdid not finish
Guy SaboISR-ISR OC Emek HeferIsraeldid not finish
Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmarkdid not finish
Axel WradheSWE-Attunda OKSwedendid not finish
Christian BobachDEN-Silkeborg OKDenmarkdid not start
Juha HyyrylainenFIN-Anttolan UrheilijatFinlanddid not start
Anton JohanssonSWE-OK OrionSwedendid not start
Robert KovacsDEN-Farum OKHungarydid not start
Thor NorskovSWE-IFK GoteborgDenmarkdid not start
Rune OlsenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Maxim SimakovRUS-OmegaRussian Federationdid not start
Mikkel SkaarupDEN-Ballerup OKDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org