International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 29 March 2015

Men elite WRE

17 900 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Soren BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:25:454:47
2David AnderssonSWE-Malungs OK SkogsmardarnaSweden1:29:33+3:485:00
3Jere PajunenFIN-Kalevan rastiFinland1:29:34+3:495:00
4Olle BostromSWE-Jaerla IF OrienteringSweden1:30:33+4:485:03
5Mikko SirenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland1:31:00+5:155:05
6Mathias HallmenSWE-OK DenselnSweden1:31:25+5:405:06
7Davis DislersSWE-IK HakarpspojkarnaLatvia1:33:08+7:235:12
8Rudolfs ZernisSWE-Aerla IFLatvia1:33:30+7:455:13
9Dmitry TsvetkovRUS-IkNVRussian Federation1:33:36+7:515:13
10Miika KirmulaFIN-Angelniemen AnkkuriFinland1:34:19+8:345:16
11Janne MankarlaFIN-LynxFinland1:35:27+9:425:19
12Rasmus DjurhuusDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:35:34+9:495:20
13Jonas MuntheDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:36:37+10:525:23
14Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland1:36:57+11:125:24
15Ari Pekka LassilaFIN-KooveeFinland1:38:47+13:025:31
16Bjarne FriedrichsGER-Deutscher Turner BundGermany1:39:14+13:295:32
17Bojan BlumensteinNOR-Nydalens SKGermany1:39:31+13:465:33
18Mikko PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland1:41:09+15:245:39
19Ueli WerrenSWI-OLG BernSwitzerland1:41:12+15:275:39
20Trond Einar Moen PedersliNOR-OL TrollelgNorway1:41:39+15:545:40
21Timo MahonenFIN-Helsingin SuunnistajatFinland1:42:34+16:495:43
22Mikkel SorensenNOR-NTNUIDenmark1:42:54+17:095:44
23Matthias KretzschmarGER-Deutscher Turner BundGermany1:43:32+17:475:47
24Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany1:43:38+17:535:47
25Juho Matti TaivainenFIN-Pellon PonsiFinland1:43:46+18:015:47
26AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland1:43:51+18:065:48
27Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark1:44:51+19:065:51
28Sampo RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland1:45:07+19:225:52
29Felix BreitschaedelNOR-Bækkelagets SKAustria1:45:40+19:555:54
30Tim RobertsonNZL-Hutt ValleyNew Zealand1:45:45+20:005:54
31Thomas JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark1:45:48+20:035:54
32Jouni KujalaFIN-SK PohjantahtiFinland1:46:02+20:175:55
33Matyas PentekDEN-Horsens OKHungary1:46:07+20:225:55
34Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark1:48:36+22:516:04
35Iisak HelanderFIN-SK PohjantahtiFinland1:49:16+23:316:06
36Felix SpaethGER-Deutscher Turner BundGermany1:49:39+23:546:07
37Markus HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden1:49:57+24:126:08
38Ats SonajalgEST-Team EstoniaEstonia1:52:32+26:476:17
39Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland1:52:56+27:116:18
40Markku IsokoskiFIN-Pellon PonsiFinland1:53:49+28:046:21
41Teodor YordanovGER-OC MuenchenBulgaria1:54:44+28:596:24
42Niklas Hjort IngwersenDEN-Horsens OKDenmark1:55:09+29:246:25
43Joakim HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden1:55:11+29:266:26
44Carl Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway1:57:30+31:456:33
45Florian FlechsigGER-Deutscher Turner BundGermany1:58:34+32:496:37
46Taneli PantsarFIN-Pellon PonsiFinland1:58:50+33:056:38
47Ross MorrisonFIN-Rajamaen RykmenttiNew Zealand1:59:24+33:396:40
48Niko NissinenFIN-SK PohjantahtiFinland2:00:54+35:096:45
49Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark2:01:24+35:396:46
50Andreas Mikkelse JensenDEN-Søllerød OKDenmark2:01:52+36:076:48
51Atis ReskisLAT-Saldus OKLatvia2:02:56+37:116:52
52Ulrik StaugaardDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark2:04:53+39:086:58
53Ilari SulkulaFIN-Suunta JyvaskylaFinland2:12:56+47:117:25
54Jon Arve EngebakkenNOR-Nord-Østerdal OKNorway2:13:22+47:377:27
55Viktors MateicsLAT-Saldus OKLatvia2:14:08+48:237:29
56Tamas SziladiHUN-PVSKHungary2:20:13+54:287:50
57Jes Mose JensenDEN-AKIFDenmark2:21:17+55:327:53
58Jeppe AndersenDEN-OK H.T.F.Denmark2:29:24+1:03:398:20
59Allan ReicheDEN-OK VendelboerneDenmark2:40:07+1:14:228:56
60Hans Kresten LarsenDEN-AKIFDenmark3:02:37+1:36:5210:12
Oskar DanielsSWE-Attunda OKSwedenmispunched
Aleksi NiemiFIN-Tampereen PyrintöFinlandmispunched
Christoph BrandtGER-Deutscher Turner BundGermanydid not finish
Per Harald Havne JohansenNOR-Varegg FleridrettNorwaydid not finish
Balint KovacsHUN-PVSKHungarydid not finish
Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmarkdid not finish
Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmarkdid not finish
Guy SaboISR-ISR OC Emek HeferIsraeldid not finish
Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmarkdid not finish
Axel WradheSWE-Attunda OKSwedendid not finish
Christian BobachDEN-Silkeborg OKDenmarkdid not start
Juha HyyrylainenFIN-Anttolan UrheilijatFinlanddid not start
Anton JohanssonSWE-OK OrionSwedendid not start
Robert KovacsDEN-Farum OKHungarydid not start
Thor NorskovSWE-IFK GoteborgDenmarkdid not start
Rune OlsenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Maxim SimakovRUS-OmegaRussian Federationdid not start
Mikkel SkaarupDEN-Ballerup OKDenmarkdid not start

Women elite WRE

12 000 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN-OK HTF HaderslevDenmark1:07:015:35
2Ida BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:09:12+2:115:46
3Kamilla OlaussenNOR-Fredrikstad SKNorway1:09:40+2:395:48
4Sofia HaajanenFIN-SK PohjantahtiFinland1:12:58+5:576:04
5Lena EliassonSWE-Domnarvets GoIFSweden1:13:02+6:016:05
6Marttiina JoensuuFIN-SK PohjantahtiFinland1:13:05+6:046:05
7Kristin LofgrenNOR-Varegg FleridrettSweden1:14:33+7:326:12
8Galina VinogradovaSWE-Alfta Osa OKRussian Federation1:14:50+7:496:14
9Signe KlintingDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark1:16:10+9:096:20
10Aino MankarlaFIN-LynxFinland1:17:47+10:466:28
11Jannina GustafssonFIN-SKUusiFinland1:18:15+11:146:31
12Emilie Westli AndersenNOR-Løten o-lagNorway1:18:18+11:176:31
13Lone Karin BrochmannNOR-Bækkelagets SKNorway1:19:49+12:486:39
14Line HagmanNOR-Bækkelagets SKNorway1:20:35+13:346:42
15Anna HaatajaFIN-SK PohjantahtiFinland1:21:58+14:576:49
16Susanna TervoFIN-MS ParmaFinland1:21:59+14:586:49
17Louise OramNOR-Nydalens SKCanada1:22:10+15:096:50
18Heini WennmanFIN-SK PohjantahtiFinland1:22:40+15:396:53
19Sabine RothaugGER-Deutscher Turner BundGermany1:22:41+15:406:53
20Anne KunzendorfGER-Deutscher Turner BundGermany1:22:44+15:436:53
21Masha SemakDEN-Farum OKUkraine1:23:31+16:306:57
22Lea ReimeDEN-Farum OKDenmark1:23:45+16:446:58
23Ane Sofie BjorgulDEN-OK Pan ÅrhusNorway1:24:02+17:017:00
24Mette HjerrildDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:24:22+17:217:01
25Anneke Hald BjorgumSWE-Jaerla IF OrienteringNorway1:24:26+17:257:02
26Lene Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway1:24:29+17:287:02
27Laura PajunenFIN-Anttolan UrheilijatFinland1:24:31+17:307:02
28Arntraut GoetschGER-Deutscher Turner BundGermany1:25:21+18:207:06
29Sara KarvonenFIN-LynxFinland1:25:49+18:487:09
30Thalia BertschingerNOR-Nydalens SKSwitzerland1:26:06+19:057:10
31Siri UlvestadNOR-Nydalens SKNorway1:26:33+19:327:12
32Saanamaria RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland1:28:08+21:077:20
33Sanna AndelinFIN-Lahden TaimiFinland1:28:14+21:137:21
34Jolanta KolosinskaSWE-OK SkogsfalkenPoland1:29:03+22:027:25
35Annika BjorkSWE-OK LinneSweden1:30:03+23:027:30
36Ita KlingenbergDEN-OK Pan ÅrhusDenmark1:31:34+24:337:37
37Inge Skovgaard KnudsenDEN-Faaborg OKDenmark1:31:38+24:377:38
38Laerke Lundedal JensenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark1:34:51+27:507:54
39Amalie TripaxDEN-OK RoskildeDenmark1:45:34+38:338:47
40Nina DoellgastGER-Deutscher Turner BundGermany2:08:44+1:01:4310:43
Susanna ForsellSWE-Motala AIF OLSwedenmispunched
Cecilie Friberg KlysnerDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmarkdid not finish
Susen LoeschGER-Deutscher Turner BundGermanydid not finish
Stine Bagger HagnerDEN-Silkeborg OKDenmarkdid not start
Nikoline Ekeberg SchjerveNOR-Bækkelagets SKNorwaydid not start
Kine GulliksenNOR-Bækkelagets SKNorwaydid not start
Marjo LiikanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinlanddid not start
Marte NarumNOR-Nydalens SKNorwaydid not start
Jenny PatanaFIN-HiidenkiertajatFinlanddid not start
Hanna RaitanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org