International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 28 March 2015

Men elite WRE

7 200 m, 84 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Soren BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark32:444:32
2Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark34:04+1:204:43
3Rudolfs ZernisSWE-Aerla IFLatvia34:07+1:234:44
4David AnderssonSWE-Malungs OK SkogsmardarnaSweden34:12+1:284:45
5Thor NorskovSWE-IFK GoteborgDenmark34:15+1:314:45
6Rasmus DjurhuusDEN-OK Pan ÅrhusDenmark34:33+1:494:47
7Olle BostromSWE-Jaerla IF OrienteringSweden34:34+1:504:48
8Mikko SirenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland34:41+1:574:49
9Dmitry TsvetkovRUS-IkNVRussian Federation34:48+2:044:50
10Tim RobertsonNZL-Hutt ValleyNew Zealand35:28+2:444:55
11Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland35:31+2:474:55
12Jere PajunenFIN-Kalevan rastiFinland35:36+2:524:56
13Rune OlsenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark35:45+3:014:57
14Miika KirmulaFIN-Angelniemen AnkkuriFinland35:50+3:064:58
15Carl Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway35:51+3:074:58
16Davis DislersSWE-IK HakarpspojkarnaLatvia35:57+3:134:59
17Janne MankarlaFIN-LynxFinland36:01+3:175:00
18AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland36:12+3:285:01
19Olli OjanahoFIN-Ounasvaaran HiihtoseuraFinland36:21+3:375:02
20Mathias HallmenSWE-OK DenselnSweden36:39+3:555:05
21Bojan BlumensteinNOR-Nydalens SKGermany36:56+4:125:07
22Bjarne FriedrichsGER-Deutscher Turner BundGermany36:57+4:135:07
23Christoph BrandtGER-Deutscher Turner BundGermany36:59+4:155:08
24Andreas Hougaard BoesenDEN-OK RoskildeDenmark37:19+4:355:10
25Ari Pekka LassilaFIN-KooveeFinland37:28+4:445:12
26Jonas MuntheDEN-OK Pan ÅrhusDenmark37:35+4:515:13
27Oskar DanielsSWE-Attunda OKSweden37:58+5:145:16
28Per Harald Havne JohansenNOR-Varegg FleridrettNorway37:59+5:155:16
29Ueli WerrenSWI-OLG BernSwitzerland38:23+5:395:19
30Timo MahonenFIN-Helsingin SuunnistajatFinland38:25+5:415:20
31Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmark38:31+5:475:20
32Juha HyyrylainenFIN-Anttolan UrheilijatFinland38:47+6:035:23
33Rasmus SoesDEN-Farum OKDenmark38:56+6:125:24
34Joakim HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden38:58+6:145:24
35Thomas JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark39:14+6:305:26
36Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark39:16+6:325:27
37Jouni KujalaFIN-SK PohjantahtiFinland39:32+6:485:29
38Sampo RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland39:33+6:495:29
39Mikkel SorensenNOR-NTNUIDenmark39:34+6:505:29
40Matthias KretzschmarGER-Deutscher Turner BundGermany39:37+6:535:30
41Iisak HelanderFIN-SK PohjantahtiFinland39:38+6:545:30
42Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland40:01+7:175:33
43Trond Einar Moen PedersliNOR-OL TrollelgNorway40:02+7:185:33
44Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark40:10+7:265:34
45Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark40:29+7:455:37
46Mikko PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland40:30+7:465:37
47Felix BreitschaedelNOR-Bækkelagets SKAustria40:35+7:515:38
48Juho Matti TaivainenFIN-Pellon PonsiFinland40:43+7:595:39
49Pekka HyvonenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland40:44+8:005:39
50Ats SonajalgEST-Team EstoniaEstonia40:50+8:065:40
51Ross MorrisonFIN-Rajamaen RykmenttiNew Zealand40:55+8:115:40
52Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany41:09+8:255:42
53Niklas Hjort IngwersenDEN-Horsens OKDenmark41:20+8:365:44
54Guy SaboISR-ISR OC Emek HeferIsrael41:44+9:005:47
55Markku IsokoskiFIN-Pellon PonsiFinland42:01+9:175:50
56Mads K LarsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark42:16+9:325:52
57Teodor YordanovGER-OC MuenchenBulgaria42:20+9:365:52
58Felix SpaethGER-Deutscher Turner BundGermany42:27+9:435:53
59Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark42:33+9:495:54
60Taneli PantsarFIN-Pellon PonsiFinland42:56+10:125:57
61Florian FlechsigGER-Deutscher Turner BundGermany43:31+10:476:02
61Ilari SulkulaFIN-Suunta JyvaskylaFinland43:31+10:476:02
63Kim BaunehoejDEN-OK RoskildeDenmark43:38+10:546:03
64Niko NissinenFIN-SK PohjantahtiFinland43:54+11:106:05
65Matyas PentekDEN-Horsens OKHungary44:29+11:456:10
66Atis ReskisLAT-Saldus OKLatvia44:38+11:546:11
67Andreas Mikkelse JensenDEN-Søllerød OKDenmark45:41+12:576:20
68Ulrik StaugaardDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark46:02+13:186:23
69Viktors MateicsLAT-Saldus OKLatvia46:13+13:296:25
70Joakim Sehested SieDEN-OK Øst BirkerødDenmark48:00+15:166:40
71Aleksi NiemiFIN-Tampereen PyrintöFinland48:29+15:456:44
72Jon Arve EngebakkenNOR-Nord-Østerdal OKNorway48:48+16:046:46
73Michael KreibergDEN-OK RoskildeDenmark49:04+16:206:48
74Kin Kwan KwokHKG-HKAYPHong Kong50:06+17:226:57
75Johan MacLassenDEN-OK Pan ÅrhusDenmark50:50+18:067:03
76Axel WradheSWE-Attunda OKSweden52:02+19:187:13
77Jes Mose JensenDEN-AKIFDenmark53:06+20:227:22
78Tamas SziladiHUN-PVSKHungary55:17+22:337:40
79Balint KovacsHUN-PVSKHungary55:56+23:127:46
80Hans Kresten LarsenDEN-AKIFDenmark56:10+23:267:48
81Allan ReicheDEN-OK VendelboerneDenmark1:01:55+29:118:35
82Chi Kin ManHKG-HKIOFHong Kong1:02:59+30:158:44
83Catalin Ionut MicleaROU-CS Metropolitan BucurestiRomania1:07:44+35:009:24
Markus HederskogSWE-Göteborg Majorna OKSwedenmispunched
Jeppe AndersenDEN-Farum OKDenmarkdid not start
Christian BobachDEN-OK RoskildeDenmarkdid not start
Anton JohanssonSWE-OK OrionSwedendid not start
Joakim KaminskyRUS-OmegaSwedendid not start
Robert KovacsDEN-Copenhagen OHungarydid not start
Martin Laage KraghDEN-OK H.T.F.Denmarkdid not start
Ulrik NielsenSWE-IK HakarpspojkarnaDenmarkdid not start
Maxim SimakovDEN-Silkeborg OKRussian Federationdid not start

Women elite WRE

5 200 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN-OK H.T.F.Denmark26:595:11
2Galina VinogradovaSWE-Alfta Osa OKRussian Federation29:05+2:065:35
3Ida BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark29:21+2:225:38
4Lena EliassonSWE-Domnarvets GoIFSweden29:27+2:285:39
5Kristin LofgrenNOR-Varegg FleridrettSweden30:23+3:245:50
6Marttiina JoensuuFIN-SK PohjantahtiFinland30:25+3:265:50
7Signe KlintingDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark30:38+3:395:53
8Ane LindeDEN-OK Pan ÅrhusDenmark30:48+3:495:55
9Sofia HaajanenFIN-SK PohjantahtiFinland30:50+3:515:55
10Stine Bagger HagnerDEN-Silkeborg OKDenmark31:02+4:035:58
11Kamilla OlaussenNOR-Fredrikstad SKNorway31:05+4:065:58
12Emilie Westli AndersenNOR-Løten o-lagNorway31:11+4:125:59
13Jenny PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland31:17+4:186:00
14Aino MankarlaFIN-LynxFinland32:17+5:186:12
15Masha SemakDEN-Farum OKUkraine32:24+5:256:13
16Ita KlingenbergDEN-OK Pan ÅrhusDenmark32:46+5:476:18
17Susanna TervoFIN-MS ParmaFinland33:07+6:086:22
18Susen LoeschGER-Deutscher Turner BundGermany33:09+6:106:22
19Laura PajunenFIN-Anttolan UrheilijatFinland33:29+6:306:26
20Anna HaatajaFIN-SK PohjantahtiFinland33:33+6:346:27
21Ane Sofie BjorgulDEN-OK Pan ÅrhusNorway33:35+6:366:27
22Jannina GustafssonFIN-SKUusiFinland33:36+6:376:27
23Heini WennmanFIN-SK PohjantahtiFinland33:52+6:536:30
24Line HagmanNOR-Bækkelagets SKNorway34:07+7:086:33
25Sanna AndelinFIN-Lahden TaimiFinland34:12+7:136:34
26Jolanta KolosinskaSWE-OK SkogsfalkenPoland34:16+7:176:35
26Siri UlvestadNOR-Nydalens SKNorway34:16+7:176:35
28Sara KarvonenFIN-LynxFinland34:27+7:286:37
29Mariann UlvestadNOR-Bækkelagets SKNorway34:52+7:536:42
30Sabine RothaugGER-Deutscher Turner BundGermany34:58+7:596:43
31Anneke Hald BjorgumSWE-Jaerla IF OrienteringNorway35:05+8:066:44
32Saanamaria RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland35:13+8:146:46
33Anne KunzendorfGER-Deutscher Turner BundGermany35:25+8:266:48
34Thalia BertschingerNOR-Nydalens SKSwitzerland35:26+8:276:48
35Lea ReimeDEN-Farum OKDenmark35:35+8:366:50
36Hanna RaitanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinland35:38+8:396:51
37Lone Karin BrochmannNOR-Bækkelagets SKNorway35:52+8:536:53
38Laerke Lundedal JensenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark36:07+9:086:56
39Annika BjorkSWE-OK LinneSweden36:12+9:136:57
40Louise OramNOR-Nydalens SKCanada36:13+9:146:57
41Arntraut GoetschGER-Deutscher Turner BundGermany36:18+9:196:58
42Rikke Nygaard MonradDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark36:21+9:226:59
43Lene Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway37:29+10:307:12
44Inge Skovgaard KnudsenDEN-Faaborg OKDenmark38:10+11:117:20
45Susanna ForsellSWE-Motala AIF OLSweden38:32+11:337:24
46Rikke KofordDEN-Copenhagen ODenmark39:48+12:497:39
47Mette HjerrildDEN-OK Pan ÅrhusDenmark40:40+13:417:49
48Amalie TripaxDEN-OK RoskildeDenmark43:22+16:238:20
49Eva SebokDEN-Farum OKHungary50:07+23:089:38
50Wing Hay YuHKG-HKIOFHong Kong56:52+29:5310:56
Cecilie Friberg KlysnerFIN-Rajamaen RykmenttiDenmarkdid not finish
Nikoline Ekeberg SchjerveNOR-Nydalens SKNorwaydid not start
Kine GulliksenNOR-Bækkelagets SKNorwaydid not start
Marjo LiikanenNOR-Bækkelagets SKFinlanddid not start
Marte NarumDEN-FIF Hillerød OrienteringNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org