International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Alleroed OK / Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 27 March 2015

DEN-Aalborg OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Claus BobachMen elite WRE (62)22:26+7:247:44

DEN-Allerød OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Stefan Frands PetersenMen elite WRE (62)17:04+2:025:53

DEN-Faaborg OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Tue LassenMen elite WRE (62)15:37+0:355:23
31Inge Skovgaard KnudsenWomen elite WRE (40)17:18+3:316:47

DEN-Farum OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Robert KovacsMen elite WRE (62)did not start

DEN-Farum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Masha SemakWomen elite WRE (40)16:02+2:156:17

DEN-Farum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Eva SebokWomen elite WRE (40)20:07+6:207:53

DEN-FIF Hillerød Orientering

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Cecilie Friberg KlysnerWomen elite WRE (40)14:22+0:355:38
5Nicoline Friberg KlysnerWomen elite WRE (40)14:52+1:055:49
20Signe KlintingWomen elite WRE (40)16:18+2:316:23
22Jeppe RuudMen elite WRE (62)16:52+1:505:48
44Mads K LarsenMen elite WRE (62)18:11+3:096:16

DEN-Horsens OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Matyas PentekMen elite WRE (62)17:08+2:065:54
43Niklas Hjort IngwersenMen elite WRE (62)18:08+3:066:15

DEN-OK HTF Haderslev

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maja AlmWomen elite WRE (40)13:475:24

DEN-OK Melfar

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Henrik Rindom KnudsenMen elite WRE (62)17:27+2:256:01

DEN-OK Øst Birkerød

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Soeren Skaarup LarsenMen elite WRE (62)17:02+2:005:52
55Joakim Sehested SieMen elite WRE (62)20:25+5:237:02

DEN-OK Pan Århus

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Soren BobachMen elite WRE (62)15:025:11
7Andreas Hougaard BoesenMen elite WRE (62)15:46+0:445:26
8Ane LindeWomen elite WRE (40)15:06+1:195:55
9Jonas MuntheMen elite WRE (62)16:01+0:595:31
26Mette HjerrildWomen elite WRE (40)16:33+2:466:29
29Ida BobachWomen elite WRE (40)16:41+2:546:32
52Johan MacLassenMen elite WRE (62)19:47+4:456:49
Rasmus DjurhuusMen elite WRE (62)mispunched
Ane Sofie BjorgulWomen elite WRE (40)did not start

DEN-OK Roskilde

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Martin Laage KraghMen elite WRE (62)did not start

DEN-OK West

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Eskil SchoeningMen elite WRE (62)16:52+1:505:48

DEN-Silkeborg OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Stine Bagger HagnerWomen elite WRE (40)mispunched

DEN-Søllerød OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Andreas Mikkelse JensenMen elite WRE (62)19:06+4:046:35

DEN-Tisvilde Hegn OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Thomas JensenMen elite WRE (62)16:31+1:295:41
40Jonas Falck WeberMen elite WRE (62)17:41+2:396:05
Rune OlsenMen elite WRE (62)did not start

EST-Team Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ats SonajalgMen elite WRE (62)16:06+1:045:33

FIN-Angelniemen Ankkuri

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Miika KirmulaMen elite WRE (62)15:43+0:415:25
31Pekka HyvonenMen elite WRE (62)17:09+2:075:54
46Mikko SirenMen elite WRE (62)18:24+3:226:20

FIN-Anttolan Urheilijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Laura PajunenWomen elite WRE (40)16:27+2:406:27
41Juha HyyrylainenMen elite WRE (62)17:45+2:436:07

FIN-Hiidenkiertajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Mikko PatanaMen elite WRE (62)16:00+0:585:31
9Jenny PatanaWomen elite WRE (40)15:10+1:235:56

FIN-Koovee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Ari Pekka LassilaMen elite WRE (62)16:23+1:215:38

FIN-Lahden Taimi

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Sanna AndelinWomen elite WRE (40)16:26+2:396:26
37Hanne KolehmainenWomen elite WRE (40)18:45+4:587:21
39Marjaana AndelinWomen elite WRE (40)31:19+17:3212:16

FIN-Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sara KarvonenWomen elite WRE (40)16:13+2:266:21

FIN-MS Parma

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Sami HamalainenMen elite WRE (62)16:18+1:165:37

FIN-Ounasvaaran Hiihtoseura

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Olli OjanahoMen elite WRE (62)16:38+1:365:44

FIN-Pellon Ponsi

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Juho Matti TaivainenMen elite WRE (62)17:08+2:065:54
39Sami Petteri JuopperiMen elite WRE (62)17:40+2:386:05
42Taneli PantsarMen elite WRE (62)17:49+2:476:08

FIN-Rajamaen Rykmentti

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Hanna RaitanenWomen elite WRE (40)15:30+1:436:04
34Ross MorrisonMen elite WRE (62)17:22+2:205:59
Marjo LiikanenWomen elite WRE (40)did not start

FIN-SK Pohjantahti

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sofia HaajanenWomen elite WRE (40)14:49+1:025:48
6Marttiina JoensuuWomen elite WRE (40)14:53+1:065:50
12Anna HaatajaWomen elite WRE (40)15:30+1:436:04
27Saanamaria RahkoWomen elite WRE (40)16:34+2:476:29
37Sampo RahkoMen elite WRE (62)17:34+2:326:03
45Iisak HelanderMen elite WRE (62)18:13+3:116:16
48Niko NissinenMen elite WRE (62)18:31+3:296:23
49Jouni KujalaMen elite WRE (62)18:44+3:426:27

FIN-SKUusi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Jannina GustafssonWomen elite WRE (40)15:25+1:386:02

FIN-Suunta Jyvaskyla

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Ilari SulkulaMen elite WRE (62)18:29+3:276:22

FIN-Tampereen Pyrintö

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aleksi NiemiMen elite WRE (62)did not start

GER-Deutscher Turner Bund

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Susen LoeschWomen elite WRE (40)15:32+1:456:05
16Florian FlechsigMen elite WRE (62)16:35+1:335:43
17Sabine RothaugWomen elite WRE (40)16:09+2:226:20
19Matthias KretzschmarMen elite WRE (62)16:45+1:435:46
25Anne KunzendorfWomen elite WRE (40)16:32+2:456:29
26Christoph BrandtMen elite WRE (62)17:04+2:025:53
32Bjarne FriedrichsMen elite WRE (62)17:15+2:135:56
36Philipp MuellerMen elite WRE (62)17:28+2:266:01
Arntraut GoetschWomen elite WRE (40)did not start

GER-OC Muenchen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Teodor YordanovMen elite WRE (62)16:45+1:435:46

HKG-HKAYP

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Kin Kwan KwokMen elite WRE (62)20:21+5:197:01

HKG-HKIOF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Wing Hay YuWomen elite WRE (40)17:40+3:536:55
51Chi Kin ManMen elite WRE (62)19:25+4:236:41

HUN-PVSK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Tamas SziladiMen elite WRE (62)20:27+5:257:03
59Balint KovacsMen elite WRE (62)21:27+6:257:23

ISR-ISR OC Emek Hefer

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Guy SaboMen elite WRE (62)17:17+2:155:57

NOR-Bækkelagets SK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Lone Karin BrochmannWomen elite WRE (40)15:36+1:496:07
28Felix BreitschaedelMen elite WRE (62)17:07+2:055:54
28Mariann UlvestadWomen elite WRE (40)16:37+2:506:30
33Lene Godager KaasWomen elite WRE (40)17:43+3:566:56
34Line HagmanWomen elite WRE (40)18:20+4:337:11
Kine GulliksenWomen elite WRE (40)did not start
Nikoline Ekeberg SchjerveWomen elite WRE (40)did not start

NOR-Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Emilie Westli AndersenWomen elite WRE (40)15:23+1:366:01

NOR-Nord-Østerdal OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Jon Arve EngebakkenMen elite WRE (62)20:08+5:066:56

NOR-Nydalens SK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Thalia BertschingerWomen elite WRE (40)16:26+2:396:26
30Louise OramWomen elite WRE (40)16:49+3:026:35
Siri UlvestadWomen elite WRE (40)did not start
Marte NarumWomen elite WRE (40)did not start

NOR-OL Trollelg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Trond Einar Moen PedersliMen elite WRE (62)15:38+0:365:23

NOR-Varegg Fleridrett

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Per Harald Havne JohansenMen elite WRE (62)16:29+1:275:41

NZL-Hutt Valley

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tim RobertsonMen elite WRE (62)15:22+0:205:17

ROU-CS Metropolitan Bucuresti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Catalin Ionut MicleaMen elite WRE (62)25:27+10:258:46

RUS-IkNV

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Dmitry TsvetkovMen elite WRE (62)16:47+1:455:47

RUS-Omega

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Maxim SimakovMen elite WRE (62)did not start

SWE-Alfta Osa OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Galina VinogradovaWomen elite WRE (40)14:16+0:295:35

SWE-Attunda OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Oskar DanielsMen elite WRE (62)17:00+1:585:51
37Axel WradheMen elite WRE (62)17:34+2:326:03

SWE-Domnarvets GoIF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Lena EliassonWomen elite WRE (40)14:53+1:065:50

SWE-Eslövs FK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Tomas VensrydMen elite WRE (62)20:35+5:337:05

SWE-IFK Goteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Thor NorskovMen elite WRE (62)15:27+0:255:19

SWE-Jaerla IF Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Anneke Hald BjorgumWomen elite WRE (40)16:19+2:326:23
58Olle BostromMen elite WRE (62)21:07+6:057:16

SWE-Motala AIF OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Susanna ForsellWomen elite WRE (40)18:22+4:357:12

SWE-OK Denseln

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Mathias HallmenMen elite WRE (62)16:18+1:165:37

SWE-OK Linne

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Annika BjorkWomen elite WRE (40)18:24+4:377:12

SWE-OK Skogsfalken

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Jolanta KolosinskaWomen elite WRE (40)16:14+2:276:21

SWI-OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Ueli WerrenMen elite WRE (62)16:35+1:335:43

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org