International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Alleroed OK / Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 27 March 2015

Men elite WRE

2 900 m, 62 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Soren BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark15:025:11
2Tim RobertsonNZL-Hutt ValleyNew Zealand15:22+0:205:17
3Thor NorskovSWE-IFK GoteborgDenmark15:27+0:255:19
4Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark15:37+0:355:23
5Trond Einar Moen PedersliNOR-OL TrollelgNorway15:38+0:365:23
6Miika KirmulaFIN-Angelniemen AnkkuriFinland15:43+0:415:25
7Andreas Hougaard BoesenDEN-OK Pan ÅrhusDenmark15:46+0:445:26
8Mikko PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland16:00+0:585:31
9Jonas MuntheDEN-OK Pan ÅrhusDenmark16:01+0:595:31
10Ats SonajalgEST-Team EstoniaEstonia16:06+1:045:33
11Mathias HallmenSWE-OK DenselnSweden16:18+1:165:37
11Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland16:18+1:165:37
13Ari Pekka LassilaFIN-KooveeFinland16:23+1:215:38
14Per Harald Havne JohansenNOR-Varegg FleridrettNorway16:29+1:275:41
15Thomas JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark16:31+1:295:41
16Ueli WerrenSWI-OLG BernSwitzerland16:35+1:335:43
16Florian FlechsigGER-Deutscher Turner BundGermany16:35+1:335:43
18Olli OjanahoFIN-Ounasvaaran HiihtoseuraFinland16:38+1:365:44
19Matthias KretzschmarGER-Deutscher Turner BundGermany16:45+1:435:46
19Teodor YordanovGER-OC MuenchenBulgaria16:45+1:435:46
21Dmitry TsvetkovRUS-IkNVRussian Federation16:47+1:455:47
22Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmark16:52+1:505:48
22Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark16:52+1:505:48
24Oskar DanielsSWE-Attunda OKSweden17:00+1:585:51
25Soeren Skaarup LarsenDEN-OK Øst BirkerødDenmark17:02+2:005:52
26Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark17:04+2:025:53
26Christoph BrandtGER-Deutscher Turner BundGermany17:04+2:025:53
28Felix BreitschaedelNOR-Bækkelagets SKAustria17:07+2:055:54
29Matyas PentekDEN-Horsens OKHungary17:08+2:065:54
29Juho Matti TaivainenFIN-Pellon PonsiFinland17:08+2:065:54
31Pekka HyvonenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland17:09+2:075:54
32Bjarne FriedrichsGER-Deutscher Turner BundGermany17:15+2:135:56
33Guy SaboISR-ISR OC Emek HeferIsrael17:17+2:155:57
34Ross MorrisonFIN-Rajamaen RykmenttiNew Zealand17:22+2:205:59
35Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark17:27+2:256:01
36Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany17:28+2:266:01
37Sampo RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland17:34+2:326:03
37Axel WradheSWE-Attunda OKSweden17:34+2:326:03
39Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland17:40+2:386:05
40Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark17:41+2:396:05
41Juha HyyrylainenFIN-Anttolan UrheilijatFinland17:45+2:436:07
42Taneli PantsarFIN-Pellon PonsiFinland17:49+2:476:08
43Niklas Hjort IngwersenDEN-Horsens OKDenmark18:08+3:066:15
44Mads K LarsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark18:11+3:096:16
45Iisak HelanderFIN-SK PohjantahtiFinland18:13+3:116:16
46Mikko SirenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland18:24+3:226:20
47Ilari SulkulaFIN-Suunta JyvaskylaFinland18:29+3:276:22
48Niko NissinenFIN-SK PohjantahtiFinland18:31+3:296:23
49Jouni KujalaFIN-SK PohjantahtiFinland18:44+3:426:27
50Andreas Mikkelse JensenDEN-Søllerød OKDenmark19:06+4:046:35
51Chi Kin ManHKG-HKIOFHong Kong19:25+4:236:41
52Johan MacLassenDEN-OK Pan ÅrhusDenmark19:47+4:456:49
53Jon Arve EngebakkenNOR-Nord-Østerdal OKNorway20:08+5:066:56
54Kin Kwan KwokHKG-HKAYPHong Kong20:21+5:197:01
55Joakim Sehested SieDEN-OK Øst BirkerødDenmark20:25+5:237:02
56Tamas SziladiHUN-PVSKHungary20:27+5:257:03
57Tomas VensrydSWE-Eslövs FKSweden20:35+5:337:05
58Olle BostromSWE-Jaerla IF OrienteringSweden21:07+6:057:16
59Balint KovacsHUN-PVSKHungary21:27+6:257:23
60Claus BobachDEN-Aalborg OKDenmark22:26+7:247:44
61Catalin Ionut MicleaROU-CS Metropolitan BucurestiRomania25:27+10:258:46
Rasmus DjurhuusDEN-OK Pan ÅrhusDenmarkmispunched
Martin Laage KraghDEN-OK RoskildeDenmarkdid not start
Maxim SimakovRUS-OmegaRussian Federationdid not start
Robert KovacsDEN-Farum OKHungarydid not start
Aleksi NiemiFIN-Tampereen PyrintöFinlanddid not start
Rune OlsenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmarkdid not start

Women elite WRE

2 550 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN-OK HTF HaderslevDenmark13:475:24
2Galina VinogradovaSWE-Alfta Osa OKRussian Federation14:16+0:295:35
3Cecilie Friberg KlysnerDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark14:22+0:355:38
4Sofia HaajanenFIN-SK PohjantahtiFinland14:49+1:025:48
5Nicoline Friberg KlysnerDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark14:52+1:055:49
6Marttiina JoensuuFIN-SK PohjantahtiFinland14:53+1:065:50
6Lena EliassonSWE-Domnarvets GoIFSweden14:53+1:065:50
8Ane LindeDEN-OK Pan ÅrhusDenmark15:06+1:195:55
9Jenny PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland15:10+1:235:56
10Emilie Westli AndersenNOR-Løten o-lagNorway15:23+1:366:01
11Jannina GustafssonFIN-SKUusiFinland15:25+1:386:02
12Anna HaatajaFIN-SK PohjantahtiFinland15:30+1:436:04
12Hanna RaitanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinland15:30+1:436:04
14Susen LoeschGER-Deutscher Turner BundGermany15:32+1:456:05
15Lone Karin BrochmannNOR-Bækkelagets SKNorway15:36+1:496:07
16Masha SemakDEN-Farum OKUkraine16:02+2:156:17
17Sabine RothaugGER-Deutscher Turner BundGermany16:09+2:226:20
18Sara KarvonenFIN-LynxFinland16:13+2:266:21
19Jolanta KolosinskaSWE-OK SkogsfalkenPoland16:14+2:276:21
20Signe KlintingDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark16:18+2:316:23
21Anneke Hald BjorgumSWE-Jaerla IF OrienteringNorway16:19+2:326:23
22Sanna AndelinFIN-Lahden TaimiFinland16:26+2:396:26
22Thalia BertschingerNOR-Nydalens SKSwitzerland16:26+2:396:26
24Laura PajunenFIN-Anttolan UrheilijatFinland16:27+2:406:27
25Anne KunzendorfGER-Deutscher Turner BundGermany16:32+2:456:29
26Mette HjerrildDEN-OK Pan ÅrhusDenmark16:33+2:466:29
27Saanamaria RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland16:34+2:476:29
28Mariann UlvestadNOR-Bækkelagets SKNorway16:37+2:506:30
29Ida BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark16:41+2:546:32
30Louise OramNOR-Nydalens SKCanada16:49+3:026:35
31Inge Skovgaard KnudsenDEN-Faaborg OKDenmark17:18+3:316:47
32Wing Hay YuHKG-HKIOFHong Kong17:40+3:536:55
33Lene Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway17:43+3:566:56
34Line HagmanNOR-Bækkelagets SKNorway18:20+4:337:11
35Susanna ForsellSWE-Motala AIF OLSweden18:22+4:357:12
36Annika BjorkSWE-OK LinneSweden18:24+4:377:12
37Hanne KolehmainenFIN-Lahden TaimiFinland18:45+4:587:21
38Eva SebokDEN-Farum OKHungary20:07+6:207:53
39Marjaana AndelinFIN-Lahden TaimiFinland31:19+17:3212:16
Stine Bagger HagnerDEN-Silkeborg OKDenmarkmispunched
Arntraut GoetschGER-Deutscher Turner BundGermanydid not start
Ane Sofie BjorgulDEN-OK Pan ÅrhusNorwaydid not start
Kine GulliksenNOR-Bækkelagets SKNorwaydid not start
Siri UlvestadNOR-Nydalens SKNorwaydid not start
Marte NarumNOR-Nydalens SKNorwaydid not start
Marjo LiikanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinlanddid not start
Nikoline Ekeberg SchjerveNOR-Bækkelagets SKNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org