Official results for VI Andalucia O Meeting 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: VI Andalucia O Meeting 2015
Organisers: Spain / SUNO
Date: 28 February 2015

H-E

3 530 m, 78 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Yannick Michiels TURUN METSÄNKÄVIJÄT 14:00 3:57
2 Scott Fraser TURUN METSÄNKÄVIJÄT 14:08 +0:08 4:00
3 Alasdair Mcleod CLYDESIDE ORIENTEERS 14:20 +0:20 4:03
4 Murray Strain INTERLOPERS 14:28 +0:28 4:05
5 Trond Einar Moen Pedersli OL TROLLELG 14:52 +0:52 4:12
6 Antti Parjanne TURUN METSÄNKÄVIJÄT 15:03 +1:03 4:15
7 Vili Niemi RAJAMÄEN RYKMENTTI 15:05 +1:05 4:16
8 Tiago Gingão Leal GD4CAMINHOS 15:10 +1:10 4:17
9 Andreu Blanes Reig Alicante COLIVENC 15:11 +1:11 4:18
10 Milos Nykodym KRISTIANSAND OK 15:21 +1:21 4:20
11 Tiago Aires GAFANHORI 15:22 +1:22 4:21
12 Sander Vaher RAJAMÄEN RYKMENTTI 15:37 +1:37 4:25
13 Miguel Silva TURUN METSÄNKÄVIJÄT 15:38 +1:38 4:25
14 Douglas Tullie TURUN METSÄNKÄVIJÄT 15:39 +1:39 4:26
15 Eduardo Gil Marcos Burgos TJALVE 15:44 +1:44 4:27
16 Martins Sirmais TURUN METSÄNKÄVIJÄT 15:50 +1:50 4:29
17 Per Harald Havne Johansen VAREGG FLERIDRETT 15:52 +1:52 4:29
18 Ats Sonajalg HARJU KEK RSK 15:53 +1:53 4:29
19 Sergei Rjabyshkin PAIMION RASTI 15:54 +1:54 4:30
20 Miika Suominen RAJAMÄEN RYKMENTTI 15:56 +1:56 4:30
21 Luis Sánchez Serrano Alicante VILLENA-O 15:57 +1:57 4:31
21 Marco Seppi CUS BOLOGNA 15:57 +1:57 4:31
23 Pavel Shestakov KOOVEE 15:58 +1:58 4:31
24 Tomas Dlabaja RAJAMÄEN RYKMENTTI 15:59 +1:59 4:31
25 Jarno Parkkinen RAJAMÄEN RYKMENTTI 16:09 +2:09 4:34
26 Erik Thorsson TURUN METSÄNKÄVIJÄT 16:10 +2:10 4:34
27 Simon Hector SNÄTTRINGE SK 16:17 +2:17 4:36
28 Raúl Ferra Murcia Murcia LORCA-O 16:19 +2:19 4:37
29 Tomi Närvä HIIDENKIERTÄJÄT 16:23 +2:23 4:38
30 Helder Marcolino GD4CAMINHOS 16:28 +2:28 4:39
31 Esa Huttunen TURUN METSÄNKÄVIJÄT 16:32 +2:32 4:41
32 Rune Nygaard IL GULAR 16:35 +2:35 4:41
33 Perttu Sorsa HIIDENKIERTÄJÄT 16:36 +2:36 4:42
34 Andreas Hall HIIDENKIERTÄJÄT 16:38 +2:38 4:42
35 Mathias Drage KONGSBERG OL 16:40 +2:40 4:43
36 Mats Dahlen KRISTIANSAND OK 16:43 +2:43 4:44
37 Tapani Mäkinen TURUN METSÄNKÄVIJÄT 16:45 +2:45 4:44
38 Sjur Hovi KRISTIANSAND OK 16:56 +2:56 4:47
39 Greg Ahlswede Madrid ESCONDITE-M 17:05 +3:05 4:50
39 José Manuel García Crespo Málaga COMA 17:05 +3:05 4:50
41 Janis Kums TURUN METSÄNKÄVIJÄT 17:06 +3:06 4:50
42 Fredrik Nilsson HELSINGBORGS SOK 17:07 +3:07 4:50
43 Lari Pernu ESPOON SUUNTA 17:15 +3:15 4:53
44 Ondrej Semik RAJAMÄEN RYKMENTTI 17:16 +3:16 4:53
44 Javier Ruiz de la Herrán Pidal Málaga COMA 17:16 +3:16 4:53
46 David Tarrés Villegas Barcelona COB 17:19 +3:19 4:54
47 Fábio Kuczkoski ADAAN 17:28 +3:28 4:56
48 Magnus Johansson KRISTIANSAND OK 17:29 +3:29 4:57
49 Ville Uitto RASTI-KURIKKA 17:41 +3:41 5:00
50 Ronaldo Almeida ELITE CO 17:46 +3:46 5:01
51 Carlos Urios García Badajoz CODAN EXTREMADURA 17:56 +3:56 5:04
52 Jonas Sommerstad Juveli KONNERUD IL 18:09 +4:09 5:08
53 Sebastián Ordoñez Ibáñez Tarragona MONTSANT 18:14 +4:14 5:09
54 Juan Francisco Marín Vargas Granada VELETA 18:41 +4:41 5:17
55 Jens Jern OK RASEBORG 18:44 +4:44 5:18
55 Antti Paasikoski RAJAMÄEN RYKMENTTI 18:44 +4:44 5:18
57 Hugo Sánchez Velasco Murcia TOTANA-O 19:03 +5:03 5:23
58 Juan Francisco Sánchez Sánchez Murcia TOTANA-O 19:05 +5:05 5:24
59 Josep Morlá Vanrell Valladolid CDP-O 19:22 +5:22 5:29
60 Jukka Tapio Kokkoniemi ESTRELLA POLAR 19:23 +5:23 5:29
61 Bjarke Refslund OK PAN AARHUS 19:35 +5:35 5:32
62 José David Crespo Gallego Murcia TOTANA-O 19:42 +5:42 5:34
63 Hans Gunnar Omdal KRISTIANSAND OK 19:49 +5:49 5:36
64 Jesús Pinto Hermosell Sevilla ADOL 20:11 +6:11 5:43
65 Diego Rodríguez Corrochano Ciudad Real MANZANARES-O 20:24 +6:24 5:46
66 Alfonso Cortés Pinilla Badajoz CODAN EXTREMADURA 20:49 +6:49 5:53
67 Luis Martínez Viedma Sevilla ADOL 21:18 +7:18 6:02
68 Tomeu Angulo Salonen Baleares ERMASSETS 22:53 +8:53 6:28
69 José Carlos García Ruiz Granada VELETA 23:02 +9:02 6:31
70 Arturo García Dengra Madrid ESCONDITE-M 23:03 +9:03 6:31
71 Peter Gombköt PANNONIA ALL-STARS ORIENTEERIN 24:02 +10:02 6:48
72 Vladimir Poroshin INDEPENDIENTE/SIN CLUB 25:21 +11:21 7:10
73 Francisco Barrios Gil Badajoz CODAN EXTREMADURA 25:49 +11:49 7:18
74 Óliver Muros Gervilla Granada ALTERA 26:22 +12:22 7:28
75 Chun Hei Wong HONG KONG ISLAND ORIENTEERING 29:14 +15:14 8:16
Tsz Kin Cheung HONG KONG ISLAND ORIENTEERING mispunched
Jussi Uitto RASTI-KURIKKA mispunched
Pau Llorens Caellas Barcelona COB mispunched

D-E

2 860 m, 54 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Svetlana Mironova KOOVEE 13:51 4:50
2 Ruth Holmes SOUTHERN NAVIGATORS 13:55 +0:04 4:51
3 Marte Narum NYDALENS SKIKLUB 14:11 +0:20 4:57
4 Sarah Rollins SOUTHERN NAVIGATORS 14:18 +0:27 5:00
4 Lea Vercellotti Madrid MAXIMUS 14:18 +0:27 5:00
6 Marttiina Joensuu SK POHJANTÄHTI 14:28 +0:37 5:03
7 Siri Ulvestad NYDALENS SKIKLUB 14:43 +0:52 5:08
8 Kirstin Maxwell ROXBURGH REIVERS 14:52 +1:01 5:11
9 Marjo Liikanen RAJAMÄEN RYKMENTTI 15:01 +1:10 5:15
10 Heini Saarimäki ANGELNIEMEN ANKKURI 15:07 +1:16 5:17
11 Raquel Costa GAFANHORI 15:15 +1:24 5:19
12 Michela Guizzardi CUS BOLOGNA 15:27 +1:36 5:24
13 Marina García Castro León ALCON 15:29 +1:38 5:24
14 Violeta Feliciano Sanjuan Alicante COLIVENC 15:43 +1:52 5:29
15 Rebecca Harding GÖTEBORG-MAJORNA OK 15:48 +1:57 5:31
16 Sanna Kauppila ANGELNIEMEN ANKKURI 15:49 +1:58 5:31
17 Anette Juveli KONNERUD IL 15:56 +2:05 5:34
18 Synne Baklid KONNERUD IL 16:12 +2:21 5:39
19 Pia Ocvirk OK JAPETIC 16:19 +2:28 5:42
20 Carolina Delgado GD4CAMINHOS 16:28 +2:37 5:45
21 Annabella Tolonen RAJAMÄEN RYKMENTTI 16:38 +2:47 5:48
22 Marie Nybø KONNERUD IL 16:55 +3:04 5:54
23 Britta Meißner OLV LANDSHUT 17:10 +3:19 6:00
24 Guro Elisabeth Kolstad KONNERUD IL 17:20 +3:29 6:03
25 Alena Neradova RAJAMÄEN RYKMENTTI 17:26 +3:35 6:05
26 Helen Martinsen IL GULAR 17:35 +3:44 6:08
27 Denise Paiva Lucas Campos ADAAN 17:49 +3:58 6:13
28 Andrea Herrero Gómez Palencia ORCA 17:59 +4:08 6:17
29 Maiki Jaadmaa OK VÕRU 18:02 +4:11 6:18
30 Raquel Martín Jiménez Badajoz CODAN EXTREMADURA 18:05 +4:14 6:19
31 Ana Belen Pérez Riofrio Madrid IMPERDIBLE 18:08 +4:17 6:20
32 Sirkku Minkkinen RAJAMÄEN RYKMENTTI 18:44 +4:53 6:33
33 Laura López García Murcia LORCA-O 18:45 +4:54 6:33
34 Elina Grahn OK 77 19:17 +5:26 6:44
35 Lidia Alonso Muñoz Badajoz CODAN EXTREMADURA 19:27 +5:36 6:48
36 Amanda Pons Pérez Valladolid COV 19:31 +5:40 6:49
37 María Coloma Peñate Madrid GOCAN 19:32 +5:41 6:49
38 Hanna Rudakouskaya OBELARUS.NET 19:39 +5:48 6:52
39 María Jose Molina Pérez Sevilla ADOL 19:42 +5:51 6:53
40 Monica Casalini IKP PRATO 20:03 +6:12 7:00
41 Rosa Martín García Madrid ESCONDITE-M 20:04 +6:13 7:00
42 Mirja Pavi OK JAPETIC 20:21 +6:30 7:06
43 Consolación Doblado Blanco Sevilla POSEIDÓN 20:26 +6:35 7:08
44 Pirita Salomaa TAMPEREEN PYRINTO 21:08 +7:17 7:23
45 Sarah Mcadam ROXBURGH REIVERS 21:39 +7:48 7:34
46 Mª Teresa Alba Isasi Madrid MONTE EL PARDO 22:01 +8:10 7:41
47 Verónica Vega Carvajal Badajoz CODAN EXTREMADURA 22:42 +8:51 7:56
48 Martina Corona IKP PRATO 23:38 +9:47 8:15
49 Montserrat Coleto Raposo Córdoba LOS CALIFAS 23:50 +9:59 8:20
50 Iria Dopico Fernández Toledo TOLEDO-O 24:32 +10:41 8:34
51 Sara Ramiro Cobos Granada ALTERA 26:13 +12:22 9:10
52 Vanessa Jorge LOVE O TEAM 38:12 +24:21 13:21
Raquel Hernandez Garcia Valladolid CDP-O disqualified
Guadalupe Moreno Zúñiga Madrid MONTE EL PARDO mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Siven Active Sport
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!