International Orienteering Federation

Official results for XIV Trofeo Costa Blanca

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: XIV Trofeo Costa Blanca
Organisers: CLUB SANT JOAN / Spain
Date: 7 February 2015

Men

5 440 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Antonio Martínez PérezCOLIVENC AlicanteSpain36:536:46
2Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL Lillomarka OLNorway37:27+0:346:53
3Kent OhlssonSödertälje-Nykva SödertäljeSweden37:47+0:546:56
4Jonas LeanderssonSödertälje-Nykva SödertäljeSweden37:56+1:036:58
5Ralph StreetSödertälje-Nykva SödertäljeGreat Britain38:10+1:177:00
6Roger Casal FernándezCOLIVENC AlicanteSpain38:30+1:377:04
7Bartoz PawlakSödertälje-Nykva SödertäljePoland38:41+1:487:06
8Yngve SkogstadFrol IL Frol ILNorway39:33+2:407:16
9Dmitrii PoliakovNORD WEST NORD WESTRussian Federation39:54+3:017:20
10Pau Llorens CaellasCOB BarcelonaSpain40:44+3:517:29
11Jakob EnmarkSödertälje-Nykva SödertäljeSweden40:50+3:577:30
12Ulf Forseth IndgaardFrol IL Frol ILNorway41:14+4:217:34
13Nikita StepanovNORD WEST NORD WESTRussian Federation41:22+4:297:36
14Michal OlejnikSödertälje-Nykva SödertäljePoland42:01+5:087:43
14Ivar LundanesSödertälje-Nykva SödertäljeNorway42:01+5:087:43
16Aleksi LeskinenLynx LynxFinland42:30+5:377:48
17Carl Petter LyngenFrol IL Frol ILNorway43:47+6:548:02
18Tommi Juhani TölkköBADALONA-O BarcelonaFinland44:49+7:568:14
19William PommerStora Tuna IK Stora TunaSweden44:51+7:588:14
20Raúl Ferra MurciaLORCA-O MurciaSpain45:00+8:078:16
21Pavel ShestakovKoovee KooveeRussian Federation45:05+8:128:17
22Javier Ruiz de la Herrán PidalCOMA MálagaSpain45:28+8:358:21
23Janne MänkärläLynx LynxFinland46:20+9:278:31
24Luis Sánchez SerranoVILLENA-O AlicanteSpain47:22+10:298:42
25Paul SirumFrol IL Frol ILNorway48:31+11:388:55
26Markus RäsänenKuopion Suunnist Kuopion SuFinland48:41+11:488:56
27Antti-pekka LeskinenLynx LynxFinland49:40+12:479:07
28Benet Totusaus GargalloBADALONA-O BarcelonaSpain49:51+12:589:09
29Cristobal Camarasa PérezCOLIVENC AlicanteSpain50:02+13:099:11
30Aapo LeskinenLynx LynxFinland51:43+14:509:30
31José Manuel García CrespoCOMA MálagaSpain52:28+15:359:38
32Iván Ramal BareaCOLIVENC AlicanteSpain54:58+18:0510:06
33Juan Francisco Sánchez SánchezTOTANA-O MurciaSpain55:50+18:5710:15
34Raúl Martínez DíazLORCA-O MurciaSpain56:25+19:3210:22
35Tommi UusimäkiPellon Ponsi Pellon PonFinland57:28+20:3510:33
36Vicente López SánchezFUNDI-O CádizSpain57:59+21:0610:39
37Fredrik IngelssonRehns BK Rehns BKSweden58:27+21:3410:44
38Sebastián Ordoñez IbáñezMONTSANT TarragonaSpain58:38+21:4510:46
39Andrés Del Bustio DíazASTUR EXTREM AsturiasSpain59:46+22:5310:59
40Josep Morlá VanrellCDP-O ValladolidSpain1:03:19+26:2611:38
41Raúl Expósito PeladoADOL SevillaSpain1:03:59+27:0611:45
42Miguel Ángel Martín GarcíaCODAN EXTREMADUR BadajozSpain1:04:51+27:5811:55
43Rubén Darío Tejedor MuriasVELETA GranadaSpain1:06:42+29:4912:15
Oscar Hernaiz SánchezRIOJA-O La RiojaSpainover max time
Jesus Martínez MoralesLORCA-O MurciaSpainover max time
Héctor Esteve IbáñezVERD3 ValenciaSpainover max time
Erik LiljequistSödertälje-Nykva SödertäljeSwedenmispunched
Andreu Blanes ReigCOLIVENC AlicanteSpainmispunched
Todd NeveMelbourne Forest MelbourneAustraliadid not finish
Jo Forseth IndgaardFrol IL Frol ILNorwaydid not finish
Haavard VassendenFrol IL Frol ILNorwaydid not start
Diego Rodríguez CorrochanoMANZANARES-O Ciudad RealSpaindid not start

Women

3 980 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Jana KnapovaSödertälje-Nykva SödertäljeCzech Republic35:368:56
2Vendula HorcickovaSödertälje-Nykva SödertäljeCzech Republic36:44+1:089:13
3Lea VercellottiMAXIMUS MadridFrance38:07+2:319:34
4Alicia Gil SánchezCOLIVENC AlicanteSpain41:38+6:0210:27
5Esther Gil i BrotonsCOLIVENC AlicanteSpain42:30+6:5410:40
6Svetlana MironovaKoovee KooveeRussian Federation43:22+7:4610:53
7Tatiana BevzaNORD WEST NORD WESTRussian Federation43:34+7:5810:56
8Violeta Feliciano SanjuanCOLIVENC AlicanteSpain44:41+9:0511:13
9Annabel Valledor FernándezBADALONA-O BarcelonaSpain46:29+10:5311:40
10Anne-mari LeskinenLynx LynxFinland47:39+12:0311:58
11Sara KarvonenLynx LynxFinland48:47+13:1112:15
12Natalia GurchenkovaCOLIVENC AlicanteRussian Federation49:37+14:0112:27
13Laura López GarcíaLORCA-O MurciaSpain52:10+16:3413:06
14Rose KowalskiALIGOTS GironaSpain52:59+17:2313:18
15Carmen Patiño DénizTOLEDO-O ToledoSpain53:07+17:3113:20
16Esmeralda Ruiz AlonsoSANT JOAN AlicanteSpain55:01+19:2513:49
17Rocío Alarcón QuesadaLOS CALIFAS CórdobaSpain56:17+20:4114:08
18Ludmila Fuster ArionGO-XTREM GironaSpain56:30+20:5414:11
19Tiina UotilaALIGOTS GironaFinland57:05+21:2914:20
20Daria KrasilnikovaNORD WEST NORD WESTRussian Federation58:23+22:4714:40
21Marta Sánchez BrunsALIGOTS GironaSpain1:00:15+24:3915:08
22Raquel Martín JiménezCODAN EXTREMADUR BadajozSpain1:03:52+28:1616:02
23Lidia Alonso MuñozCODAN EXTREMADUR BadajozSpain1:05:54+30:1816:33
Guadalupe Moreno ZúñigaMONTE EL PARDO MadridSpainover max time
Carolina Llop CalvoENTREBALIZAS MadridSpainmispunched
Aino MänkärläLynx LynxFinlandmispunched
Mathilde RundhaugFrol IL Frol ILNorwaydid not start
Lenka KnapovaSödertälje-Nykva SödertäljeCzech Republicdid not start
Goeril Roenning SundFrol IL Frol ILNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org