International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Junior World MTB Orienteering Championships
Organiser: Poland
Date: 29 August 2014

Men

60 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andreas WaldmannAustriaAustria1:28:34
2Anders BlomsterFinlandFinland1:35:21+6:47
3Vladislav KiselevRussian FederationRussian Federation1:35:37+7:03
4Tomas StanekCzech RepublicCzech Republic1:35:39+7:05
5Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand1:37:18+8:44
6Vladimir EmeliancikRussian FederationRussian Federation1:38:14+9:40
7Oskar SandbergSwedenSweden1:38:52+10:18
8Silvan StettlerSwitzerlandSwitzerland1:39:05+10:31
9Pavel LikhanovRussian FederationRussian Federation1:39:41+11:07
10Florian PinsardFranceFrance1:39:53+11:19
11Jan Andrej CullySlovakiaSlovakia1:40:17+11:43
12Aleksi RantalaFinlandFinland1:40:22+11:48
13Matej MullerSlovakiaSlovakia1:40:37+12:03
14Silas Frederik ThomsenDenmarkDenmark1:41:12+12:38
15Viacheslav ChernykhRussian FederationRussian Federation1:42:05+13:31
16Yoann CourtoisFranceFrance1:42:59+14:25
17Angus RobinsonAustraliaAustralia1:44:25+15:51
18Vaclav SnuparekCzech RepublicCzech Republic1:44:51+16:17
19Radoslaw JaroszekPolandPoland1:44:56+16:22
20Sauli PietikainenFinlandFinland1:45:08+16:34
21Vytenis MiliunasLithuaniaLithuania1:46:02+17:28
22Danius KalvaitisLithuaniaLithuania1:46:05+17:31
23Sebastian SvardSwedenSweden1:46:14+17:40
24Jorgen MadslienNorwayNorway1:46:21+17:47
25Atis HeinolsLatviaLatvia1:47:05+18:31
25Bjornar KvaleNorwayNorway1:47:05+18:31
27Konsta VanhanenFinlandFinland1:47:42+19:08
28Rafael DobnikAustriaAustria1:48:32+19:58
29Aidas ZigilejusLithuaniaLithuania1:48:34+20:00
30Alejandro MartinezSpainSpain1:50:11+21:37
31Michael NemetCzech RepublicCzech Republic1:50:27+21:53
32Karl WithersAustraliaAustralia1:51:24+22:50
33Ivan PanovRussian FederationRussian Federation1:51:38+23:04
34Thibaud GuelennocFranceFrance1:52:35+24:01
35Miska TervalaFinlandFinland1:54:39+26:05
36Pontus KullinSwedenSweden1:55:00+26:26
37Ivan KulikovRussian FederationRussian Federation1:56:31+27:57
38Conor KlingenbergDenmarkDenmark1:56:38+28:04
39Edwyn Oliver-EvansUnited KingdomGreat Britain1:59:22+30:48
40Hubert KielakPolandPoland2:01:35+33:01
41Tim JacksonAustraliaAustralia2:02:10+33:36
42Fabiano BettegaItalyItaly2:02:12+33:38
43Oyvind WiggenNorwayNorway2:02:57+34:23
44Lukasz CzerniakPolandPoland2:03:15+34:41
45Duarte SousaPortugalPortugal2:03:34+35:00
46Eriks GruzdeLatviaLatvia2:04:16+35:42
47Rasmus SorensenDenmarkDenmark2:04:18+35:44
48Filip BergstromSwedenSweden2:04:43+36:09
49Nojus KalvaitisLithuaniaLithuania2:05:34+37:00
50Patryk SzymczakPolandPoland2:07:07+38:33
51Otto Peteris PirtnieksLatviaLatvia2:08:30+39:56
52Simon KappelSwedenSweden2:10:12+41:38
53Mattias PletzerAustriaAustria2:11:29+42:55
54Lauri KukkEstoniaEstonia2:13:55+45:21
55Beno NagyHungaryHungary2:17:36+49:02
56Ferhat AlyilmazTurkeyTurkey2:30:37+1:02:03
57Bernhard FinderAustriaAustria2:40:48+1:12:14
Dimitar DamyanovBulgariaBulgariadisqualified
Georgiy RomanovUkraineUkrainedisqualified
Elmeri ToivanenFinlandFinlanddisqualified

Women

26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ruska SaarelaFinlandFinland1:34:13
2Henna SaarinenFinlandFinland1:38:55+4:42
3Veronika KubinovaCzech RepublicCzech Republic1:41:32+7:19
4Katerina NovakovaCzech RepublicCzech Republic1:42:07+7:54
5Lisa PirkerAustriaAustria1:47:33+13:20
6Doris KudreEstoniaEstonia1:48:16+14:03
7Lou DenaixFranceFrance1:50:01+15:48
8Kajsa EngstromSwedenSweden1:53:32+19:19
9Rebecka HylanderSwedenSweden1:59:13+25:00
10Essi HakalaFinlandFinland2:04:44+30:31
11Misa KawashimaJapanJapan2:05:00+30:47
12Patricija BabrauskaiteLithuaniaLithuania2:08:37+34:24
13Anastasia TrifilenkovaRussian FederationRussian Federation2:09:15+35:02
14Minna NarhiFinlandFinland2:10:47+36:34
15Alexandra DimovaRussian FederationRussian Federation2:14:37+40:24
16Maria FesenkoRussian FederationRussian Federation2:14:39+40:26
17Jennifer AnderssonSwedenSweden2:20:38+46:25
18Vanda KindeHungaryHungary2:22:34+48:21
19Julia RitterAustriaAustria2:22:39+48:26
20Natalia BlagonravovaRussian FederationRussian Federation2:38:39+1:04:26
21Irina BarishpolovaRussian FederationRussian Federation2:49:46+1:15:33
Katarina HammasSwedenSwedendisqualified
Alina KhusnutdinovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Viktorija MichnovicLithuaniaLithuaniadisqualified
Caroline Ryge CarlsenDenmarkDenmarkdisqualified
Algirda ZaliauskaiteLithuaniaLithuaniadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org