International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Junior World MTB Orienteering Championships
Organiser: Poland
Date: 27 August 2014

Men

61 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand44:33
2Vladislav KiselevRussian FederationRussian Federation45:41+1:08
3Viacheslav ChernykhRussian FederationRussian Federation46:29+1:56
4Rafael DobnikAustriaAustria47:04+2:31
5Tomas StanekCzech RepublicCzech Republic47:11+2:38
6Pavel LikhanovRussian FederationRussian Federation47:13+2:40
7Silvan StettlerSwitzerlandSwitzerland47:17+2:44
8Andreas WaldmannAustriaAustria47:46+3:13
9Oskar SandbergSwedenSweden48:23+3:50
10Yoann CourtoisFranceFrance48:57+4:24
11Anders BlomsterFinlandFinland49:16+4:43
12Edwyn Oliver-EvansUnited KingdomGreat Britain49:31+4:58
13Bjornar KvaleNorwayNorway49:39+5:06
14Vladimir EmeliancikRussian FederationRussian Federation49:59+5:26
15Konsta VanhanenFinlandFinland50:01+5:28
16Vytenis MiliunasLithuaniaLithuania50:13+5:40
17Fabiano BettegaItalyItaly50:19+5:46
18Radoslaw JaroszekPolandPoland50:42+6:09
19Angus RobinsonAustraliaAustralia51:13+6:40
20Atis HeinolsLatviaLatvia52:11+7:38
21Rasmus SorensenDenmarkDenmark52:46+8:13
22Thibaud GuelennocFranceFrance52:54+8:21
23Aidas ZigilejusLithuaniaLithuania53:24+8:51
24Matej MullerSlovakiaSlovakia53:41+9:08
25Ivan KulikovRussian FederationRussian Federation53:47+9:14
26Pontus KullinSwedenSweden54:17+9:44
27Elmeri ToivanenFinlandFinland55:13+10:40
28Silas Frederik ThomsenDenmarkDenmark55:24+10:51
29Jan Andrej CullySlovakiaSlovakia55:52+11:19
30Eriks GruzdeLatviaLatvia55:53+11:20
31Danius KalvaitisLithuaniaLithuania56:53+12:20
32Filip BergstromSwedenSweden56:54+12:21
33Miska TervalaFinlandFinland57:01+12:28
34Vaclav SnuparekCzech RepublicCzech Republic57:06+12:33
35Ivan PanovRussian FederationRussian Federation57:52+13:19
36Mattias PletzerAustriaAustria58:22+13:49
37Oyvind WiggenNorwayNorway58:54+14:21
38Vitalii SadovyiUkraineUkraine59:06+14:33
39Tim JacksonAustraliaAustralia1:00:42+16:09
40Beno NagyHungaryHungary1:01:27+16:54
41Sebastian SvardSwedenSweden1:01:54+17:21
42Jorgen MadslienNorwayNorway1:03:29+18:56
43Georgiy RomanovUkraineUkraine1:03:51+19:18
44Lauri KukkEstoniaEstonia1:03:53+19:20
45Sauli PietikainenFinlandFinland1:04:03+19:30
46Duarte SousaPortugalPortugal1:04:22+19:49
47Bernhard FinderAustriaAustria1:04:34+20:01
48Simon KappelSwedenSweden1:05:43+21:10
49Nojus KalvaitisLithuaniaLithuania1:07:00+22:27
50Hubert KielakPolandPoland1:09:08+24:35
51Karl WithersAustraliaAustralia1:16:19+31:46
52Dimitar DamyanovBulgariaBulgaria1:27:11+42:38
53Otto Peteris PirtnieksLatviaLatvia1:32:43+48:10
Ferhat AlyilmazTurkeyTurkeydisqualified
Lukasz CzerniakPolandPolanddisqualified
Conor KlingenbergDenmarkDenmarkdisqualified
Alejandro MartinezSpainSpaindisqualified
Michael NemetCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Florian PinsardFranceFrancedisqualified
Aleksi RantalaFinlandFinlanddisqualified
Patryk SzymczakPolandPolanddisqualified

Women

26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kajsa EngstromSwedenSweden45:09
2Veronika KubinovaCzech RepublicCzech Republic45:46+0:37
3Lisa PirkerAustriaAustria46:01+0:52
4Ruska SaarelaFinlandFinland47:04+1:55
5Katerina NovakovaCzech RepublicCzech Republic48:33+3:24
6Lou DenaixFranceFrance52:08+6:59
7Algirda ZaliauskaiteLithuaniaLithuania52:48+7:39
8Essi HakalaFinlandFinland54:24+9:15
9Rebecka HylanderSwedenSweden54:47+9:38
10Anastasia TrifilenkovaRussian FederationRussian Federation55:13+10:04
11Caroline Ryge CarlsenDenmarkDenmark57:02+11:53
12Katarina HammasSwedenSweden57:13+12:04
13Doris KudreEstoniaEstonia58:04+12:55
14Vanda KindeHungaryHungary59:51+14:42
15Maria FesenkoRussian FederationRussian Federation1:00:50+15:41
16Alina KhusnutdinovaRussian FederationRussian Federation1:03:20+18:11
17Alexandra DimovaRussian FederationRussian Federation1:04:42+19:33
18Jennifer AnderssonSwedenSweden1:04:49+19:40
19Patricija BabrauskaiteLithuaniaLithuania1:05:50+20:41
20Irina BarishpolovaRussian FederationRussian Federation1:06:36+21:27
21Julia RitterAustriaAustria1:15:28+30:19
22Natalia BlagonravovaRussian FederationRussian Federation1:18:22+33:13
23Misa KawashimaJapanJapan1:20:17+35:08
Viktorija MichnovicLithuaniaLithuaniadisqualified
Minna NarhiFinlandFinlanddisqualified
Henna SaarinenFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org