International Orienteering Federation

Official results for II Meeting International de Idanha-a-Nova

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: II Meeting International de Idanha-a-Nova
Organisers: ADFA / Portugal
Date: 8 February 2015

Men

5 800 m, 45 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Kiril Nikolov BUL 35:35 6:08
2 Oleksandr Kratov UKR 35:43 +0:08 6:09
3 David Andersson SWE 35:45 +0:10 6:09
4 Hannu Airila FIN 36:26 +0:51 6:16
5 Lauri Nelonen FIN 37:09 +1:34 6:24
6 Alasdair McLeod GBR 37:44 +2:09 6:30
7 Philippe Adamski FRA 37:45 +2:10 6:30
7 Aaro Asikainen FIN 37:45 +2:10 6:30
9 Scott Fraser GBR 38:20 +2:45 6:36
10 Ivan Sirakov BUL 38:27 +2:52 6:37
11 Hector Haines GBR 39:44 +4:09 6:51
12 James Tullie GBR 40:50 +5:15 7:02
13 Valentin Novikov RUS 42:38 +7:03 7:21
14 Evgeny Popov RUS 43:44 +8:09 7:32
15 Manuel Horta POR 43:51 +8:16 7:33
16 Artem Panchenko UKR 44:42 +9:07 7:42
17 Joao Mega Figueiredo POR 45:05 +9:30 7:46
18 Heino Ollin EST 45:12 +9:37 7:47
19 Tiago Gingao Leal POR 45:59 +10:24 7:55
20 Beat Roth SWE 46:24 +10:49 8:00
21 Sebastian Gygax SUI 47:43 +12:08 8:13
22 Georgiy Mavchun RUS 47:55 +12:20 8:15
23 Gildo Silva POR 48:17 +12:42 8:19
24 Maxim Simakov RUS 49:23 +13:48 8:30
25 Jonas Palm SWE 49:48 +14:13 8:35
26 Paulo Franco POR 51:30 +15:55 8:52
27 Fabio Kuczkoski BRA 52:22 +16:47 9:01
28 Nuno Evangelista POR 53:55 +18:20 9:17
29 Helder Marcolino POR 54:09 +18:34 9:20
30 Guntars Mankus LAT 54:55 +19:20 9:28
31 Cesar Torrejon ESP 56:26 +20:51 9:43
32 Carlos Urios ESP 59:00 +23:25 10:10
33 Evaldas Jadenkus LTU 59:52 +24:17 10:19
34 Oldrich Janecek CZE 1:00:01 +24:26 10:20
35 Leandro Lima POR 1:00:57 +25:22 10:30
36 Sergey Doronin RUS 1:01:47 +26:12 10:39
37 Luis Leite POR 1:02:52 +27:17 10:50
38 Nelson Baroca POR 1:03:54 +28:19 11:01
39 Sergio Duarte POR 1:05:39 +30:04 11:19
40 Filipe Dias POR 1:06:39 +31:04 11:29
41 Andreas Bjaerkmar SWE 1:07:18 +31:43 11:36
42 Luis Barreiro POR 1:11:28 +35:53 12:19
Ronaldo Almeida BRA mispunched
Jan Petrzela CZE mispunched
Marco Seppi ITA mispunched
Miguel Reis e Silva POR did not start

Women

4 400 m, 24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Nadiya Volynska UKR 32:35 7:24
2 Venla Niemi FIN 34:15 +1:40 7:47
3 Yulia Novikova RUS 34:35 +2:00 7:51
4 Silje Ekroll Jahren SWE 35:06 +2:31 7:58
5 Olha Panchenko UKR 35:46 +3:11 8:07
6 Maria Magnusson SWE 36:32 +3:57 8:18
7 Lena Eliasson SWE 37:19 +4:44 8:28
8 Ekaterina Slavkina RUS 39:46 +7:11 9:02
9 Stepanka Betkova CZE 43:42 +11:07 9:55
10 Mariana Moreira POR 43:58 +11:23 9:59
11 Michela Guizzardi ITA 46:11 +13:36 10:29
12 Hollie Orr GBR 48:33 +15:58 11:02
13 Galina Vinogradova RUS 51:17 +18:42 11:39
14 Elaine Lenz BRA 52:52 +20:17 12:00
15 Vera Alvarez POR 55:57 +23:22 12:42
16 Rita Rodrigues POR 56:38 +24:03 12:52
17 Liliana Oliveira POR 1:02:05 +29:30 14:06
18 Maiki Jaadmaa EST 1:02:31 +29:56 14:12
19 Ines Pinto POR 1:02:40 +30:05 14:14
20 Adelindina Lopes POR 1:06:46 +34:11 15:10
21 Ines Domingues POR 1:11:04 +38:29 16:09
22 Ceu Costa POR 1:12:48 +40:13 16:32
23 Denise Campos BRA 1:15:47 +43:12 17:13
Amelie Chataing FRA mispunched
Amilia Bjorklund SWE did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org