International Orienteering Federation

Official results for Australian Sprint Distance Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Sprint Distance Championships
Organiser: Australia
Date: 29 September 2014

Men

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand14:11
2Jakob EdsenDenmarkDenmark14:37+0:26
3Thor N°rskovDenmarkDenmark14:51+0:40
4Simon UppillAustraliaAustralia14:58+0:47
5Ian LawfordAustraliaAustralia15:08+0:57
6David ShepherdAustraliaAustralia15:45+1:34
7Mark GregsonAustraliaAustralia15:56+1:45
8Bruce ArthurAustraliaAustralia15:57+1:46
9Alex MasseyAustraliaAustralia16:26+2:15
10Henrik Rindom KnudsenDenmarkDenmark16:28+2:17
11Tomas KrajcaCzech RepublicAustralia16:31+2:20
12Eskil Sch°ningDenmarkDenmark16:32+2:21
13Sten ClaessensAustraliaAustralia16:41+2:30
14Joshua BlatchfordAustraliaAustralia16:42+2:31
15Dave MeyerAustraliaAustralia16:43+2:32
16Bryan KeelyAustraliaAustralia16:47+2:36
17Andrew HillAustraliaAustralia17:31+3:20
18Bill EdwardsIrelandIreland17:37+3:26
19Ricky ThackrayAustraliaAustralia17:41+3:30
20Christopher NauntonAustraliaAustralia17:46+3:35
21David BrownridgeAustraliaAustralia18:25+4:14
22Craig DuftyAustraliaAustralia18:27+4:16
23Jock DavisAustraliaAustralia18:41+4:30
24Harry NicholsonAustraliaAustralia18:49+4:38
25Geoff StaceyAustraliaAustralia19:22+5:11
26Blair TrewinAustraliaAustralia19:26+5:15
27Wayne EliotAustraliaAustralia19:38+5:27
28Steve FletcherAustraliaAustralia19:44+5:33
29Jim RussellAustraliaAustralia19:49+5:38
30Greg BarbourNew ZealandNew Zealand21:40+7:29
31Ben GoonanAustraliaAustralia21:57+7:46
32Simon RouseAustraliaNew Zealand23:50+9:39
Andrew BrownUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Rob PrestonAustraliaAustraliadisqualified

Women

29 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand12:33
2Laura RobertsonNew ZealandNew Zealand12:37+0:04
3Rachel EffeneyAustraliaAustralia13:13+0:40
4Heather MuirAustraliaAustralia14:39+2:06
5Bridget AndersonAustraliaAustralia14:52+2:19
6Natasha KeyAustraliaAustralia14:58+2:25
7Allison JonesAustraliaAustralia15:03+2:30
8Kellie WhitfieldAustraliaAustralia15:14+2:41
9Krystal NeumannAustraliaAustralia15:15+2:42
10Lilian BurrillAustraliaAustralia15:17+2:44
11Clare BrownridgeAustraliaAustralia15:23+2:50
12Anna SheldonAustraliaAustralia15:46+3:13
13Laurina NeumannAustraliaAustralia15:48+3:15
14Aislinn PrendergastAustraliaAustralia16:10+3:37
15Rachel WestAustraliaAustralia16:18+3:45
16Katelyn EffeneyAustraliaAustralia16:21+3:48
17Mary FlemingAustraliaAustralia16:44+4:11
18Zoe RadfordAustraliaAustralia17:12+4:39
19Jenny CasanovaAustraliaAustralia17:14+4:41
20Shannon JonesAustraliaAustralia17:19+4:46
21Virpi KomulainenFinlandFinland18:07+5:34
22Kaitlin RadstaakAustraliaAustralia18:25+5:52
23Natasha SpargAustraliaAustralia20:56+8:23
24Jenna LinehanAustraliaAustralia20:57+8:24
25Marina IskhakovaRussian FederationAustralia24:27+11:54
26Sirpa KomulainenFinlandFinland33:56+21:23
Hanny AllstonAustraliaAustraliadisqualified
Lauren GillisAustraliaIrelanddisqualified
Lauren ShelleyAustraliaAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org