International Orienteering Federation

Official results for Australian Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Middle Distance Championships
Organiser: Australia
Date: 28 September 2014

Men

32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ian LawfordAustraliaAustralia34:11
2Jakob EdsenDenmarkDenmark34:24+0:13
3Simon UppillAustraliaAustralia35:13+1:02
4David ShepherdAustraliaAustralia35:19+1:08
5Eskil Sch°ningDenmarkDenmark36:10+1:59
6Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand36:57+2:46
7Thor N°rskovDenmarkDenmark37:29+3:18
8Bryan KeelyAustraliaAustralia39:18+5:07
9David BrownridgeAustraliaAustralia39:31+5:20
10Mark GregsonAustraliaAustralia39:42+5:31
11Dave MeyerAustraliaAustralia39:47+5:36
12Alex MasseyAustraliaAustralia40:04+5:53
13Tomas KrajcaCzech RepublicAustralia41:17+7:06
14Geoff StaceyAustraliaAustralia42:18+8:07
15Craig DuftyAustraliaAustralia42:34+8:23
16Andrew HillAustraliaAustralia43:34+9:23
17Bruce ArthurAustraliaAustralia43:44+9:33
18Bill EdwardsIrelandIreland45:01+10:50
19Henrik Rindom KnudsenDenmarkDenmark45:14+11:03
20Jock DavisAustraliaAustralia45:20+11:09
21Christopher NauntonAustraliaAustralia45:27+11:16
22Andrew BrownUnited KingdomGreat Britain46:00+11:49
23Jim RussellAustraliaAustralia46:31+12:20
24Blair TrewinAustraliaAustralia47:02+12:51
25Steve FletcherAustraliaAustralia47:38+13:27
26Ricky ThackrayAustraliaAustralia48:03+13:52
27Wayne EliotAustraliaAustralia51:47+17:36
28Ben GoonanAustraliaAustralia52:11+18:00
29Harry NicholsonAustraliaAustralia53:21+19:10
30Simon RouseAustraliaNew Zealand56:26+22:15
31Bryce CrageAustraliaAustralia1:21:18+47:07
Glenn MeyerAustraliaAustraliadisqualified

Women

25 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand33:41
2Laura RobertsonNew ZealandNew Zealand34:10+0:29
3Krystal NeumannAustraliaAustralia37:09+3:28
4Rachel EffeneyAustraliaAustralia39:25+5:44
5Laurina NeumannAustraliaAustralia40:22+6:41
6Kellie WhitfieldAustraliaAustralia41:13+7:32
7Aislinn PrendergastAustraliaAustralia41:26+7:45
8Bridget AndersonAustraliaAustralia41:43+8:02
9Heather MuirAustraliaAustralia42:00+8:19
10Anna SheldonAustraliaAustralia42:42+9:01
11Clare BrownridgeAustraliaAustralia43:17+9:36
12Allison JonesAustraliaAustralia43:32+9:51
13Zoe RadfordAustraliaAustralia45:12+11:31
14Lilian BurrillAustraliaAustralia45:44+12:03
15Rachel WestAustraliaAustralia47:24+13:43
16Katelyn EffeneyAustraliaAustralia49:28+15:47
17Shannon JonesAustraliaAustralia50:35+16:54
18Mary FlemingAustraliaAustralia54:18+20:37
19Virpi KomulainenFinlandFinland57:26+23:45
20Kaitlin RadstaakAustraliaAustralia1:04:49+31:08
21Natasha SpargAustraliaAustralia1:11:38+37:57
22Jenna LinehanAustraliaAustralia1:16:08+42:27
Hanny AllstonAustraliaAustraliadisqualified
Lauren GillisAustraliaIrelanddisqualified
Marina IskhakovaRussian FederationAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org