International Orienteering Federation

Official results for Finnish Sprint Championship

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Finnish Sprint Championship
Organiser: Finland
Date: 20 September 2014

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Will Critchley (U)Men (51)19:31+1:45

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Jan Prochazka (U)Men (51)17:56+0:10

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Pavel Kubat (U)Men (51)18:26+0:40

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Stepan Kodeda (U)Men (51)18:43+0:57

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Tue Lassen (U)Men (51)18:26+0:40

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Kenny Kivikas (U)Men (51)18:27+0:41

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Timo Sild (U)Men (51)18:53+1:07

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Sander Vaher (U)Men (51)19:23+1:37

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Kristo Heinmann (U)Men (51)19:44+1:58

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Lauri Tammemae (U)Men (51)20:31+2:45

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Kerstin Uiboupin (U)Women (39)22:14+3:24

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Jesse LaukkarinenMen (51)18:07+0:21

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Olli-Pekka KoistinenMen (51)18:08+0:22

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Otto SimosasMen (51)18:15+0:29

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Antti ParjanneMen (51)18:19+0:33

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Joni HirvikallioMen (51)18:22+0:36

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Fredric PortinMen (51)18:25+0:39

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Vili NiemiMen (51)18:31+0:45

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Aleksi AnttolainenMen (51)18:34+0:48

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Mikko PatanaMen (51)18:39+0:53

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Einari HeinaroMen (51)18:47+1:01

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Andreas HallMen (51)18:51+1:05

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Tero FohrMen (51)19:04+1:18

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Petteri MuukkonenMen (51)19:08+1:22

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Hannu-Pekka PukemaMen (51)19:11+1:25

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Ari-Pekka LassilaMen (51)19:12+1:26

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Topi PenttinenMen (51)19:15+1:29

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Simo-Pekka FinckeMen (51)19:25+1:39

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Lasse SuonpaaMen (51)19:25+1:39

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Matti KivelaMen (51)19:32+1:46

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Lauri NenonenMen (51)19:34+1:48

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Santeri SainioMen (51)19:40+1:54

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Henrik VaisanenMen (51)19:45+1:59

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Juha HyyrylainenMen (51)19:46+2:00

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Markku EloMen (51)20:09+2:23

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Mikko SirenMen (51)20:14+2:28

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Samu HeiskaMen (51)20:21+2:35

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Sampo RahkoMen (51)20:36+2:50

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Tuukka JurvakainenMen (51)20:37+2:51

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Sami HamalainenMen (51)20:42+2:56

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Antti AnttonenMen (51)disqualified

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Severi KymalainenMen (51)disqualified

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Tero LinnainmaaMen (51)disqualified

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Tuomo MakelaMen (51)disqualified

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Sari AnttonenWomen (39)18:50

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Sofia HaajanenWomen (39)18:51+0:01

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Maija SianojaWomen (39)19:15+0:25

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Julia BjorkstrandWomen (39)19:18+0:28

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Marika TeiniWomen (39)19:27+0:37

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Mira KaskinenWomen (39)19:30+0:40

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Hanna RaitanenWomen (39)19:35+0:45

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Jenny PatanaWomen (39)19:37+0:47

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Saila KinniWomen (39)19:52+1:02

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Sanni KivelaWomen (39)19:55+1:05

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Saara NorrgrannWomen (39)20:00+1:10

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Marttiina JoensuuWomen (39)20:02+1:12

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Heini SaarimakiWomen (39)20:10+1:20

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Emma SilvennoinenWomen (39)20:14+1:24

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Tuulia VibergWomen (39)20:25+1:35

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Heini WennmanWomen (39)20:26+1:36

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Miia NiittynenWomen (39)20:27+1:37

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Elli PeltomakiWomen (39)20:30+1:40

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Merja RantanenWomen (39)20:33+1:43

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Marjo LiikanenWomen (39)20:50+2:00

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Sari NurmelaWomen (39)20:56+2:06

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Elli VirtaWomen (39)20:58+2:08

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Johanna HulkkonenWomen (39)21:04+2:14

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Ulrika UotilaWomen (39)21:05+2:15

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Yvonne GunellWomen (39)21:07+2:17

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Sonja MorskyWomen (39)21:14+2:24

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Sanna AndelinWomen (39)21:16+2:26

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Sonja LiukkonenWomen (39)21:24+2:34

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Mari VaananenWomen (39)21:28+2:38

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Anni HeikkonenWomen (39)21:52+3:02

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Ina WesterlundWomen (39)21:53+3:03

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Laura LeijolaWomen (39)22:05+3:15

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Paivi AutioWomen (39)22:19+3:29

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Laura PalmWomen (39)22:26+3:36

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Frederic Tranchand (U)Men (51)17:46

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Edgars Bertuks (U)Men (51)18:45+0:59

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Andris Jubelis (U)Men (51)19:38+1:52

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Inga DambeWomen (39)20:31+1:41

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Laura Vike (U)Women (39)21:00+2:10

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Gleb Tikhonov (U)Men (51)18:18+0:32

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Sergey Gorokhov(U)Men (51)18:59+1:13

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Andrei Hramov (U)Men (51)19:13+1:27

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Roman Efimov (U)Men (51)disqualified

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Artem Popov (U)Men (51)disqualified

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Alexandra Voytova (U)Women (39)20:17+1:27

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Nina Temjakova (U)Women (39)21:38+2:48

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport