International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Junior World Orienteering Championships
Organiser: Bulgaria
Date: 26 July 2014

Men

60 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Miika Kirmula Finland 28:58
2 Riccardo Scalet Italy 30:19 +1:21
3 Olli Ojanaho Finland 30:29 +1:31
4 Xander Berger Austria 30:44 +1:46
5 Nick Hann New Zealand 30:47 +1:49
6 Jonas Egger Switzerland 30:50 +1:52
7 Konstantin Serebryanitskiy Russian Federation 31:33 +2:35
8 Rudolfs Zernis Latvia 31:36 +2:38
9 Dmitry Naumov Russian Federation 32:02 +3:04
10 Nicolas Rio France 32:12 +3:14
11 Martynas Tirlikas Lithuania 32:21 +3:23
12 Martin Smelik Slovakia 32:39 +3:41
13 Andreas Solberg Norway 33:36 +4:38
14 Topi Raitanen Finland 34:12 +5:14
15 Dmitry Polyakov Russian Federation 34:16 +5:18
16 Brodie Nankervis Australia 34:24 +5:26
17 Alexander Chepelin United Kingdom 34:33 +5:35
18 William Pommer Sweden 34:46 +5:48
19 Gaute Friestad Norway 34:50 +5:52
20 Simon Hector Sweden 34:53 +5:55
21 Anton Johansson Sweden 35:40 +6:42
22 Trond Einar Moen Pedersl Norway 35:43 +6:45
23 Aidan Smith United Kingdom 36:00 +7:02
24 Martin Ponev Bulgaria 36:04 +7:06
25 Aleksi Niemi Finland 36:10 +7:12
26 Algirdas Bartkevicius Lithuania 36:18 +7:20
27 Matyas Pentek Hungary 36:24 +7:26
28 Borger Melsom Norway 37:02 +8:04
29 Krzysztof Wolowczyk Poland 37:17 +8:19
30 Pau Llorens Caellas Spain 37:46 +8:48
31 Matthias Reiner Austria 37:54 +8:56
32 Oscar McNulty Australia 37:57 +8:59
33 Tobia Pezzati Switzerland 38:13 +9:15
34 Oliver Poland Australia 38:18 +9:20
35 Nicola Bilic Serbia 38:21 +9:23
36 Thomas Knudsen Denmark 38:23 +9:25
37 Ondrej Semik Czech Republic 38:52 +9:54
38 Oskar Lundqvist Sweden 39:15 +10:17
39 Sergey Dobrynin Russian Federation 39:23 +10:25
40 Emil Granqvist Sweden 39:38 +10:40
41 Magnus Dewett Denmark 40:28 +11:30
42 Samuele Curzio Italy 40:29 +11:31
43 Stefan Mihaylov Bulgaria 40:52 +11:54
44 Patrik Horak Czech Republic 41:09 +12:11
45 Yuriy Badan Ukraine 41:43 +12:45
46 Vojtech Kettner Czech Republic 42:33 +13:35
47 Matthias Groll Austria 42:41 +13:43
48 Arttu Syrjalainen Finland 43:19 +14:21
49 Ivan Kuchmenko Russian Federation 43:27 +14:29
50 Piotr Parfianowicz Poland 44:49 +15:51
51 Patrick Zbinden Switzerland 46:22 +17:24
52 Topias Ahola Finland 46:28 +17:30
53 Marek Minar Czech Republic 47:47 +18:49
54 Remo Ruch Switzerland 48:06 +19:08
55 Loic Marty France 48:14 +19:16
56 Mark Otto Germany 52:27 +23:29
57 Ethan Childs United States 54:28 +25:30
58 Apostol Atanasov Bulgaria 55:42 +26:44
59 Moritz Doellgast Germany 57:29 +28:31
Simon Thrane Hansen Denmark disqualified

Women

60 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Sina Tommer Switzerland 28:43
2 Sara Hagstrom Sweden 28:43
3 Andrea Svensson Sweden 29:56 +1:13
4 Tilda Johansson Sweden 30:01 +1:18
5 Gunvor Hov Hrydal Norway 30:13 +1:30
6 Zoe Harding United Kingdom 30:53 +2:10
7 Emmi Jokela Finland 31:58 +3:15
8 Miri Thrane Odum Denmark 32:28 +3:45
9 Jannina Gustafsson Finland 32:33 +3:50
10 Sandrine Mueller Switzerland 32:33 +3:50
11 Julie Emmerson United Kingdom 32:52 +4:09
12 Laura Joonas Estonia 33:17 +4:34
13 Paula Gross Switzerland 33:17 +4:34
14 Luca Szuromi Hungary 33:19 +4:36
15 Aleksandra Hornik Poland 33:52 +5:09
16 Liga Valdmane Latvia 34:05 +5:22
17 Noora Koskinen Finland 34:14 +5:31
18 Iaroslava Medianteva Russian Federation 34:15 +5:32
19 Katerina Chroma Czech Republic 34:35 +5:52
20 Pihla Otsamo Finland 34:39 +5:56
21 Chloe Haberkorn France 35:10 +6:27
22 Martina Walch Austria 35:20 +6:37
23 Ingeborg Eide Norway 35:45 +7:02
24 Anika Gassner Austria 36:15 +7:32
25 Ellen Reinhard Switzerland 36:16 +7:33
26 Solene Droin France 36:17 +7:34
27 Tamsin Moran United Kingdom 36:26 +7:43
28 Margret Zimmermann Estonia 36:27 +7:44
29 Delphine Poirot France 36:52 +8:09
30 Katie Reynolds United Kingdom 36:59 +8:16
31 Carmen Patino Deniz Spain 37:05 +8:22
32 Martina Dzulieva Bulgaria 37:11 +8:28
33 Agata Stankiewicz Poland 37:14 +8:31
34 Lisa Schubnell Switzerland 37:26 +8:43
35 Lucy Butt United Kingdom 37:35 +8:52
36 Darya Prosvirina Russian Federation 38:05 +9:22
37 Olena Postelniak Ukraine 38:53 +10:10
38 Camilla Bevensee Denmark 39:52 +11:09
39 Runa Fremstad Norway 40:04 +11:21
40 Csenge Viniczai Hungary 40:04 +11:21
41 Johanna Oberg Sweden 40:06 +11:23
42 Arianna Taufer Italy 41:04 +12:21
43 Amanda Weber Denmark 41:36 +12:53
44 Malin Leandersson Sweden 42:20 +13:37
45 Darya Moskalenko Ukraine 42:59 +14:16
46 Nicoline Friberg Klysner Denmark 43:48 +15:05
47 Carina Polzer Austria 43:55 +15:12
48 Simona Chladkova Czech Republic 44:02 +15:19
49 Ekaterina Savkina Russian Federation 44:17 +15:34
50 Akvile Preiksaite Norway 44:20 +15:37
51 Gabriela Hirsova Czech Republic 45:27 +16:44
52 Alice Tilley New Zealand 46:11 +17:28
53 Marina Garcia Castro Spain 46:33 +17:50
54 Milda Radzivonaite Lithuania 48:04 +19:21
55 Darya Korobeynik Russian Federation 52:21 +23:38
56 Lauriane Beauvisage France 54:58 +26:15
57 Mariya Polishchuk Ukraine 1:00:42 +31:59
Cecilie Friberg Klysner Denmark disqualified
Josefine Lind Denmark disqualified
Frida Sandberg Sweden disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Bryzos
WOC 2019 banner
Guangdong Historical Road 2018
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org