International Orienteering Federation

Official results for Austrian Championships Middle Distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Austrian Championships Middle Distance
Organiser: Austria
Date: 28 June 2014

Classes: Show all | Men | Women

Men

31 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kevin HaselsbergerAustriaAustria51:31
2Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic54:12+2:41
3Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic54:16+2:45
4Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic55:47+4:16
5Bernhard SchachingerAustriaAustria56:17+4:46
6Tobias BreitschadelAustriaAustria56:48+5:17
7Andreas WaldmannAustriaAustria57:21+5:50
8Piero TurraItalyItaly57:25+5:54
9Laszlo RozsaHungaryHungary58:36+7:05
10Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic58:49+7:18
11Jan LauermannCzech RepublicCzech Republic59:25+7:54
12Vojtech LudvikCzech RepublicCzech Republic1:00:36+9:05
13Andreas RiefAustriaAustria1:01:02+9:31
14Andrej CullySlovakiaSlovakia1:01:52+10:21
15Matej PistorSloveniaSlovenia1:02:10+10:39
16Florian ExlerAustriaAustria1:02:15+10:44
17Giaime OriggiItalyItaly1:02:42+11:11
18Michael SommerDenmarkDenmark1:03:10+11:39
19Matej MullerSlovakiaSlovakia1:05:47+14:16
20Riccardo RosettoItalyItaly1:06:36+15:05
21Thomas KlimoAustriaAustria1:07:00+15:29
22Tibor TamasHungaryHungary1:08:53+17:22
23Andras HollubyHungaryHungary1:10:10+18:39
24Christof HaingartnerAustriaAustria1:12:40+21:09
25Otokar TomanekCzech RepublicCzech Republic1:13:06+21:35
26Iztok VidovicSloveniaSlovenia1:15:04+23:33
27Martin FurnkranzAustriaAustria1:17:58+26:27
28Lubos AncicSlovakiaSlovakia1:38:21+46:50
Stanimir BelomazhevBulgariaBulgariadisqualified
Luca DellavalleItalyItalydisqualified
Jiri VranyCzech RepublicCzech Republicdisqualified

Women

21 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic54:08
2Michaela GigonAustriaAustria54:57+0:49
3Marina ReinerAustriaAustria55:06+0:58
4Katarina NovakovaCzech RepublicCzech Republic55:28+1:20
5Anna FuzyHungaryHungary56:13+2:05
6Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia56:39+2:31
7Laura ScaravonatiItalyItaly57:02+2:54
8Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania57:34+3:26
9Nadezda SkacelovaCzech RepublicCzech Republic57:36+3:28
10Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic57:47+3:39
11Sonja ZinklAustriaAustria57:59+3:51
12Marie BrezinovaCzech RepublicCzech Republic58:16+4:08
13Anke DannowskiGermanyGermany1:01:39+7:31
14Agnes KezsmarkiHungaryHungary1:08:16+14:08
15Noemi BenkeHungaryHungary1:10:37+16:29
16Kerstin LaglerAustriaAustria1:13:06+18:58
17Giuliana ZoppeItalyItaly1:30:19+36:11
18Erzsebet PenzesHungaryHungary1:43:05+48:57
Lydia JahnGermanyGermanydisqualified
Eva PrimusAustriaAustriadisqualified
Lisi SandrisserAustriaAustriadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport