International Orienteering Federation

Official results for Austrian Championships Middle Distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Austrian Championships Middle Distance
Organiser: Austria
Date: 28 June 2014

Men

31 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kevin HaselsbergerAustriaAustria51:31
2Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic54:12+2:41
3Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic54:16+2:45
4Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic55:47+4:16
5Bernhard SchachingerAustriaAustria56:17+4:46
6Tobias BreitschadelAustriaAustria56:48+5:17
7Andreas WaldmannAustriaAustria57:21+5:50
8Piero TurraItalyItaly57:25+5:54
9Laszlo RozsaHungaryHungary58:36+7:05
10Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic58:49+7:18
11Jan LauermannCzech RepublicCzech Republic59:25+7:54
12Vojtech LudvikCzech RepublicCzech Republic1:00:36+9:05
13Andreas RiefAustriaAustria1:01:02+9:31
14Andrej CullySlovakiaSlovakia1:01:52+10:21
15Matej PistorSloveniaSlovenia1:02:10+10:39
16Florian ExlerAustriaAustria1:02:15+10:44
17Giaime OriggiItalyItaly1:02:42+11:11
18Michael SommerDenmarkDenmark1:03:10+11:39
19Matej MullerSlovakiaSlovakia1:05:47+14:16
20Riccardo RosettoItalyItaly1:06:36+15:05
21Thomas KlimoAustriaAustria1:07:00+15:29
22Tibor TamasHungaryHungary1:08:53+17:22
23Andras HollubyHungaryHungary1:10:10+18:39
24Christof HaingartnerAustriaAustria1:12:40+21:09
25Otokar TomanekCzech RepublicCzech Republic1:13:06+21:35
26Iztok VidovicSloveniaSlovenia1:15:04+23:33
27Martin FurnkranzAustriaAustria1:17:58+26:27
28Lubos AncicSlovakiaSlovakia1:38:21+46:50
Stanimir BelomazhevBulgariaBulgariadisqualified
Luca DellavalleItalyItalydisqualified
Jiri VranyCzech RepublicCzech Republicdisqualified

Women

21 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic54:08
2Michaela GigonAustriaAustria54:57+0:49
3Marina ReinerAustriaAustria55:06+0:58
4Katarina NovakovaCzech RepublicCzech Republic55:28+1:20
5Anna FuzyHungaryHungary56:13+2:05
6Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia56:39+2:31
7Laura ScaravonatiItalyItaly57:02+2:54
8Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania57:34+3:26
9Nadezda SkacelovaCzech RepublicCzech Republic57:36+3:28
10Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic57:47+3:39
11Sonja ZinklAustriaAustria57:59+3:51
12Marie BrezinovaCzech RepublicCzech Republic58:16+4:08
13Anke DannowskiGermanyGermany1:01:39+7:31
14Agnes KezsmarkiHungaryHungary1:08:16+14:08
15Noemi BenkeHungaryHungary1:10:37+16:29
16Kerstin LaglerAustriaAustria1:13:06+18:58
17Giuliana ZoppeItalyItaly1:30:19+36:11
18Erzsebet PenzesHungaryHungary1:43:05+48:57
Lydia JahnGermanyGermanydisqualified
Eva PrimusAustriaAustriadisqualified
Lisi SandrisserAustriaAustriadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org