International Orienteering Federation

Official results for Tallinn O-week sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Tallinn O-week sprint
Organiser: Estonia
Date: 16 June 2014

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Severi KymalainenFinlandFinland13:28
2Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand13:32+0:04
3Marten BostromFinlandFinland13:39+0:11
4Arturs PaulinsLatviaLatvia14:31+1:03
5Julian DentAustraliaAustralia14:32+1:04
6Janis TamuzsLatviaLatvia14:40+1:12
7William GardnerUnited KingdomGreat Britain14:47+1:19
8Lauri TammemaeEstoniaEstonia14:51+1:23
9Jonathan CrickmoreUnited KingdomGreat Britain14:56+1:28
10Kenny KivikasEstoniaEstonia14:59+1:31
11Sergei RjaboskinEstoniaEstonia15:01+1:33
12Ats SonajalgEstoniaEstonia15:25+1:57
13Andris JubelisLatviaLatvia15:28+2:00
14Marek KarmEstoniaEstonia15:48+2:20
15Jukka Antero TaniFinlandFinland15:55+2:27
16Aleksandr ShvedEstoniaEstonia16:18+2:50
17Jonny MalleyUnited KingdomGreat Britain16:24+2:56
18Edgars LakisLatviaLatvia16:31+3:03
19Tiit TahnasEstoniaEstonia16:53+3:25
20Mike BeasantUnited KingdomGreat Britain17:20+3:52
21Uku-Laur TaliEstoniaEstonia17:32+4:04
22Anton LedyaevRussian FederationRussian Federation17:43+4:15
23Mika JokirantaFinlandFinland17:47+4:19
24Timo SildEstoniaEstonia17:56+4:28
25Patrik VaisanenFinlandFinland18:10+4:42
26Oliver ImmatoEstoniaEstonia18:31+5:03
27Chi Kin ManHong KongHong Kong18:36+5:08
28Taivo TimmuskEstoniaEstonia18:53+5:25
29Michael KoiserAustriaAustria19:12+5:44
30Mati MagiEstoniaEstonia19:29+6:01
31Sergey SeleznevRussian FederationRussian Federation19:58+6:30
32Alexander MooreUnited KingdomGreat Britain20:06+6:38
33Gian-Reto SchaadSwitzerlandSwitzerland20:30+7:02
34Ilmar UdamEstoniaEstonia20:52+7:24
35Jack WrightUnited KingdomGreat Britain20:54+7:26
36Vladimir DudnikovRussian FederationRussian Federation20:59+7:31
37Steffen HartmannGermanyGermany21:09+7:41
38Lauri RubergEstoniaEstonia21:30+8:02
39Raphael MakHong KongHong Kong21:34+8:06
40Bartlomiej MazanPolandPoland21:40+8:12
41Hillar SaareEstoniaEstonia23:18+9:50
42Sander NahkorEstoniaEstonia25:16+11:48
43Vladimir PoroshinRussian FederationRussian Federation26:27+12:59
44Oleg KoshikEstoniaEstonia26:47+13:19
45Duncan BirtwistleUnited KingdomGreat Britain41:22+27:54
Olli-Pekka KoistinenFinlandFinlanddisqualified
Lauri MalsroosEstoniaEstoniadisqualified
Jaan MetsaEstoniaEstoniadisqualified
Antti ParjanneFinlandFinlanddisqualified
Mikko PatanaFinlandFinlanddisqualified

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Liis JohansonEstoniaEstonia14:25
2Jenny PaulinFinlandFinland15:09+0:44
3Laura RobertsonNew ZealandNew Zealand15:19+0:54
4Kerstin UiboupinEstoniaEstonia15:23+0:58
5Kirti RebaneEstoniaEstonia15:25+1:00
6Viivi-Anne SootsEstoniaEstonia15:42+1:17
7Greta KnarstonNew ZealandNew Zealand15:52+1:27
8Kirstin MaxwellUnited KingdomGreat Britain15:53+1:28
9Felicity BrownAustraliaAustralia16:07+1:42
10Liubov KutseninaRussian FederationRussian Federation16:16+1:51
11Kaisa RaudkeppEstoniaEstonia16:23+1:58
12Rhona McMillanUnited KingdomGreat Britain16:35+2:10
13Annika RihmaEstoniaEstonia17:03+2:38
14Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand17:25+3:00
15Sigrid RuulEstoniaEstonia17:32+3:07
16Adele PuusaluEstoniaEstonia17:34+3:09
17Triinu RooniEstoniaEstonia18:00+3:35
18Maria KrylovaRussian FederationRussian Federation18:10+3:45
19Anu UhotoinenFinlandFinland18:35+4:10
20Wing Hay YuHong KongHong Kong18:59+4:34
21Jenny EvansUnited KingdomGreat Britain19:10+4:45
22Marje VenelaineEstoniaEstonia19:17+4:52
22Aleksandra WaszczukPolandPoland19:17+4:52
24Alice FellbaumUnited KingdomGreat Britain19:26+5:01
25Britta MeiSsnerGermanyGermany20:21+5:56
26Maris TernoEstoniaEstonia20:28+6:03
27Abigail KerrUnited KingdomGreat Britain21:11+6:46
28Mailis TernoEstoniaEstonia21:21+6:56
29Maria NovokovichRussian FederationRussian Federation21:22+6:57
30Susan PihelgasEstoniaEstonia22:06+7:41
31Ka Ki LeungHong KongHong Kong22:28+8:03
32Ade TimmuskEstoniaEstonia23:47+9:22
33Anita KarnitEstoniaEstonia24:54+10:29
34Elo PelovasEstoniaEstonia28:07+13:42
35Marge SargmaEstoniaEstonia31:56+17:31
36Heleri KirssEstoniaEstonia32:22+17:57
Rose HartmannUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Sophie HorrocksUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Evely KaasikuEstoniaEstoniadisqualified
Barbara ZebrowskaPolandPolanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org