International Orienteering Federation

Official results for Tallinn O-week sprint

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Tallinn O-week sprint
Organiser: Estonia
Date: 16 June 2014

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Severi KymalainenFinlandFinland13:28
2Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand13:32+0:04
3Marten BostromFinlandFinland13:39+0:11
4Arturs PaulinsLatviaLatvia14:31+1:03
5Julian DentAustraliaSweden14:32+1:04
6Janis TamuzsLatviaLatvia14:40+1:12
7William GardnerUnited KingdomGreat Britain14:47+1:19
8Lauri TammemaeEstoniaEstonia14:51+1:23
9Jonathan CrickmoreUnited KingdomGreat Britain14:56+1:28
10Kenny KivikasEstoniaEstonia14:59+1:31
11Sergei RjaboskinEstoniaEstonia15:01+1:33
12Ats SonajalgEstoniaEstonia15:25+1:57
13Andris JubelisLatviaLatvia15:28+2:00
14Marek KarmEstoniaEstonia15:48+2:20
15Jukka Antero TaniFinlandFinland15:55+2:27
16Aleksandr ShvedEstoniaEstonia16:18+2:50
17Jonny MalleyUnited KingdomGreat Britain16:24+2:56
18Edgars LakisLatviaLatvia16:31+3:03
19Tiit TahnasEstoniaEstonia16:53+3:25
20Mike BeasantUnited KingdomGreat Britain17:20+3:52
21Uku-Laur TaliEstoniaEstonia17:32+4:04
22Anton LedyaevRussian FederationRussian Federation17:43+4:15
23Mika JokirantaFinlandFinland17:47+4:19
24Timo SildEstoniaEstonia17:56+4:28
25Patrik VaisanenFinlandFinland18:10+4:42
26Oliver ImmatoEstoniaEstonia18:31+5:03
27Chi Kin ManHong KongHong Kong China18:36+5:08
28Taivo TimmuskEstoniaEstonia18:53+5:25
29Michael KoiserAustriaAustria19:12+5:44
30Mati MagiEstoniaEstonia19:29+6:01
31Sergey SeleznevRussian FederationRussian Federation19:58+6:30
32Alexander MooreUnited KingdomGreat Britain20:06+6:38
33Gian-Reto SchaadSwitzerlandSwitzerland20:30+7:02
34Ilmar UdamEstoniaEstonia20:52+7:24
35Jack WrightUnited KingdomGreat Britain20:54+7:26
36Vladimir DudnikovRussian FederationRussian Federation20:59+7:31
37Steffen HartmannGermanyGermany21:09+7:41
38Lauri RubergEstoniaEstonia21:30+8:02
39Raphael MakHong KongHong Kong China21:34+8:06
40Bartlomiej MazanPolandPoland21:40+8:12
41Hillar SaareEstoniaEstonia23:18+9:50
42Sander NahkorEstoniaEstonia25:16+11:48
43Vladimir PoroshinRussian FederationRussian Federation26:27+12:59
44Oleg KoshikEstoniaEstonia26:47+13:19
45Duncan BirtwistleUnited KingdomGreat Britain41:22+27:54
Olli-Pekka KoistinenFinlandFinlanddisqualified
Lauri MalsroosEstoniaEstoniadisqualified
Jaan MetsaEstoniaEstoniadisqualified
Antti ParjanneFinlandFinlanddisqualified
Mikko PatanaFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World