International Orienteering Federation

Official results for Baltic Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Baltic Orienteering Championships
Organiser: Lithuania
Date: 31 May 2014

Men

52 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Dmitrii Tcvetkov Russian Federation 1:22:18
2 Vilius Aleliunas Lithuania 1:23:08 +0:50
3 Lauri Sild Estonia 1:23:30 +1:12
4 Edgars Bertuks Latvia 1:24:44 +2:26
5 Sander Vaher Estonia 1:26:08 +3:50
6 Olle Karner Estonia 1:26:32 +4:14
7 Kristo Heinmann Estonia 1:27:03 +4:45
8 Yury Tambasov Belarus 1:27:07 +4:49
9 Simonas Krepsta Lithuania 1:27:30 +5:12
10 Andrey Salin Belarus 1:27:47 +5:29
11 Arturs Paulins Latvia 1:27:57 +5:39
12 Andris Jubelis Latvia 1:28:00 +5:42
13 Donatas Stulgys Lithuania 1:28:13 +5:55
14 Dmitry Mikhalkin Belarus 1:28:43 +6:25
15 Anatolijs Tarasovs Latvia 1:29:35 +7:17
16 Sergei Gorokhov Russian Federation 1:29:41 +7:23
17 Algirdas Bartkevicius Lithuania 1:30:17 +7:59
18 Vytautas Beliunas Lithuania 1:30:18 +8:00
19 Davis Dislers Latvia 1:31:02 +8:44
20 Lauri Tammemae Estonia 1:31:34 +9:16
21 Janis Kums Latvia 1:31:42 +9:24
22 Giedrius Sabaliauskas Lithuania 1:32:05 +9:47
23 Denis Zlobin Belarus 1:32:10 +9:52
24 Karolis Lazdauskas Lithuania 1:32:34 +10:16
25 Modestas Bacys Lithuania 1:32:43 +10:25
26 Dzmitry Krukov Belarus 1:35:21 +13:03
27 Janis Tamuzs Latvia 1:36:23 +14:05
28 Kristaps Ozolins Latvia 1:38:30 +16:12
29 Georgii Mavchun Russian Federation 1:38:53 +16:35
30 Janis Sars Latvia 1:40:53 +18:35
31 Andrius Michailovas Lithuania 1:40:57 +18:39
32 Alexey Burago Russian Federation 1:41:21 +19:03
33 Henrikas Pauzas Lithuania 1:41:39 +19:21
34 Uku Laur Tali Estonia 1:47:50 +25:32
35 Ats Sonajalg Estonia 1:48:19 +26:01
36 Sergei Solodkin Belarus 1:48:50 +26:32
37 Andrej Gerasimov Lithuania 1:48:52 +26:34
38 Andrei Zhuravlev Belarus 1:49:52 +27:34
39 Ivan Afanasyev Belarus 1:50:55 +28:37
40 Artjoms Rekunenko Latvia 1:51:17 +28:59
41 Giedrius Petrauskas Lithuania 1:55:58 +33:40
42 Yauheni Dzedavets Belarus 1:58:11 +35:53
43 Gediminas Janusis Lithuania 1:59:11 +36:53
44 Aleksei Alekseyonok Belarus 1:59:34 +37:16
45 Edvardas Scerbavicius Lithuania 2:01:57 +39:39
46 Svajunas Pajaujis Lithuania 2:01:58 +39:40
47 Nikolai Gorbachov Belarus 2:05:14 +42:56
48 Marijonas Gipas Lithuania 2:06:37 +44:19
49 Elo Saue Estonia 2:08:41 +46:23
50 Sergey Rogalevich Belarus 2:12:08 +49:50
Jonas Vytautas Gvildys Lithuania disqualified
Aliaksei Shvants Belarus disqualified

Women

41 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Gabija Razaityte Lithuania 1:10:10
2 Anastasia Denisova Belarus 1:10:12 +0:02
3 Sandra Pauzaite Lithuania 1:12:05 +1:55
4 Liga Arniece Latvia 1:12:32 +2:22
5 Liis Johanson Estonia 1:15:03 +4:53
6 Kaisa Raudkepp Estonia 1:15:17 +5:07
7 Indre Valaite Lithuania 1:17:39 +7:29
8 Tekle Emilija Gvildyte Lithuania 1:18:33 +8:23
9 Kerstin Uiboupin Estonia 1:18:35 +8:25
10 Irita Pukite Latvia 1:19:14 +9:04
11 Kristina Rybakovaite Lithuania 1:19:33 +9:23
12 Tatsiana Zhurauleva Belarus 1:19:37 +9:27
13 Kirti Rebane Estonia 1:19:56 +9:46
14 Annika Rihma Estonia 1:20:14 +10:04
15 Anastasia Kruglenya Belarus 1:22:32 +12:22
16 Evely Kaasiku Estonia 1:24:24 +14:14
17 Sigrid Ruul Estonia 1:24:28 +14:18
18 Tatsiana Voskoboinikova Belarus 1:24:36 +14:26
19 Elina Svilpe Latvia 1:25:00 +14:50
20 Kristina Maseviciute Lithuania 1:26:47 +16:37
21 Aleksandra Barkalova Russian Federation 1:27:16 +17:06
22 Helle Hallik Estonia 1:29:38 +19:28
23 Natallia Bulatkina Belarus 1:29:54 +19:44
24 Liubov Kutsenina Russian Federation 1:30:17 +20:07
25 Adele Puusalu Estonia 1:30:20 +20:10
26 Evelina Grigaite Lithuania 1:30:49 +20:39
27 Piibe Tammemae Estonia 1:31:57 +21:47
28 Tatiana Poliakova Belarus 1:32:18 +22:08
29 Natallia Kuncevich Belarus 1:32:33 +22:23
30 Indre Maciuleviciute Lithuania 1:33:16 +23:06
31 Aiste Traubiene Lithuania 1:33:35 +23:25
32 Ruta Plakane Latvia 1:33:47 +23:37
33 Maria Alekseyonok Belarus 1:35:33 +25:23
34 Hanna Rudakouskaya Belarus 1:35:46 +25:36
35 Liene Bruvele Latvia 1:42:55 +32:45
36 Liga Celina Latvia 1:44:07 +33:57
37 Khrystsina Yakubkina Belarus 1:46:14 +36:04
38 Natallia Hryshanava Belarus 1:49:41 +39:31
39 Nadezhda Sorvacheva Russian Federation 1:49:54 +39:44
40 Irina Guliaeva Russian Federation 1:54:42 +44:32
41 Anzhalika Barsukova Belarus 2:00:39 +50:29

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org