International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 2

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 2
Organiser: Denmark
Date: 17 May 2014

Men

67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Pekka NiemiFinlandFinland1:35:32
2Davide MachadoPortugalPortugal1:35:35+0:03
3Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic1:35:42+0:10
4Luca DallavalleItalyItaly1:35:46+0:14
5Jussi LaurilaFinlandFinland1:35:49+0:17
6Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:36:04+0:32
7Baptiste FuchsFranceFrance1:36:09+0:37
8Kevin HaselsbergerAustriaAustria1:36:49+1:17
9Clement SouvrayFranceFrance1:37:12+1:40
10Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic1:37:21+1:49
11Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation1:37:35+2:03
12Cedric BeillFranceFrance1:37:43+2:11
13Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:38:20+2:48
14Tuomo LahtinenFinlandFinland1:38:24+2:52
15Giaime OriggiItalyItaly1:38:26+2:54
16Tonis ErmEstoniaEstonia1:38:34+3:02
17Lauri MalsroosEstoniaEstonia1:39:10+3:38
18Peter AlvarssonSwedenSweden1:42:08+6:36
19Piero TurraItalyItaly1:42:11+6:39
20Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation1:42:22+6:50
21Juuso JutilaFinlandFinland1:42:43+7:11
22Tobias BreitschadelAustriaAustria1:42:50+7:18
23Sarunas DmukauskasLithuaniaLithuania1:42:54+7:22
24Anders BlomsterFinlandFinland1:43:19+7:47
25Rasmus Lau PetersenDenmarkDenmark1:43:28+7:56
26Joao FerreiraPortugalPortugal1:43:42+8:10
27Bernhard SchachingerAustriaAustria1:44:05+8:33
28Donatas MickusLithuaniaLithuania1:45:29+9:57
29Andreas RiefAustriaAustria1:45:34+10:02
30Rasmus SoegaardDenmarkDenmark1:45:37+10:05
31Mika PensasFinlandFinland1:45:51+10:19
32Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic1:46:20+10:48
33Florian ExlerAustriaAustria1:46:56+11:24
34Johan MaclassenDenmarkDenmark1:47:03+11:31
35Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federation1:47:05+11:33
36Vojtech LudvikCzech RepublicCzech Republic1:47:15+11:43
37J-Baptiste BourrinFranceFrance1:47:31+11:59
38Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation1:47:45+12:13
39Conor KlingenbergDenmarkDenmark1:47:48+12:16
40Guilherme MarquesPortugalPortugal1:48:31+12:59
41Loic LonchamptFranceFrance1:49:23+13:51
42Arbo RaeEstoniaEstonia1:49:48+14:16
43Artur JackiewiczPolandPoland1:51:51+16:19
44Rasmus SorensenDenmarkDenmark1:52:40+17:08
45Riccardo RossettoItalyItaly1:52:54+17:22
46Martins LasmanisLatviaLatvia1:53:11+17:39
47Anton PerssonSwedenSweden1:53:20+17:48
48Ugis VoicescuksLatviaLatvia1:55:07+19:35
49Peter SimmondsUnited KingdomGreat Britain1:58:05+22:33
50Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic1:58:47+23:15
Petras AndrasiunasLithuaniaLithuaniadisqualified
Anders FriskSwedenSwedendisqualified
Margus HallikEstoniaEstoniadisqualified
Marcus HylenSwedenSwedendisqualified
Matthias JahnGermanyGermanydisqualified
Marcus JanssonSwedenSwedendisqualified
Julius JuodisiusLithuaniaLithuaniadisqualified
Linus Karlsson-MoodSwedenSwedendisqualified
Thomas KlimoAustriaAustriadisqualified
Jonas MaiselisLithuaniaLithuaniadisqualified
Daniel MarquesPortugalPortugaldisqualified
Martin SevcikCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Carlos SimoesPortugalPortugaldisqualified
Stefane ToussaintFranceFrancedisqualified
Christian WuthrichSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Tautvydas ZaliauskasLithuaniaLithuaniadisqualified
Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org