International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 9

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 9
Organiser: Finland
Date: 11 June 2014

Men

61 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jonas LeanderssonSwedenSweden14:13
2Tue LassenDenmarkDenmark14:22+0:09
3Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland14:24+0:11
4Tuomo MakelaFinlandFinland14:26+0:13
4Frederic TranchandFranceFrance14:26+0:13
6Soren BobachDenmarkDenmark14:27+0:14
7Martin RegbornSwedenSweden14:34+0:21
8Scott FraserUnited KingdomGreat Britain14:37+0:24
8Florian HowaldSwitzerlandSwitzerland14:37+0:24
10Gustav BergmanSwedenSweden14:39+0:26
10Murray StrainUnited KingdomGreat Britain14:39+0:26
12Jerker LysellSwedenSweden14:40+0:27
13Yannick MichielsBelgiumBelgium14:44+0:31
14Jonas MathysSwitzerlandSwitzerland14:48+0:35
15Jakob LoofSwedenSweden14:50+0:37
16Ulf IndgaardNorwayNorway14:51+0:38
16Torgeir NorbechNorwayNorway14:51+0:38
18Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland14:52+0:39
19Marten BostromFinlandFinland14:53+0:40
19Robert MerlAustriaAustria14:53+0:40
21Oskar SjobergSwedenSweden14:55+0:42
22Emil SvenskSwedenSweden14:56+0:43
23William LindSwedenSweden14:58+0:45
23Ivan SirakovBulgariaBulgaria14:58+0:45
25Gaute SteiwerNorwayNorway14:59+0:46
25Sander VaherEstoniaEstonia14:59+0:46
25Aleliunas ViliusLithuaniaLithuania14:59+0:46
25Jonas VytautasLithuaniaLithuania14:59+0:46
29Alain DenzlerSwitzerlandSwitzerland15:01+0:48
29Oystein OsterboNorwayNorway15:01+0:48
31Timo SildEstoniaEstonia15:02+0:49
32Kiril NikolovBulgariaBulgaria15:03+0:50
33Antti AnttonenFinlandFinland15:04+0:51
33Bjorn EkebergNorwayNorway15:04+0:51
35Severi KymalainenFinlandFinland15:05+0:52
36Arturs PaulinsLatviaLatvia15:06+0:53
37Bartosz PawlakPolandPoland15:07+0:54
38Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand15:08+0:55
39Peter HodkinsonUnited KingdomGreat Britain15:11+0:58
39Vili NiemiFinlandFinland15:11+0:58
41Rafal PodzinskiPolandPoland15:13+1:00
42Jakob EdsenDenmarkDenmark15:14+1:01
42Jesse LaukkarinenFinlandFinland15:14+1:01
44Olli-Pekka KoistinenFinlandFinland15:15+1:02
45Florian SchneiderSwitzerlandSwitzerland15:16+1:03
46Oleksandr KratovUkraineUkraine15:17+1:04
46Otto SimosasFinlandFinland15:17+1:04
48Dmitry PolyakovRussian FederationRussian Federation15:19+1:06
49Philippe AdamskiFranceFrance15:20+1:07
49Andris JubelisLatviaLatvia15:20+1:07
51Aleksi NiemiFinlandFinland15:22+1:09
52Kaspar HaglerSwitzerlandSwitzerland15:27+1:14
53Kenny KivikasEstoniaEstonia15:36+1:23
54Alexey SidorovRussian FederationRussian Federation15:37+1:24
55Edgars BertuksLatviaLatvia15:38+1:25
56Sergey GorokhovRussian FederationRussian Federation15:52+1:39
57Kristo HeinmannEstoniaEstonia16:03+1:50
58Mikolaj DutkowskiPolandPoland16:19+2:06
59Sergei RjaboskinEstoniaEstonia16:39+2:26
60Ats SonajalgEstoniaEstonia16:49+2:36
Nicholas OskarssonNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org