International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 8

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 8
Organiser: Norway
Date: 8 June 2014

Men

46 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Oleksandr KratovUkraineUkraine1:33:16
2Hans Gunnar OmdalNorwayNorway1:33:37+0:21
3Magne DahliNorwayNorway1:33:47+0:31
4Filip DahlgrenSwedenSweden1:33:58+0:42
5Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland1:34:04+0:48
6Torgeir NorbechNorwayNorway1:34:25+1:09
7William LindSwedenSweden1:34:33+1:17
8Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland1:34:50+1:34
9Olav LundanesNorwayNorway1:35:33+2:17
10Matthias KyburzSwitzerlandSwitzerland1:36:24+3:08
11Hector HainesUnited KingdomGreat Britain1:37:01+3:45
12Mikko SirenFinlandFinland1:38:04+4:48
13Timo SildEstoniaEstonia1:38:05+4:49
14Carl Godager KaasNorwayNorway1:38:08+4:52
15Aaro AsikainenFinlandFinland1:39:36+6:20
16Pasi IkonenFinlandFinland1:40:16+7:00
17Thomas ArstadNorwayNorway1:40:31+7:15
18Tero FohrFinlandFinland1:42:02+8:46
19Douglas TullieUnited KingdomGreat Britain1:42:31+9:15
20Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland1:42:32+9:16
21Johan RunessonSwedenSweden1:43:08+9:52
22Albin RidefeltSwedenSweden1:43:13+9:57
23Toni SaariFinlandFinland1:43:40+10:24
24Yngve SkogstadNorwayNorway1:43:41+10:25
25Hakon Jarvis WestergardNorwayNorway1:44:18+11:02
26Kaspar HaglerSwitzerlandSwitzerland1:45:54+12:38
27Anton OstlinSwedenSweden1:46:41+13:25
28Robert MerlAustriaAustria1:46:59+13:43
29Matthew SpeakeUnited KingdomGreat Britain1:48:22+15:06
30Soren S SorensenDenmarkDenmark1:49:50+16:34
31Olli-Markus TaivainenFinlandFinland1:50:16+17:00
32Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland1:51:55+18:39
33Alain DenzlerSwitzerlandSwitzerland1:53:16+20:00
34James TullieUnited KingdomGreat Britain1:56:55+23:39
35Liutauras BileviciusLithuaniaLithuania1:57:00+23:44
36Pavel ShestakovRussian FederationRussian Federation1:57:28+24:12
37Alan CherryUnited KingdomGreat Britain1:57:31+24:15
38Florian HowaldSwitzerlandSwitzerland1:58:57+25:41
39Ivan SirakovBulgariaBulgaria2:01:05+27:49
40Anders HolmbergSwedenSweden2:02:32+29:16
41Christian BobachDenmarkDenmark2:03:01+29:45
42Hirokazu OsakiJapanJapan2:11:22+38:06
43Ross SmithUnited StatesUnited States2:31:05+57:49
Bojan BlumensteinGermanyGermanydisqualified
Rune OlsenDenmarkDenmarkdisqualified
Oskar SjobergSwedenSwedendisqualified

Women

47 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tove AlexanderssonSwedenSweden1:10:26
2Ida BobachDenmarkDenmark1:12:36+2:10
3Mari FastingNorwayNorway1:13:24+2:58
4Saila KinniFinlandFinland1:13:33+3:07
5Goril Ronning SundNorwayNorway1:15:08+4:42
6Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland1:15:18+4:52
7Sari AnttonenFinlandFinland1:15:52+5:26
8Sofia HaajanenFinlandFinland1:16:08+5:42
9Helena JanssonSwedenSweden1:17:13+6:47
10Tone WigemyrNorwayNorway1:17:24+6:58
11Julia GrossSwitzerlandSwitzerland1:18:58+8:32
12Nadiya VolynskaUkraineUkraine1:19:47+9:21
13Henna-Riikka HaikonenFinlandFinland1:19:48+9:22
14Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:20:16+9:50
15Emma JohanssonNorwayNorway1:21:45+11:19
16Anastasia TikhonovaRussian FederationRussian Federation1:21:49+11:23
17Lilian ForsgrenSwedenSweden1:22:02+11:36
18Riina KuuseloFinlandFinland1:22:07+11:41
19Hollie OrrUnited KingdomGreat Britain1:22:09+11:43
20Amelie ChataingFranceFrance1:24:19+13:53
21Kamilla OlaussenNorwayNorway1:24:25+13:59
22Maria MagnussonSwedenSweden1:24:30+14:04
23Outi OjanenFinlandFinland1:25:20+14:54
24Anette BaklidNorwayNorway1:27:01+16:35
25Alva OlssonSwedenSweden1:27:13+16:47
26Sabine HauswirthSwitzerlandSwitzerland1:27:33+17:07
27Ingjerd MyhreNorwayNorway1:27:52+17:26
28Emma JohanssonSwedenSweden1:27:55+17:29
29Ida Marie BjorgulNorwayNorway1:28:43+18:17
30Lina StrandSwedenSweden1:29:06+18:40
31Karolin OhlssonSwedenSweden1:29:13+18:47
32Evely KaasikuEstoniaEstonia1:29:40+19:14
33Samantha SaegerUnited StatesUnited States1:32:26+22:00
34Louise OramCanadaCanada1:33:43+23:17
35Laura VikeLatviaLatvia1:33:54+23:28
36Helen PalmerUnited KingdomNorway1:34:12+23:46
37Iliana IlievaBulgariaBulgaria1:34:15+23:49
38Tuulia VibergFinlandFinland1:34:36+24:10
39Elena RoosSwitzerlandSwitzerland1:35:43+25:17
40Lilly GrossSwitzerlandSwitzerland1:38:47+28:21
41Anastasia PotapenkoRussian FederationRussian Federation1:51:46+41:20
42Cristina LuisUnited StatesUnited States2:07:09+56:43
Bettina AebiSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuaniadisqualified
Irina NybergRussian FederationRussian Federationdisqualified
Marika TeiniFinlandFinlanddisqualified
Claire WardUnited KingdomGreat Britaindisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org