International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships Long A Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships Long A Final
Organiser: Portugal
Date: 15 April 2014

Classes: Show all | Men | Women

Men

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland1:30:23
2Olav LundanesNorwayNorway1:30:48+0:25
3Fredrik JohanssonSwedenSweden1:30:50+0:27
4Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland1:30:56+0:33
5Frederic TranchandFranceFrance1:32:04+1:41
6William LindSwedenSweden1:32:59+2:36
7Oskar SjobergSwedenSweden1:33:32+3:09
8Jani LakanenFinlandFinland1:33:36+3:13
9Ionut ZincaRomaniaRomania1:33:37+3:14
10Edgars BertuksLatviaLatvia1:34:03+3:40
11Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland1:34:21+3:58
12Philippe AdamskiFranceFrance1:34:24+4:01
13Matthias KyburzSwitzerlandSwitzerland1:34:55+4:32
14Marten B. BostromFinlandFinland1:34:58+4:35
15Magne DaehliNorwayNorway1:35:01+4:38
16Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain1:35:04+4:41
17Anton OstlinSwedenSweden1:35:20+4:57
18Timo SildEstoniaEstonia1:35:28+5:05
19Pasi IkonenFinlandFinland1:35:47+5:24
20Filip DahlgrenSwedenSweden1:35:53+5:30
21Gernot KerschbaumerAustriaAustria1:36:50+6:27
22Eskil KinnebergNorwayNorway1:36:55+6:32
23Zsolt LenkeiHungaryHungary1:37:12+6:49
24Bartosz PawlakPolandPoland1:37:43+7:20
25Pavel KubatCzech RepublicCzech Republic1:38:10+7:47
26Stepan KodedaCzech RepublicCzech Republic1:38:45+8:22
27Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland1:39:40+9:17
28Nicolas SimoninIrelandIreland1:40:02+9:39
29Denys SherbakovUkraineUkraine1:40:30+10:07
30Donatas StulgysLithuaniaLithuania1:40:35+10:12
31Thomas Natvig ArstadNorwayNorway1:40:38+10:15
32Jon Aukrust OsmoenNorwayNorway1:40:55+10:32
33Lauri SildEstoniaEstonia1:42:00+11:37
34Mikko SirenFinlandFinland1:42:04+11:41
35Olli-Markus TaivainenFinlandFinland1:42:09+11:46
36Soren LoschGermanyGermany1:42:49+12:26
37Rasmus DjurhuusDenmarkDenmark1:43:50+13:27
38Artem PanchenkoUkraineUkraine1:43:54+13:31
39Bjarne FriedrichsGermanyGermany1:44:04+13:41
40Fredric PortinFinlandFinland1:44:22+13:59
40Emil SvenskSwedenSweden1:44:22+13:59
42Peter BrayUnited KingdomGreat Britain1:46:53+16:30
43Janis KumsLatviaLatvia1:47:04+16:41
44Pedro NogueiraPortugalPortugal1:48:47+18:24
Julian DentAustraliaAustraliadisqualified
Oleksandr KratovUkraineUkrainedisqualified
Valentin NovikovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Rune OlsenDenmarkDenmarkdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World