International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships Sprint A Final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships Sprint A Final
Organiser: Portugal
Date: 13 April 2014

Men

52 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Jonas Leandersson Sweden 14:25
2 Jerker Lysell Sweden 14:34 +0:09
3 Martin Hubmann Switzerland 14:35 +0:10
4 Daniel Hubmann Switzerland 14:37 +0:12
5 Matthias Kyburz Switzerland 14:38 +0:13
6 Kristian Jones United Kingdom 14:40 +0:15
7 Florian Howald Switzerland 14:44 +0:19
8 Oystein Kvaal Osterbo Norway 14:46 +0:21
9 Vojtich Kral Czech Republic 14:47 +0:22
10 Andrey Khramov Russian Federation 14:48 +0:23
11 Marten B. Bostrom Finland 14:50 +0:25
12 Ivan Sirakov Bulgaria 14:51 +0:26
13 Frederic Tranchand France 14:56 +0:31
14 Soren Bobach Denmark 14:57 +0:32
14 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 14:57 +0:32
16 Andreas Kyburz Switzerland 14:59 +0:34
16 Andreas Ruedlinger Switzerland 14:59 +0:34
18 Robert Merl Austria 15:04 +0:39
18 Jan Prochazka Czech Republic 15:04 +0:39
20 Filip Dahlgren Sweden 15:07 +0:42
20 Murray Strain United Kingdom 15:07 +0:42
22 Jan Petrzela Czech Republic 15:14 +0:49
23 Yannick Michiels Belgium 15:17 +0:52
24 Lucas Basset France 15:19 +0:54
25 Vincent Coupat France 15:21 +0:56
25 Peter Hodkinson United Kingdom 15:21 +0:56
27 Antonio Martinez Perez Spain 15:23 +0:58
28 Vilius Aleliunas Lithuania 15:24 +0:59
29 Ionut Zinca Romania 15:26 +1:01
30 Gaute Hallan Steiwer Norway 15:27 +1:02
31 Milos Nykodym Czech Republic 15:28 +1:03
32 Torgeir Norbech Norway 15:31 +1:06
33 Severi Kymalainen Finland 15:37 +1:12
34 Tiago Romao Portugal 15:41 +1:16
35 Alessio Tenani Italy 15:42 +1:17
36 Andreas Hougaard Boesen Denmark 15:43 +1:18
37 Helmut Gremmel Austria 15:48 +1:23
38 Eskil Kinneberg Norway 15:50 +1:25
39 Jakob Edsen Ekhard Denmark 15:51 +1:26
40 Andreu Blanes Reig Spain 15:54 +1:29
41 Ross Morrison New Zealand 15:59 +1:34
42 Emil Svensk Sweden 16:06 +1:41
43 Tiago Leal Gingao Portugal 16:07 +1:42
44 Joao Mega Figueiredo Portugal 16:08 +1:43
45 Arturs Paulins Latvia 16:10 +1:45
46 Pavlo Ushkvarok Ukraine 16:11 +1:46
47 Eduardo Gil Marcos Spain 16:13 +1:48
48 Kowalski Wojciech Poland 16:23 +1:58
49 Nicholas Oskarsson Norway 16:32 +2:07
50 Miguel Silva Portugal 17:01 +2:36
51 Andrea Seppi Italy 17:08 +2:43
Scott Fraser United Kingdom disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Judith Wyder Switzerland 15:29
2 Nadiya Volynska Ukraine 15:31 +0:02
3 Julia Gross Switzerland 15:46 +0:17
4 Emma Klingenberg Denmark 15:47 +0:18
5 Rahel Friederich Switzerland 15:57 +0:28
6 Maja Moeller Alm Denmark 15:59 +0:30
7 Sabine Hauswirth Switzerland 16:03 +0:34
8 Ines Brodmann Switzerland 16:12 +0:43
9 Tessa Hill United Kingdom 16:14 +0:45
10 Lina Strand Sweden 16:25 +0:56
11 Venla Niemi Finland 16:27 +0:58
12 Karolin Ohlsson Sweden 16:28 +0:59
12 Marika Teini Finland 16:28 +0:59
14 Elena Roos Switzerland 16:30 +1:01
15 Heidi Bagstevold Ostlid Norway 16:40 +1:11
16 Lilian Forsgren Sweden 16:41 +1:12
17 Olha Panchenko Ukraine 16:44 +1:15
18 Ursula Kadan Austria 16:45 +1:16
19 Iveta Duchova Czech Republic 16:58 +1:29
19 Galina Vinogradova Russian Federation 16:58 +1:29
21 Anastasia Tikhonova Russian Federation 16:59 +1:30
22 Alva Olsson Sweden 17:01 +1:32
22 Natalia Vinogradova Russian Federation 17:01 +1:32
24 Ida Marie Naess Bjoergul Norway 17:09 +1:40
25 Julia Novikova Russian Federation 17:13 +1:44
25 Maija Sianoja Finland 17:13 +1:44
27 Michela Guizzardi Italy 17:14 +1:45
28 Lea Vercellotti France 17:16 +1:47
29 Svetlana Mironova Russian Federation 17:19 +1:50
30 Catherine Taylor United Kingdom 17:23 +1:54
31 Tone Wigemyr Norway 17:25 +1:56
32 Ausrine Kutkaite Lithuania 17:29 +2:00
33 Stine Bagger Hagner Denmark 17:32 +2:03
34 Anna Narhi Finland 17:37 +2:08
35 Gabija Razaityte Lithuania 17:38 +2:09
36 Amelie Chataing France 17:48 +2:19
37 Emilie Backscheider France 17:50 +2:21
38 Evely Kaasiku Estonia 17:54 +2:25
39 Annika Rihma Estonia 18:01 +2:32
40 Annica Gustavsson Sweden 18:06 +2:37
41 Tuulia Viberg Finland 18:07 +2:38
42 Sabine Rothaug Germany 18:18 +2:49
43 Sari Anttonen Finland 18:22 +2:53
44 Susen Losch Germany 18:27 +2:58
45 Perrine Obstetar France 18:38 +3:09
46 Rybakovaite Kristina Lithuania 18:43 +3:14
47 Mariana Moreira Portugal 18:48 +3:19
48 Liis Johanson Estonia 18:52 +3:23
49 Laura Vike Latvia 19:16 +3:47
Celine Dodin France disqualified
Helena Karlsson Sweden disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org