International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships Sprint Qualification 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships Sprint Qualification 3
Organiser: Portugal
Date: 12 April 2014

Classes: Show all | Men | Women

Men

38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Matthias KyburzSwitzerlandSwitzerland14:06
2Oystein Kvaal OsterboNorwayNorway14:24+0:18
3Andreas KyburzSwitzerlandSwitzerland14:33+0:27
4Ivan SirakovBulgariaBulgaria14:39+0:33
5Antonio MartinezSpainSpain14:43+0:37
6Frederic TranchandFranceFrance14:43+0:37
7Gaute Hallan SteiwerNorwayNorway14:46+0:40
8Jan PetrzelaCzech RepublicCzech Republic14:49+0:43
9Soren BobachDenmarkDenmark14:50+0:44
10Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation14:58+0:52
11Ionut Alin ZincaRomaniaRomania15:03+0:57
12Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand15:05+0:59
13Kowalski WojciechPolandPoland15:08+1:02
14Tiago RomaoPortugalPortugal15:09+1:03
15Filip DahlgrenSwedenSweden15:10+1:04
16Peter HodkinsonUnited KingdomGreat Britain15:14+1:08
17Arturs PaulinsLatviaLatvia15:24+1:18
18Miguel SilvaPortugalPortugal15:24+1:18
19Tuomo MakelaFinlandFinland15:25+1:19
20Christian WartbichlerAustriaAustria15:35+1:29
21Jonathan CrickmoreUnited KingdomGreat Britain15:36+1:30
21Erik Nilsson SimkovicsAustriaAustria15:36+1:30
23Dmitry PolyakovRussian FederationRussian Federation15:49+1:43
24Sander VaherEstoniaEstonia15:51+1:45
25Luis NogueiraSpainSpain15:52+1:46
26Algirdas BartkeviciusLithuaniaLithuania15:58+1:52
27Ruslan GlibovUkraineUkraine16:00+1:54
28Marco SeppiItalyItaly16:01+1:55
29Antti AnttonenFinlandFinland16:36+2:30
30Oleksiy SudarevUkraineUkraine16:50+2:44
31Pieter HendrickxBelgiumBelgium16:58+2:52
32Guy SaboIsraelIsrael17:07+3:01
33Felix SpathGermanyGermany18:40+4:34
34Muvassil AllahverdiyevAzerbaijanAzerbaijan27:24+13:18
35Mirali KazimovAzerbaijanAzerbaijan47:27+33:21
Hugh CashellIrelandIrelanddisqualified
Zagonel GiacomoItalyItalydisqualified
Oskar SjobergSwedenSwedendisqualified

Women

26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Karolin OhlssonSwedenSweden14:15
2Julia GrossSwitzerlandSwitzerland14:17+0:02
3Maja AlmDenmarkDenmark14:24+0:09
4Lina StrandSwedenSweden14:25+0:10
5Amelie ChataingFranceFrance14:30+0:15
6Heidi BagstevoldNorwayNorway14:37+0:22
7Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland14:37+0:22
8Natalia VinogradovaRussian FederationRussian Federation14:38+0:23
9Marika TeiniFinlandFinland14:41+0:26
10Venla NiemiFinlandFinland14:49+0:34
11Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation15:11+0:56
12Evely KaasikuEstoniaEstonia15:14+0:59
13Gabija RazaityteLithuaniaLithuania15:14+0:59
14Olha PanchenkoUkraineUkraine15:19+1:04
15Celine DodinFranceFrance15:38+1:23
16Sabine RothaugGermanyGermany16:07+1:52
17Laura VikeLatviaLatvia16:11+1:56
18Julia BauerAustriaAustria16:17+2:02
19Raquel CostaPortugalPortugal16:17+2:02
20Louise OramCanadaCanada16:22+2:07
21Rita RodriguesPortugalPortugal16:30+2:15
22Lajn DariaPolandPoland16:36+2:21
23Liga ArnieceLatviaLatvia16:37+2:22
24Nicole ScaletItalyItaly16:48+2:33
25Ludmila FusterSpainSpain18:57+4:42
26Regina KellyIrelandIreland21:25+7:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World