International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships Sprint Qualification 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships Sprint Qualification 3
Organiser: Portugal
Date: 12 April 2014

Men

38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Matthias Kyburz Switzerland 14:06
2 Oystein Kvaal Osterbo Norway 14:24 +0:18
3 Andreas Kyburz Switzerland 14:33 +0:27
4 Ivan Sirakov Bulgaria 14:39 +0:33
5 Antonio Martinez Spain 14:43 +0:37
6 Frederic Tranchand France 14:43 +0:37
7 Gaute Hallan Steiwer Norway 14:46 +0:40
8 Jan Petrzela Czech Republic 14:49 +0:43
9 Soren Bobach Denmark 14:50 +0:44
10 Andrey Khramov Russian Federation 14:58 +0:52
11 Ionut Alin Zinca Romania 15:03 +0:57
12 Ross Morrison New Zealand 15:05 +0:59
13 Kowalski Wojciech Poland 15:08 +1:02
14 Tiago Romao Portugal 15:09 +1:03
15 Filip Dahlgren Sweden 15:10 +1:04
16 Peter Hodkinson United Kingdom 15:14 +1:08
17 Arturs Paulins Latvia 15:24 +1:18
18 Miguel Silva Portugal 15:24 +1:18
19 Tuomo Makela Finland 15:25 +1:19
20 Christian Wartbichler Austria 15:35 +1:29
21 Jonathan Crickmore United Kingdom 15:36 +1:30
21 Erik Nilsson Simkovics Austria 15:36 +1:30
23 Dmitry Polyakov Russian Federation 15:49 +1:43
24 Sander Vaher Estonia 15:51 +1:45
25 Luis Nogueira Spain 15:52 +1:46
26 Algirdas Bartkevicius Lithuania 15:58 +1:52
27 Ruslan Glibov Ukraine 16:00 +1:54
28 Marco Seppi Italy 16:01 +1:55
29 Antti Anttonen Finland 16:36 +2:30
30 Oleksiy Sudarev Ukraine 16:50 +2:44
31 Pieter Hendrickx Belgium 16:58 +2:52
32 Guy Sabo Israel 17:07 +3:01
33 Felix Spath Germany 18:40 +4:34
34 Muvassil Allahverdiyev Azerbaijan 27:24 +13:18
35 Mirali Kazimov Azerbaijan 47:27 +33:21
Hugh Cashell Ireland disqualified
Zagonel Giacomo Italy disqualified
Oskar Sjoberg Sweden disqualified

Women

26 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Karolin Ohlsson Sweden 14:15
2 Julia Gross Switzerland 14:17 +0:02
3 Maja Alm Denmark 14:24 +0:09
4 Lina Strand Sweden 14:25 +0:10
5 Amelie Chataing France 14:30 +0:15
6 Heidi Bagstevold Norway 14:37 +0:22
7 Ines Brodmann Switzerland 14:37 +0:22
8 Natalia Vinogradova Russian Federation 14:38 +0:23
9 Marika Teini Finland 14:41 +0:26
10 Venla Niemi Finland 14:49 +0:34
11 Galina Vinogradova Russian Federation 15:11 +0:56
12 Evely Kaasiku Estonia 15:14 +0:59
13 Gabija Razaityte Lithuania 15:14 +0:59
14 Olha Panchenko Ukraine 15:19 +1:04
15 Celine Dodin France 15:38 +1:23
16 Sabine Rothaug Germany 16:07 +1:52
17 Laura Vike Latvia 16:11 +1:56
18 Julia Bauer Austria 16:17 +2:02
19 Raquel Costa Portugal 16:17 +2:02
20 Louise Oram Canada 16:22 +2:07
21 Rita Rodrigues Portugal 16:30 +2:15
22 Lajn Daria Poland 16:36 +2:21
23 Liga Arniece Latvia 16:37 +2:22
24 Nicole Scalet Italy 16:48 +2:33
25 Ludmila Fuster Spain 18:57 +4:42
26 Regina Kelly Ireland 21:25 +7:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org