International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships Long Qualification 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships Long Qualification 3
Organiser: Portugal
Date: 11 April 2014

Men

33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Gernot KerschbaumerAustriaAustria1:02:29
2Olav LundanesNorwayNorway1:02:32+0:03
3Pavel KubatCzech RepublicCzech Republic1:03:27+0:58
4Timo SildEstoniaEstonia1:03:42+1:13
5Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland1:03:52+1:23
6Fredrik JohanssonSwedenSweden1:04:17+1:48
7Ionut Alin ZincaRomaniaRomania1:04:57+2:28
8Soren LoschGermanyGermany1:05:31+3:02
9Martins SirmaisLatviaLatvia1:06:31+4:02
10Olli-Markus TaivainenFinlandFinland1:07:26+4:57
11Marten BostromFinlandFinland1:08:37+6:08
12Jon Aukrust OsmoenNorwayNorway1:08:43+6:14
13Pawlak BartoszPolandPoland1:09:14+6:45
14Artem PanchenkoUkraineUkraine1:09:25+6:56
15Zsolt LenkeiHungaryHungary1:09:35+7:06
16Emil SvenskSwedenSweden1:09:47+7:18
17Roman EfimovRussian FederationRussian Federation1:11:24+8:55
18Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland1:12:04+9:35
19Michele CaraglioItalyItaly1:12:25+9:56
20Hector HainesUnited KingdomGreat Britain1:12:36+10:07
21Tomas HendrickxBelgiumBelgium1:13:04+10:35
22Paulo FrancoPortugalPortugal1:13:51+11:22
23Davis DislersLatviaLatvia1:15:35+13:06
24Erik Nilsson SimkovicsAustriaAustria1:15:52+13:23
25Pavel GvozdevIsraelIsrael1:20:20+17:51
26Eduardo GilSpainSpain1:21:25+18:56
27Josh OSullivan-HourihanIrelandIreland1:28:21+25:52
28Jeremy GenarBelgiumBelgium1:31:58+29:29
Sergan AbasovAzerbaijanAzerbaijandisqualified
Shahriyar IsmayilovAzerbaijanAzerbaijandisqualified
Ats SonajalgEstoniaEstoniadisqualified
Alessio TenaniItalyItalydisqualified
Dmitriy TsvetkovRussian FederationRussian Federationdisqualified

Women

23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Svetlana MironovaRussian FederationRussian Federation54:01
2Julia GrossSwitzerlandSwitzerland58:47+4:46
3Ursula KadanAustriaAustria59:42+5:41
4Mari FastingNorwayNorway59:55+5:54
5Inga DambeLatviaLatvia1:00:22+6:21
6Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:00:30+6:29
7Karolin OhlssonSwedenSweden1:02:51+8:50
8Helena KarlssonSwedenSweden1:04:20+10:19
9Maija SianojaFinlandFinland1:04:44+10:43
10Sari AnttonenFinlandFinland1:05:31+11:30
11Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:06:25+12:24
12Michaela OmovaCzech RepublicCzech Republic1:06:44+12:43
13Bettina AebiSwitzerlandSwitzerland1:06:54+12:53
14Lea VercellottiFranceFrance1:07:25+13:24
15Claire WardUnited KingdomGreat Britain1:08:06+14:05
16Louise OramCanadaCanada1:18:27+24:26
17Keren ZivIsraelIsrael1:20:13+26:12
18Magalie MendesPortugalPortugal1:23:06+29:05
19Nicole ScaletItalyItaly1:24:22+30:21
20Sigrid RuulEstoniaEstonia1:30:10+36:09
Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Ludmila FusterSpainSpaindisqualified
Vanessa RoundAustraliaAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org