International Orienteering Federation

Official results for MTBO camp cup 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: MTBO camp cup 3
Organiser: Denmark
Date: 13 April 2014

Men

63 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation48:20
2Allan JensenDenmarkDenmark51:19+2:59
3Baptiste FuchsFranceFrance51:35+3:15
4Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation51:48+3:28
5Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation52:16+3:56
6Giaime OriggiItalyItaly52:27+4:07
7Andreas BergmannDenmarkDenmark52:39+4:19
8Kevin HaselsbergerAustriaAustria52:47+4:27
9Hans Jorgen KvaleNorwayNorway53:11+4:51
10Luca DallavalleItalyItaly53:15+4:55
11Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic53:24+5:04
12Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic53:38+5:18
13Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic53:47+5:27
14Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federation53:51+5:31
14Rasmus SoegaardDenmarkDenmark53:51+5:31
16Lasse Bruhn PedersenDenmarkDenmark54:00+5:40
17Bjarke RefslundDenmarkDenmark54:22+6:02
18Anders BlomsterFinlandFinland54:27+6:07
19Linus Karlsson-MoodSwedenSweden54:51+6:31
20Rasmus Lau PetersenDenmarkDenmark55:10+6:50
21Soren StrungeDenmarkDenmark55:15+6:55
22Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic55:44+7:24
23Tuomo LahtinenFinlandFinland55:50+7:30
24Stefane ToussaintFranceFrance56:01+7:41
25Andreas WaldmannAustriaAustria56:03+7:43
26Anton PerssonSwedenSweden56:30+8:10
27Nicolas PinsardFranceFrance56:39+8:19
28Andreas RiefAustriaAustria56:42+8:22
29Andrej CullySlovakiaSlovakia56:56+8:36
29Anders FriskSwedenSweden56:56+8:36
31Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic57:02+8:42
32Marcus JanssonSwedenSweden57:32+9:12
33Tony LarssonSwedenSweden57:43+9:23
34Vojtech LudvikCzech RepublicCzech Republic58:05+9:45
35Tomas StanekCzech RepublicCzech Republic58:17+9:57
36Marcus HylenSwedenSweden58:28+10:08
37Johan MaclassenDenmarkDenmark58:34+10:14
38Piero TurraItalyItaly58:41+10:21
39Andreas KonringDenmarkDenmark59:13+10:53
40Edwyn Oliver-EvansUnited KingdomGreat Britain59:34+11:14
41Sebastian SvardSwedenSweden59:50+11:30
42Florian ExlerAustriaAustria1:00:31+12:11
43Conor KlingenbergDenmarkDenmark1:00:41+12:21
44Peter AlvarssonSwedenSweden1:00:45+12:25
45Andreas ProschowskyDenmarkDenmark1:01:34+13:14
46Riccardo RossettoItalyItaly1:01:56+13:36
47Johan AlfredssonSwedenSweden1:02:42+14:22
48Silas Frederik ThomsenDenmarkDenmark1:03:22+15:02
49Dmitriy KasatkinRussian FederationRussian Federation1:03:26+15:06
50Erik FrostSwedenSweden1:04:55+16:35
51Thomas KlimoAustriaAustria1:05:51+17:31
52Rastislav MalatekSlovakiaSlovakia1:06:22+18:02
53Martin HosetDenmarkDenmark1:06:50+18:30
54Michael NemetCzech RepublicCzech Republic1:07:29+19:09
55Thomas JanssonSwedenSweden1:08:39+20:19
56Klaus CsucsRomaniaRomania1:11:45+23:25
57Per FrostSwedenSweden1:11:53+23:33
58Peter RosenSwedenSweden1:12:21+24:01
59Torbjorn JanssonSwedenSweden1:22:42+34:22
Jesper DamgaardDenmarkDenmarkdisqualified
Peter Reibert HansenDenmarkDenmarkdisqualified
Marcus NiemiSwedenSwedendisqualified
Holger RefslundDenmarkDenmarkdisqualified

Women

33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Olga VinogradovaRussian FederationRussian Federation51:22
2Cecilia ThomassonSwedenSweden51:34+0:12
3Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain52:09+0:47
4Antonia HagaFinlandFinland54:18+2:56
5Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation54:58+3:36
6Nina HoffmannDenmarkDenmark56:17+4:55
7Marina ReinerAustriaAustria57:14+5:52
8Michaela GigonAustriaAustria58:06+6:44
9Katerina NovakovaCzech RepublicCzech Republic58:44+7:22
10Camilla SogaardDenmarkDenmark58:53+7:31
11Ingrid StengardFinlandFinland59:31+8:09
12Caroline KonringDenmarkDenmark1:01:05+9:43
13Malene TelyakevychDenmarkDenmark1:01:25+10:03
14Laura ScaravonatiItalyItaly1:01:50+10:28
15Tatiana KaluginaRussian FederationRussian Federation1:01:59+10:37
16Fredrika AlvarssonSwedenSweden1:03:04+11:42
17Cacilie ChristoffersenDenmarkDenmark1:03:32+12:10
18Pernille BrunstedtDenmarkDenmark1:04:27+13:05
19Mona LindrothFinlandFinland1:05:18+13:56
20Marie TindborgDenmarkDenmark1:06:05+14:43
21Sonja ZinklAustriaAustria1:06:09+14:47
22Marie BrezinovaCzech RepublicCzech Republic1:06:53+15:31
23Sandra Maria TreschnowDenmarkDenmark1:08:56+17:34
24Henriette Kloster RokkjaerDenmarkDenmark1:09:04+17:42
25Caroline Ryge CarlsenDenmarkDenmark1:13:39+22:17
26Marit WensethNorwayNorway1:16:06+24:44
27Agnes ElfvingSwedenSweden1:17:02+25:40
28Hanne RasmussenDenmarkDenmark1:20:13+28:51
Laura Csucs-FenyvesiHungaryHungarydisqualified
Kajsa EngstromSwedenSwedendisqualified
Rikke KornvigDenmarkDenmarkdisqualified
Veronika KubinovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Line Stallknecht Brun PedersenDenmarkDenmarkdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org