International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3
Organiser: Spain
Date: 6 April 2014

Men

69 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Oleksandr Kratov Ukraine 42:15
2 Daniel Hubmann Switzerland 42:28 +0:13
3 Timo Sild Estonia 42:52 +0:37
4 Baptiste Rollier Switzerland 43:24 +1:09
5 Anders Holmberg Sweden 43:30 +1:15
6 Magne Daehli Norway 43:31 +1:16
7 Gustav Bergman Sweden 43:57 +1:42
8 IonutAlin Zinca Romania 44:10 +1:55
9 Filip Dahlgren Sweden 44:34 +2:19
10 Janis Kums Latvia 44:57 +2:42
11 Pasi Ikonen Finland 45:03 +2:48
12 Jonas Leandersson Sweden 45:18 +3:03
13 Kiril Nikolov Bulgaria 45:23 +3:08
14 Raffael Huber Switzerland 45:24 +3:09
15 Johan Runesson Sweden 45:30 +3:15
16 Eskil Kinneberg Norway 45:39 +3:24
17 Martins Sirmais Latvia 45:40 +3:25
18 Denys Scherbakov Ukraine 46:14 +3:59
19 Ivan Sirakov Bulgaria 46:19 +4:04
20 Oskari Liukkonen Finland 46:21 +4:06
21 Albin Ridefelt Sweden 46:44 +4:29
22 Hector Haines United Kingdom 46:54 +4:39
23 Pavlo Ushkvarok Ukraine 47:06 +4:51
24 Arturs Paulins Latvia 47:26 +5:11
24 Florian Schneider Switzerland 47:26 +5:11
26 Pavel Shestakov Russian Federation 47:34 +5:19
27 Aaro Asikainen Finland 47:36 +5:21
28 Jonas Mathys Switzerland 47:42 +5:27
29 Anton Ostlin Sweden 47:47 +5:32
30 Edgars Bertuks Latvia 47:52 +5:37
31 Ross Morrison New Zealand 47:56 +5:41
32 Antonio Martinez Perez Spain 47:57 +5:42
32 Bartosz Pawlak Poland 47:57 +5:42
34 Andris Jubelis Latvia 48:17 +6:02
35 Adam Chloupek Czech Republic 48:25 +6:10
36 OysteinKvaal Osterbo Norway 48:28 +6:13
37 GauteHallan Steiwer Norway 48:41 +6:26
38 Andreu Blanes Reig Spain 49:00 +6:45
39 Lauri Sild Estonia 49:08 +6:53
40 Luis Nogueira de la Muela Spain 49:09 +6:54
41 Kaspar Haegler Switzerland 49:24 +7:09
42 Artem Panchenko Ukraine 49:44 +7:29
43 Alain Denzler Switzerland 49:49 +7:34
44 Daniel Hajek Czech Republic 50:00 +7:45
45 Javier Ruiz de la Herran Pidal Spain 50:08 +7:53
46 Tiago Romao Portugal 50:39 +8:24
47 Ruslan Glibov Ukraine 51:08 +8:53
48 Olli-Markus Taivainen Finland 51:51 +9:36
49 Biel Rafols Perramon Spain 51:56 +9:41
50 Marc Serrallonga Arques Spain 51:57 +9:42
51 Christoph Meier Switzerland 51:59 +9:44
52 Tiago Gingao Leal Portugal 52:35 +10:20
53 Martin Poklop Czech Republic 53:15 +11:00
54 Tamas Bogya Romania 53:24 +11:09
55 Tomas Kubelka Czech Republic 53:53 +11:38
56 Simion Suciu Romania 54:27 +12:12
57 Michal Hubacek Czech Republic 55:11 +12:56
58 Oleksandr Asmolov Ukraine 55:35 +13:20
59 Rafael Miguel Portugal 56:04 +13:49
60 Roman Nazarov Russian Federation 56:19 +14:04
61 Dmitry Nakonechny Russian Federation 57:00 +14:45
62 Sergei Rjaboskin Estonia 57:26 +15:11
63 Rafal Podzinski Poland 58:22 +16:07
64 Francois Van der Ouderaa Belgium 58:34 +16:19
65 Ivan Potylitsyn Russian Federation 1:00:51 +18:36
66 Marten Bostrom Finland 1:02:11 +19:56
67 Greg Ahlswede United States 1:02:32 +20:17
68 Paulo Franco Portugal 1:08:26 +26:11
Jerker Lysell Sweden disqualified

Women

58 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Lena Eliasson Sweden 36:10
2 Anastasiya Tikhonova Russian Federation 36:38 +0:28
3 Helena Jansson Sweden 36:56 +0:46
4 Maria Magnusson Sweden 37:15 +1:05
5 Lilian Forsgren Sweden 37:16 +1:06
6 Sara Luescher Switzerland 37:38 +1:28
7 Tessa Hill United Kingdom 38:36 +2:26
8 Nadiya Volynska Ukraine 38:39 +2:29
9 Vanessa Round Australia 38:50 +2:40
10 Karolin Ohlsson Sweden 38:56 +2:46
11 Karoliina Sundberg Finland 39:11 +3:01
12 Olha Panchenko Ukraine 39:14 +3:04
13 Outi Ojanen Finland 39:15 +3:05
14 Nataliya Vinogradova Russian Federation 39:33 +3:23
15 Amelie Chataing France 39:45 +3:35
16 Lina Strand Sweden 40:05 +3:55
17 Tove Alexandersson Sweden 40:11 +4:01
18 IdaMarieNass Bjorgul Norway 40:35 +4:25
19 Marjo Liikanen Finland 40:51 +4:41
20 Liis Johanson Estonia 41:01 +4:51
21 Irina Nyberg Russian Federation 41:39 +5:29
22 Lilly Gross Switzerland 41:46 +5:36
23 Marttiina Joensuu Finland 41:52 +5:42
24 Sari Anttonen Finland 41:57 +5:47
25 Paulina Faron Poland 42:02 +5:52
26 Riina Kuuselo Finland 42:19 +6:09
27 Esther Gil Brotons Spain 42:31 +6:21
28 Alva Olsson Sweden 42:40 +6:30
29 Mari Fasting Norway 42:44 +6:34
30 Franziska Doerig Switzerland 43:13 +7:03
31 Ausrine Kutkaite Lithuania 43:52 +7:42
32 Tatiyana Rozova Russian Federation 44:22 +8:12
33 Ona Rafols Perramon Spain 44:37 +8:27
34 Mariana Moreira Portugal 44:59 +8:49
35 Evely Kaasiku Estonia 45:16 +9:06
36 Anastasiia Potapenko Russian Federation 45:22 +9:12
37 Anna Serrallonga Arques Spain 45:47 +9:37
38 Galina Vinogradova Russian Federation 45:50 +9:40
39 Liga Arniece Latvia 46:02 +9:52
40 Vera Alvarez Portugal 46:21 +10:11
41 Ulrika Uotila Finland 46:28 +10:18
42 Raquel Costa Portugal 46:40 +10:30
43 Elo Saue Estonia 47:42 +11:32
44 Marion Aebi Switzerland 47:44 +11:34
45 Fanni Gyurko Hungary 48:02 +11:52
46 Mirjam Hellmueller Switzerland 48:22 +12:12
47 Anna Morawska Poland 48:30 +12:20
48 Eva Kabathova Czech Republic 49:41 +13:31
49 Daria Lajn Poland 49:43 +13:33
50 Sigrid Ruul Estonia 51:30 +15:20
51 Violeta Feliciano Sanjuan Spain 54:50 +18:40
52 Natalia Gurchenkova Russian Federation 55:25 +19:15
53 Ludmila Fuster Arion Spain 56:45 +20:35
54 Kerstin Burnett Canada 57:13 +21:03
55 Alicia Cobo Caballero Spain 1:05:42 +29:32
Kseniya Popova United States disqualified
KineHallan Steiwer Norway disqualified
Catherine Taylor United Kingdom disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org