International Orienteering Federation

Official results for 5. Regio Olten OL

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 5. Regio Olten OL
Organiser: Switzerland
Date: 23 March 2014

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland13:58
2Matthias KyburzSwitzerlandSwitzerland14:07+0:09
3Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland14:15+0:17
4Florian HowaldSwitzerlandSwitzerland14:40+0:42
5Andreas KyburzSwitzerlandSwitzerland14:48+0:50
6Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland15:00+1:02
7Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland15:02+1:04
8Tobia PezzatiSwitzerlandSwitzerland15:05+1:07
9Severin HowaldSwitzerlandSwitzerland15:09+1:11
10Jonas MathysSwitzerlandSwitzerland15:11+1:13
11Alain DenzlerSwitzerlandSwitzerland15:13+1:15
12Lukas DienerSwitzerlandSwitzerland15:20+1:22
12Florian SchneiderSwitzerlandSwitzerland15:20+1:22
14Christoph MeierSwitzerlandSwitzerland15:21+1:23
15Kaspar HaglerSwitzerlandSwitzerland15:22+1:24
16Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland15:24+1:26
17Samuel KellerSwitzerlandSwitzerland15:27+1:29
17Jonas MerzSwitzerlandSwitzerland15:27+1:29
19Sven HellmullerSwitzerlandSwitzerland15:28+1:30
20Thomas CurigerSwitzerlandSwitzerland15:32+1:34
21Marco SeppiItalyItaly15:40+1:42
22Jonas EggerSwitzerlandSwitzerland15:43+1:45
23Philipp SauterSwitzerlandSwitzerland15:58+2:00
24Patrick ZbindenSwitzerlandSwitzerland16:02+2:04
25Lukas MeierSwitzerlandSwitzerland16:08+2:10
26Remo RuchSwitzerlandSwitzerland16:11+2:13
27Michael DubachSwitzerlandSwitzerland16:12+2:14
28Ueli WerrenSwitzerlandSwitzerland16:16+2:18
29Sven AschwandenSwitzerlandSwitzerland16:17+2:19
30Terence RisseSwitzerlandSwitzerland16:18+2:20
31David RuedlingerSwitzerlandSwitzerland16:24+2:26
32Severin DenzlerSwitzerlandSwitzerland16:25+2:27
33Jannis SchonleberSwitzerlandSwitzerland16:26+2:28
34Daniel ZwikerSwitzerlandSwitzerland16:30+2:32
35Christoph RathgebSwitzerlandSwitzerland16:34+2:36
36Yves AschwandenSwitzerlandSwitzerland16:36+2:38
37Felix SpathGermanyGermany16:40+2:42
38Flavio PolteraSwitzerlandSwitzerland16:47+2:49
39Riccardo RancanSwitzerlandSwitzerland16:48+2:50
39Noah ZbindenSwitzerlandSwitzerland16:48+2:50
41Joel MorgenthalerSwitzerlandSwitzerland17:30+3:32
42Beat OkleSwitzerlandSwitzerland17:43+3:45
43Michael NaefSwitzerlandSwitzerland17:55+3:57
44Raphael ZwikerSwitzerlandSwitzerland17:58+4:00
45Michael WeberSwitzerlandSwitzerland18:05+4:07
46Hansruedi KohlerSwitzerlandSwitzerland18:59+5:01
47Thomas MeierSwitzerlandSwitzerland19:08+5:10
Simon BrandliSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Martin HubmannSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Gian-Reto SchaadSwitzerlandSwitzerlanddisqualified

Women

36 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Rahel FriederichSwitzerlandSwitzerland14:44
2Sarina JenzerSwitzerlandSwitzerland14:46+0:02
3Julia GrossSwitzerlandSwitzerland14:55+0:11
4Judith WyderSwitzerlandSwitzerland14:56+0:12
5Sabine HauswirthSwitzerlandSwitzerland14:57+0:13
6Elena RoosSwitzerlandSwitzerland15:03+0:19
7Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland15:15+0:31
7Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland15:15+0:31
9Lilly GrossSwitzerlandSwitzerland15:43+0:59
10Martina SeiterleSwitzerlandSwitzerland15:47+1:03
11Martina RuchSwitzerlandSwitzerland15:52+1:08
12Sandrine MullerSwitzerlandSwitzerland15:57+1:13
13Marion AebiSwitzerlandSwitzerland16:02+1:18
14Lisa HolerSwitzerlandSwitzerland16:08+1:24
15Mirjam HellmullerSwitzerlandSwitzerland16:18+1:34
15Salome WeberSwitzerlandSwitzerland16:18+1:34
17Regula MullerSwitzerlandSwitzerland16:23+1:39
18Thalia BertschingerSwitzerlandSwitzerland16:27+1:43
18Fabienne WengerSwitzerlandSwitzerland16:27+1:43
20Ellen ReinhardSwitzerlandSwitzerland16:38+1:54
20Sophie TritschlerSwitzerlandSwitzerland16:38+1:54
22Paula GrossSwitzerlandSwitzerland16:44+2:00
23Katja GygaxSwitzerlandSwitzerland16:45+2:01
24Franziska DorigSwitzerlandSwitzerland16:48+2:04
25Anina BrunnerSwitzerlandSwitzerland16:50+2:06
26Dominique BucherSwitzerlandSwitzerland16:55+2:11
27Veronique RuppenthalSwitzerlandSwitzerland16:59+2:15
28Sofie BachmannSwitzerlandSwitzerland17:01+2:17
29Hanna MullerSwitzerlandSwitzerland17:11+2:27
30Katharina KohleSwitzerlandSwitzerland17:32+2:48
31Laura DienerSwitzerlandSwitzerland18:13+3:29
32Renate WidmerSwitzerlandSwitzerland20:18+5:34
Bettina AebiSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Silje Ekroll JahrenNorwayNorwaydisqualified
Simone NiggliSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Vanessa RoundAustraliaAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org