International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 16

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 16
Organiser: Russian Federation
Date: 14 March 2014

Men

46 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation2:29:31
2Andrei LamovRussian FederationRussian Federation2:29:58+0:27
3Hans Jorgen KvaleNorwayNorway2:30:04+0:33
4Lars MoholdtNorwayNorway2:31:24+1:53
5Peter ArnessonSwedenSweden2:31:46+2:15
6Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation2:32:21+2:50
7Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation2:33:18+3:47
8Staffan TunisFinlandFinland2:33:40+4:09
9Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria2:34:10+4:39
10Janne HakkinenFinlandFinland2:34:28+4:57
11Sindre HaverstadNorwayNorway2:34:30+4:59
12Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland2:34:32+5:01
13Ulrik NordbergSwedenSweden2:34:33+5:02
14Michail SorokinKazakhstanKazakhstan2:34:34+5:03
15Ville-Petteri SaarelaFinlandFinland2:35:34+6:03
16Martin HammarbergSwedenSweden2:36:08+6:37
17Ove SaetraNorwayNorway2:37:19+7:48
18Maksim TrifonenkovRussian FederationRussian Federation2:37:27+7:56
19Oyvind WatterdalNorwayNorway2:37:37+8:06
20Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation2:37:44+8:13
21Andreas HolmbergSwedenSweden2:39:02+9:31
22Tero LinnainmaaFinlandFinland2:39:16+9:45
23Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland2:39:17+9:46
24Yury YazykouBelarusBelarus2:39:18+9:47
25Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland2:39:23+9:52
26Stepan MalinovskiyRussian FederationRussian Federation2:42:05+12:34
27Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic2:45:19+15:48
28Vladimir IgnatovRussian FederationRussian Federation2:48:03+18:32
29Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland2:49:29+19:58
30Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic2:55:55+26:24
31Egor VolkovRussian FederationRussian Federation2:59:18+29:47
32Priit RandmanEstoniaEstonia3:01:48+32:17
33Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic3:03:41+34:10
34Ilmar UdamEstoniaEstonia3:05:44+36:13
35Aslan TokbajevKazakhstanKazakhstan3:08:11+38:40
36Giordano SlanziItalyItaly3:08:22+38:51
37Klaus CsucsRomaniaRomania3:11:55+42:24
38Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan3:13:29+43:58
39Bernd KohlschmidtGermanyGermany3:15:42+46:11
40Zoltan SzepRomaniaRomania3:58:34+1:29:03
Erik BlomgrenSwedenSwedendisqualified
Aleksandr DurnovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Jorgen MadslienNorwayNorwaydisqualified
Vladislav MikhailyukKazakhstanKazakhstandisqualified
Erik RostSwedenSwedendisqualified
Fedor SukhonossovKazakhstanKazakhstandisqualified

Women

38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation2:01:17
2Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation2:01:45+0:28
3Mervi PesuFinlandFinland2:02:11+0:54
4Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation2:02:59+1:42
5Sonja MorskyFinlandFinland2:04:45+3:28
6Tove AlexanderssonSwedenSweden2:05:37+4:20
7Audhild Bakken RognstadNorwayNorway2:06:47+5:30
8Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation2:07:45+6:28
9Kseniya TretyakovaRussian FederationRussian Federation2:08:07+6:50
10Magdalena OlssonSwedenSweden2:08:19+7:02
11Mira KaskinenFinlandFinland2:08:29+7:12
12Yuliya TarasenkoRussian FederationRussian Federation2:08:47+7:30
13Anna UlvensoenNorwayNorway2:09:02+7:45
14Tatyana OborinaRussian FederationRussian Federation2:09:28+8:11
15Daisy KudreEstoniaEstonia2:09:40+8:23
16Frida SandbergSwedenSweden2:10:00+8:43
17Milka LeppasalmiFinlandFinland2:11:05+9:48
18Anastasiya SvirRussian FederationRussian Federation2:12:22+11:05
19Marta UlvensoenNorwayNorway2:12:41+11:24
20Natalia GaleevaRussian FederationRussian Federation2:12:50+11:33
21Natalya KozlovaRussian FederationRussian Federation2:13:20+12:03
22Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation2:13:35+12:18
23Anastasiya NeverovaRussian FederationRussian Federation2:14:53+13:36
24Marjut TurunenFinlandFinland2:17:13+15:56
25Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic2:17:23+16:06
26Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland2:18:28+17:11
27Tiia TallilaFinlandFinland2:20:34+19:17
28Evely KaasikuEstoniaEstonia2:22:00+20:43
29Christina Lovald HellbergNorwayNorway2:23:06+21:49
30Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic2:24:51+23:34
31Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic2:25:51+24:34
32Alice VenturaItalyItaly2:26:45+25:28
33Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania2:30:48+29:31
34Olga BorodulinaRussian FederationRussian Federation2:35:43+34:26
35Sarah KiegerSwitzerlandSwitzerland2:37:13+35:56
Anna KhudikRussian FederationRussian Federationdisqualified
Veronika KortylevaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Linda LindkvistSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org