International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 13: European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 13: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Russian Federation
Date: 9 March 2014

Men

53 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Stanimir Belomazhev Bulgaria 1:33:50
2 Andrei Lamov Russian Federation 1:34:15 +0:25
3 Lars Moholdt Norway 1:34:40 +0:50
4 Oyvind Watterdal Norway 1:34:48 +0:58
5 Peter Arnesson Sweden 1:34:56 +1:06
6 Gion Schnyder Switzerland 1:35:08 +1:18
7 Hans Jorgen Kvale Norway 1:35:48 +1:58
8 Eduard Khrennikov Russian Federation 1:36:09 +2:19
9 Janne Hakkinen Finland 1:36:13 +2:23
10 Staffan Tunis Finland 1:37:05 +3:15
11 Maksim Trifonenkov Russian Federation 1:37:29 +3:39
12 Christian Spoerry Switzerland 1:37:45 +3:55
13 Martin Hammarberg Sweden 1:37:46 +3:56
14 Ville-Petteri Saarela Finland 1:37:59 +4:09
15 Ove Saetra Norway 1:38:01 +4:11
16 Yury Yazykou Belarus 1:38:52 +5:02
17 Vladimir Barchukov Russian Federation 1:38:53 +5:03
18 Andrey Grigoriev Russian Federation 1:38:54 +5:04
19 Ulrik Nordberg Sweden 1:39:04 +5:14
20 Tero Linnainmaa Finland 1:39:05 +5:15
21 Vadim Tolstopyatov Russian Federation 1:40:19 +6:29
22 Sindre Haverstad Norway 1:40:47 +6:57
23 Michail Sorokin Kazakhstan 1:41:24 +7:34
24 Hannu-Pekka Pukema Finland 1:41:26 +7:36
25 Raivo Kivlenieks Latvia 1:43:20 +9:30
26 Radek Laciga Czech Republic 1:43:52 +10:02
27 Andrin Kappenberger Switzerland 1:44:26 +10:36
28 Vladimir Ignatov Russian Federation 1:44:34 +10:44
29 Egor Zorin Russian Federation 1:46:14 +12:24
30 Ilya Lebedev Russian Federation 1:46:36 +12:46
31 Vassili Gloukharev Russian Federation 1:46:57 +13:07
32 Kiril Veselov Russian Federation 1:47:20 +13:30
33 Priit Randman Estonia 1:48:50 +15:00
34 Nicolay Makarov Russian Federation 1:50:33 +16:43
35 Aleksandr Durnov Russian Federation 1:58:02 +24:12
36 Egor Volkov Russian Federation 1:59:29 +25:39
37 Klaus Csucs Romania 1:59:32 +25:42
38 Aslan Tokbajev Kazakhstan 2:02:28 +28:38
39 Bernd Kohlschmidt Germany 2:03:28 +29:38
40 Stepan Zhukov Russian Federation 2:09:41 +35:51
41 Giordano Slanzi Italy 2:10:17 +36:27
42 Vitalij Lilichenkov Kazakhstan 2:10:19 +36:29
43 Fedor Sukhonossov Kazakhstan 2:13:14 +39:24
44 Zoltan Szep Romania 2:42:10 +1:08:20
Erik Blomgren Sweden disqualified
Michal Drobnik Czech Republic disqualified
Andrei Gruzdev Russian Federation disqualified
Jorgen Madslien Norway disqualified
Stepan Malinovskiy Russian Federation disqualified
Vladislav Mikhailyuk Kazakhstan disqualified
Jakub Skoda Czech Republic disqualified
Ilmar Udam Estonia disqualified
Toms Veits Latvia disqualified

Women

44 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Mervi Pesu Finland 1:15:00
2 Tatiana Rvacheva Russian Federation 1:15:01 +0:01
3 Anastasia Kravchenko Russian Federation 1:16:12 +1:12
4 Mariya Kechkina Russian Federation 1:16:26 +1:26
5 Mira Kaskinen Finland 1:17:27 +2:27
6 Yuliya Tarasenko Russian Federation 1:17:31 +2:31
7 Tatyana Oborina Russian Federation 1:17:55 +2:55
8 Tatiana Vlasova Russian Federation 1:18:01 +3:01
9 Antoniya Grigorova Bulgaria 1:18:11 +3:11
10 Sonja Morsky Finland 1:18:15 +3:15
11 Kseniya Tretyakova Russian Federation 1:18:17 +3:17
12 Audhild Bakken Rognstad Norway 1:18:34 +3:34
13 Tatyana Mendel Russian Federation 1:18:40 +3:40
14 Hana Hancikova Czech Republic 1:18:41 +3:41
15 Tove Alexandersson Sweden 1:18:56 +3:56
16 Milka Leppasalmi Finland 1:19:19 +4:19
17 Frida Sandberg Sweden 1:20:27 +5:27
18 Daisy Kudre Estonia 1:20:45 +5:45
19 Natalia Galeeva Russian Federation 1:21:27 +6:27
20 Linda Lindkvist Sweden 1:21:43 +6:43
21 Magdalena Olsson Sweden 1:22:10 +7:10
22 Marjut Turunen Finland 1:22:15 +7:15
23 Carmen Strub Switzerland 1:22:17 +7:17
24 Marta Ulvensoen Norway 1:23:29 +8:29
25 Anastasiya Svir Russian Federation 1:24:02 +9:02
26 Anna Khudik Russian Federation 1:24:04 +9:04
27 Natalya Kozlova Russian Federation 1:24:36 +9:36
28 Christina Lovald Hellberg Norway 1:24:50 +9:50
29 Simona Karochova Czech Republic 1:24:51 +9:51
30 Doris Kudre Estonia 1:26:07 +11:07
31 Tiia Tallila Finland 1:26:35 +11:35
32 Gabriele Keinaite Lithuania 1:26:36 +11:36
33 Veronika Kortyleva Russian Federation 1:29:21 +14:21
34 Kristyna Kolinova Czech Republic 1:31:06 +16:06
35 Tatiana Medvedeva Russian Federation 1:32:53 +17:53
36 Aleksandra Chepchugova Russian Federation 1:36:17 +21:17
37 Olga Borodulina Russian Federation 1:41:53 +26:53
38 Sarah Kieger Switzerland 1:42:35 +27:35
39 Laura Csucs-Fenyvesi Hungary 1:53:21 +38:21
Evely Kaasiku Estonia disqualified
Natalia Naumova Russian Federation disqualified
Anastasiya Neverova Russian Federation disqualified
Anna Ulvensoen Norway disqualified
Alice Ventura Italy disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org