International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 13: European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 13: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Russian Federation
Date: 9 March 2014

Men

53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:33:50
2Andrei LamovRussian FederationRussian Federation1:34:15+0:25
3Lars MoholdtNorwayNorway1:34:40+0:50
4Oyvind WatterdalNorwayNorway1:34:48+0:58
5Peter ArnessonSwedenSweden1:34:56+1:06
6Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:35:08+1:18
7Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:35:48+1:58
8Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:36:09+2:19
9Janne HakkinenFinlandFinland1:36:13+2:23
10Staffan TunisFinlandFinland1:37:05+3:15
11Maksim TrifonenkovRussian FederationRussian Federation1:37:29+3:39
12Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:37:45+3:55
13Martin HammarbergSwedenSweden1:37:46+3:56
14Ville-Petteri SaarelaFinlandFinland1:37:59+4:09
15Ove SaetraNorwayNorway1:38:01+4:11
16Yury YazykouBelarusBelarus1:38:52+5:02
17Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation1:38:53+5:03
18Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:38:54+5:04
19Ulrik NordbergSwedenSweden1:39:04+5:14
20Tero LinnainmaaFinlandFinland1:39:05+5:15
21Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation1:40:19+6:29
22Sindre HaverstadNorwayNorway1:40:47+6:57
23Michail SorokinKazakhstanKazakhstan1:41:24+7:34
24Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland1:41:26+7:36
25Raivo KivlenieksLatviaLatvia1:43:20+9:30
26Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:43:52+10:02
27Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:44:26+10:36
28Vladimir IgnatovRussian FederationRussian Federation1:44:34+10:44
29Egor ZorinRussian FederationRussian Federation1:46:14+12:24
30Ilya LebedevRussian FederationRussian Federation1:46:36+12:46
31Vassili GloukharevRussian FederationRussian Federation1:46:57+13:07
32Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:47:20+13:30
33Priit RandmanEstoniaEstonia1:48:50+15:00
34Nicolay MakarovRussian FederationRussian Federation1:50:33+16:43
35Aleksandr DurnovRussian FederationRussian Federation1:58:02+24:12
36Egor VolkovRussian FederationRussian Federation1:59:29+25:39
37Klaus CsucsRomaniaRomania1:59:32+25:42
38Aslan TokbajevKazakhstanKazakhstan2:02:28+28:38
39Bernd KohlschmidtGermanyGermany2:03:28+29:38
40Stepan ZhukovRussian FederationRussian Federation2:09:41+35:51
41Giordano SlanziItalyItaly2:10:17+36:27
42Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan2:10:19+36:29
43Fedor SukhonossovKazakhstanKazakhstan2:13:14+39:24
44Zoltan SzepRomaniaRomania2:42:10+1:08:20
Erik BlomgrenSwedenSwedendisqualified
Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federationdisqualified
Jorgen MadslienNorwayNorwaydisqualified
Stepan MalinovskiyRussian FederationRussian Federationdisqualified
Vladislav MikhailyukKazakhstanKazakhstandisqualified
Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Ilmar UdamEstoniaEstoniadisqualified
Toms VeitsLatviaLatviadisqualified

Women

44 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Mervi PesuFinlandFinland1:15:00
2Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation1:15:01+0:01
3Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation1:16:12+1:12
4Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation1:16:26+1:26
5Mira KaskinenFinlandFinland1:17:27+2:27
6Yuliya TarasenkoRussian FederationRussian Federation1:17:31+2:31
7Tatyana OborinaRussian FederationRussian Federation1:17:55+2:55
8Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation1:18:01+3:01
9Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria1:18:11+3:11
10Sonja MorskyFinlandFinland1:18:15+3:15
11Kseniya TretyakovaRussian FederationRussian Federation1:18:17+3:17
12Audhild Bakken RognstadNorwayNorway1:18:34+3:34
13Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation1:18:40+3:40
14Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic1:18:41+3:41
15Tove AlexanderssonSwedenSweden1:18:56+3:56
16Milka LeppasalmiFinlandFinland1:19:19+4:19
17Frida SandbergSwedenSweden1:20:27+5:27
18Daisy KudreEstoniaEstonia1:20:45+5:45
19Natalia GaleevaRussian FederationRussian Federation1:21:27+6:27
20Linda LindkvistSwedenSweden1:21:43+6:43
21Magdalena OlssonSwedenSweden1:22:10+7:10
22Marjut TurunenFinlandFinland1:22:15+7:15
23Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:22:17+7:17
24Marta UlvensoenNorwayNorway1:23:29+8:29
25Anastasiya SvirRussian FederationRussian Federation1:24:02+9:02
26Anna KhudikRussian FederationRussian Federation1:24:04+9:04
27Natalya KozlovaRussian FederationRussian Federation1:24:36+9:36
28Christina Lovald HellbergNorwayNorway1:24:50+9:50
29Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic1:24:51+9:51
30Doris KudreEstoniaEstonia1:26:07+11:07
31Tiia TallilaFinlandFinland1:26:35+11:35
32Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania1:26:36+11:36
33Veronika KortylevaRussian FederationRussian Federation1:29:21+14:21
34Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic1:31:06+16:06
35Tatiana MedvedevaRussian FederationRussian Federation1:32:53+17:53
36Aleksandra ChepchugovaRussian FederationRussian Federation1:36:17+21:17
37Olga BorodulinaRussian FederationRussian Federation1:41:53+26:53
38Sarah KiegerSwitzerlandSwitzerland1:42:35+27:35
39Laura Csucs-FenyvesiHungaryHungary1:53:21+38:21
Evely KaasikuEstoniaEstoniadisqualified
Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Anastasiya NeverovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Anna UlvensoenNorwayNorwaydisqualified
Alice VenturaItalyItalydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org