International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 12: European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 12: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Russian Federation
Date: 8 March 2014

Men

56 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Andrei Lamov Russian Federation 11:54
2 Ville-Petteri Saarela Finland 11:59 +0:05
3 Ulrik Nordberg Sweden 12:08 +0:14
4 Stanimir Belomazhev Bulgaria 12:16 +0:22
5 Erik Blomgren Sweden 12:18 +0:24
6 Hans Jorgen Kvale Norway 12:19 +0:25
7 Andrey Grigoriev Russian Federation 12:20 +0:26
7 Eduard Khrennikov Russian Federation 12:20 +0:26
9 Peter Arnesson Sweden 12:34 +0:40
9 Michail Sorokin Kazakhstan 12:34 +0:40
11 Ove Saetra Norway 12:35 +0:41
12 Martin Hammarberg Sweden 12:39 +0:45
13 Christian Spoerry Switzerland 12:40 +0:46
14 Vladimir Barchukov Russian Federation 12:41 +0:47
15 Lars Moholdt Norway 12:43 +0:49
15 Staffan Tunis Finland 12:43 +0:49
17 Janne Hakkinen Finland 12:46 +0:52
18 Kiril Veselov Russian Federation 12:51 +0:57
19 Sindre Haverstad Norway 12:56 +1:02
20 Vladimir Ignatov Russian Federation 12:57 +1:03
21 Hannu-Pekka Pukema Finland 12:59 +1:05
21 Erik Rost Sweden 12:59 +1:05
23 Oyvind Watterdal Norway 13:00 +1:06
24 Vassili Gloukharev Russian Federation 13:03 +1:09
25 Ilya Lebedev Russian Federation 13:05 +1:11
26 Yury Yazykou Belarus 13:08 +1:14
27 Jorgen Madslien Norway 13:10 +1:16
28 Nicolay Makarov Russian Federation 13:20 +1:26
29 Gion Schnyder Switzerland 13:22 +1:28
30 Tero Linnainmaa Finland 13:23 +1:29
31 Radek Laciga Czech Republic 13:25 +1:31
32 Maksim Trifonenkov Russian Federation 13:29 +1:35
33 Stepan Malinovskiy Russian Federation 13:35 +1:41
34 Aleksandr Durnov Russian Federation 13:47 +1:53
35 Raivo Kivlenieks Latvia 13:49 +1:55
36 Michal Drobnik Czech Republic 13:55 +2:01
37 Andrei Gruzdev Russian Federation 13:56 +2:02
37 Egor Zorin Russian Federation 13:56 +2:02
39 Andrin Kappenberger Switzerland 13:59 +2:05
40 Jakub Skoda Czech Republic 14:23 +2:29
41 Egor Volkov Russian Federation 14:26 +2:32
42 Priit Randman Estonia 14:36 +2:42
43 Giordano Slanzi Italy 14:53 +2:59
44 Asso Kesavali Estonia 14:54 +3:00
45 Klaus Csucs Romania 14:55 +3:01
46 Nauris Neimanis Latvia 14:56 +3:02
47 Aslan Tokbajev Kazakhstan 15:01 +3:07
47 Ilmar Udam Estonia 15:01 +3:07
49 Toms Veits Latvia 15:29 +3:35
50 Stepan Zhukov Russian Federation 15:32 +3:38
51 Bernd Kohlschmidt Germany 16:08 +4:14
52 Vitalij Lilichenkov Kazakhstan 16:10 +4:16
53 Vladislav Mikhailyuk Kazakhstan 18:13 +6:19
54 Zoltan Szep Romania 18:30 +6:36
55 Fedor Sukhonossov Kazakhstan 18:31 +6:37
56 Juraj Nemec Slovakia 22:06 +10:12

Women

45 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Hana Hancikova Czech Republic 12:09
2 Tove Alexandersson Sweden 12:14 +0:05
3 Audhild Bakken Rognstad Norway 12:26 +0:17
4 Yuliya Tarasenko Russian Federation 12:32 +0:23
5 Sonja Morsky Finland 12:35 +0:26
6 Frida Sandberg Sweden 12:38 +0:29
7 Kseniya Tretyakova Russian Federation 12:39 +0:30
8 Milka Leppasalmi Finland 12:40 +0:31
8 Tatiana Rvacheva Russian Federation 12:40 +0:31
10 Anastasia Kravchenko Russian Federation 12:44 +0:35
10 Daisy Kudre Estonia 12:44 +0:35
12 Antoniya Grigorova Bulgaria 12:47 +0:38
13 Mariya Kechkina Russian Federation 12:51 +0:42
13 Mervi Pesu Finland 12:51 +0:42
13 Marjut Turunen Finland 12:51 +0:42
13 Marta Ulvensoen Norway 12:51 +0:42
17 Mira Kaskinen Finland 12:56 +0:47
18 Tatyana Mendel Russian Federation 12:58 +0:49
19 Tatyana Oborina Russian Federation 13:05 +0:56
20 Carmen Strub Switzerland 13:09 +1:00
21 Natalya Kozlova Russian Federation 13:10 +1:01
22 Simona Karochova Czech Republic 13:12 +1:03
23 Tiia Tallila Finland 13:13 +1:04
24 Linda Lindkvist Sweden 13:15 +1:06
25 Magdalena Olsson Sweden 13:22 +1:13
26 Anna Ulvensoen Norway 13:23 +1:14
27 Christina Lovald Hellberg Norway 13:32 +1:23
28 Gabriele Keinaite Lithuania 13:35 +1:26
28 Natalia Naumova Russian Federation 13:35 +1:26
30 Evely Kaasiku Estonia 13:42 +1:33
30 Anastasiya Neverova Russian Federation 13:42 +1:33
32 Anastasiya Svir Russian Federation 13:45 +1:36
33 Natalia Galeeva Russian Federation 13:52 +1:43
34 Kristyna Kolinova Czech Republic 14:04 +1:55
35 Veronika Kortyleva Russian Federation 14:08 +1:59
36 Ramune Arlauskiene Lithuania 14:14 +2:05
37 Doris Kudre Estonia 14:17 +2:08
38 Sarah Kieger Switzerland 14:24 +2:15
39 Alice Ventura Italy 14:48 +2:39
40 Aleksandra Chepchugova Russian Federation 14:52 +2:43
41 Anna Sidorova Russian Federation 14:57 +2:48
42 Anna Khudik Russian Federation 15:03 +2:54
43 Olga Borodulina Russian Federation 15:06 +2:57
43 Tatiana Medvedeva Russian Federation 15:06 +2:57
45 Laura Csucs-Fenyvesi Hungary 16:08 +3:59

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Gran Canaria O-Meeting 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org