International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 8

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 8
Organiser: Sweden
Date: 23 January 2014

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria45:59
2Andrei LamovRussian FederationRussian Federation46:00+0:01
3Andreas HolmbergSwedenSweden46:01+0:02
4Hans Jorgen KvaleNorwayNorway46:05+0:06
5Peter ArnessonSwedenSweden46:08+0:09
6Ulrik NordbergSwedenSweden46:11+0:12
7Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation46:25+0:26
8Lars MoholdtNorwayNorway46:26+0:27
9Erik RostSwedenSweden46:27+0:28
10Martin HammarbergSwedenSweden46:28+0:29
11Ove SaetraNorwayNorway46:33+0:34
12Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland46:35+0:36
13Sindre HaverstadNorwayNorway46:38+0:39
14Erik BlomgrenSwedenSweden46:43+0:44
15Staffan TunisFinlandFinland46:47+0:48
16Oyvind WatterdalNorwayNorway47:40+1:41
17Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland48:33+2:34
18Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation48:34+2:35
19Yury YazykouBelarusBelarus48:35+2:36
20Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland48:36+2:37
21Janne HakkinenFinlandFinland48:40+2:41
22Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation48:48+2:49
23Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation49:00+3:01
24Tero LinnainmaaFinlandFinland49:02+3:03
25Jorgen MadslienNorwayNorway50:11+4:12
26Markus LundholmSwedenSweden50:13+4:14
27Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic50:44+4:45
28Linus RappSwedenSweden51:01+5:02
29Niklas HenrikssonSwedenSweden51:26+5:27
30Michail SorokinKazakhstanKazakhstan51:34+5:35
31Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic51:36+5:37
32Simon ForsSwedenSweden51:44+5:45
33Simo TurunenFinlandFinland51:48+5:49
34Tommi ReponenFinlandFinland51:50+5:51
35Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland52:00+6:01
36Joel SjolanderSwedenSweden52:47+6:48
37Priit RandmanEstoniaEstonia52:48+6:49
38Adam KarlssonSwedenSweden54:19+8:20
39Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic54:53+8:54
40Klaus CsucsRomaniaRomania55:21+9:22
41Sebastian BergmannGermanyGermany59:06+13:07
42Bernd KohlschmidtGermanyGermany59:58+13:59
43Nerijus SulcysLithuaniaLithuania1:01:32+15:33
44Daumantas PetrovasLithuaniaLithuania1:01:58+15:59
45Ilmar UdamEstoniaEstonia1:02:13+16:14
46Aidas ZigilejusLithuaniaLithuania1:05:41+19:42
47Zoltan SzepRomaniaRomania1:20:34+34:35
Christian HohlSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Vladimir IgnatovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Carl MagnussonSwedenSwedendisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tove AlexanderssonSwedenSweden47:19
2Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation47:33+0:14
3Magdalena OlssonSwedenSweden48:03+0:44
4Josefine EngstromSwedenSweden48:05+0:46
5Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation48:07+0:48
6Milka LeppasalmiFinlandFinland48:10+0:51
7Helene SoderlundSwedenSweden48:31+1:12
8Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic48:33+1:14
9Sonja MorskyFinlandFinland48:36+1:17
10Mira KaskinenFinlandFinland48:37+1:18
11Yuliya TarasenkoRussian FederationRussian Federation48:39+1:20
12Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation49:02+1:43
13Frida SandbergSwedenSweden49:33+2:14
14Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation49:37+2:18
15Natalia GaleevaRussian FederationRussian Federation49:57+2:38
16Anna UlvensoenNorwayNorway50:14+2:55
17Audhild Bakken RognstadNorwayNorway50:16+2:57
18Marjut TurunenFinlandFinland50:52+3:33
19Elin VedinSwedenSweden50:57+3:38
20Emma BergstromSwedenSweden50:58+3:39
21Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden51:05+3:46
22Daisy KudreEstoniaEstonia51:07+3:48
23Anni ToiviainenFinlandFinland51:41+4:22
24Christina Lovald HellbergNorwayNorway51:48+4:29
25Evely KaasikuEstoniaEstonia52:27+5:08
26Evelina WickbomSwedenSweden52:28+5:09
27Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland54:15+6:56
28Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic55:25+8:06
29Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic55:37+8:18
30Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania55:40+8:21
31Doris KudreEstoniaEstonia56:41+9:22
32Bente RostSwedenSweden57:17+9:58
33Anna GunnarsSwedenSweden58:40+11:21
34Johanka SimkovaCzech RepublicCzech Republic59:03+11:44
35Cecilia ThomassonSwedenSweden59:34+12:15
36Anna Nilsson SimkovicsAustriaAustria1:00:36+13:17
37Andrea WickbomSwedenSweden1:00:58+13:39
38Maria BoisSwedenSweden1:02:02+14:43
39Laura Csucs-FenyvesiHungaryHungary1:04:02+16:43
40Jogvile SusinskaiteLithuaniaLithuania1:04:59+17:40
41Vaiva LaurutyteLithuaniaLithuania1:05:42+18:23
42Erika HlavacikovaSlovakiaSlovakia1:12:25+25:06
43Martina BialekovaSlovakiaSlovakia1:13:49+26:30
Marta UlvensoenNorwayNorwaydisqualified
Sari VaaranenFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org