International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 7

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 7
Organiser: Sweden
Date: 22 January 2014

Men

49 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Andrei Lamov Russian Federation 42:39
2 Hans Jorgen Kvale Norway 43:09 +0:30
3 Peter Arnesson Sweden 43:45 +1:06
4 Stanimir Belomazhev Bulgaria 43:48 +1:09
5 Lars Moholdt Norway 44:01 +1:22
6 Erik Rost Sweden 44:12 +1:33
7 Staffan Tunis Finland 44:16 +1:37
8 Kiril Veselov Russian Federation 44:24 +1:45
9 Tero Linnainmaa Finland 44:33 +1:54
10 Andreas Holmberg Sweden 44:44 +2:05
11 Martin Hammarberg Sweden 44:54 +2:15
12 Erik Blomgren Sweden 45:03 +2:24
13 Vladimir Barchukov Russian Federation 45:06 +2:27
14 Gion Schnyder Switzerland 45:23 +2:44
15 Ulrik Nordberg Sweden 45:26 +2:47
16 Vadim Tolstopyatov Russian Federation 45:43 +3:04
17 Sindre Haverstad Norway 45:56 +3:17
18 Michail Sorokin Kazakhstan 46:05 +3:26
19 Janne Hakkinen Finland 46:10 +3:31
20 Vladimir Ignatov Russian Federation 46:17 +3:38
21 Yury Yazykou Belarus 46:32 +3:53
22 Andrey Grigoriev Russian Federation 47:29 +4:50
23 Hannu-Pekka Pukema Finland 47:35 +4:56
24 Jakub Skoda Czech Republic 47:49 +5:10
25 Jorgen Madslien Norway 48:41 +6:02
26 Linus Rapp Sweden 48:46 +6:07
27 Andrin Kappenberger Switzerland 49:26 +6:47
28 Christian Spoerry Switzerland 49:45 +7:06
29 Carl Magnusson Sweden 50:04 +7:25
30 Christian Hohl Switzerland 50:18 +7:39
31 Priit Randman Estonia 50:23 +7:44
32 Simo Turunen Finland 50:26 +7:47
33 Klaus Csucs Romania 51:07 +8:28
34 Tommi Reponen Finland 51:25 +8:46
35 Nerijus Sulcys Lithuania 51:54 +9:15
36 Niklas Henriksson Sweden 51:59 +9:20
37 Radek Laciga Czech Republic 52:02 +9:23
38 Markus Lundholm Sweden 52:24 +9:45
39 Michal Drobnik Czech Republic 52:58 +10:19
40 Adam Karlsson Sweden 53:09 +10:30
41 Oyvind Watterdal Norway 53:40 +11:01
42 Bernd Kohlschmidt Germany 55:25 +12:46
43 Sebastian Bergmann Germany 59:08 +16:29
44 Aidas Zigilejus Lithuania 1:02:58 +20:19
45 Ilmar Udam Estonia 1:03:10 +20:31
46 Daumantas Petrovas Lithuania 1:06:53 +24:14
47 Zoltan Szep Romania 1:10:05 +27:26
Simon Fors Sweden disqualified
Ove Saetra Norway disqualified

Women

45 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Tatiana Rvacheva Russian Federation 37:32
2 Tove Alexandersson Sweden 38:28 +0:56
3 Sonja Morsky Finland 39:13 +1:41
4 Yuliya Tarasenko Russian Federation 39:43 +2:11
5 Anastasia Kravchenko Russian Federation 39:50 +2:18
6 Josefine Engstrom Sweden 40:25 +2:53
7 Milka Leppasalmi Finland 40:26 +2:54
8 Hana Hancikova Czech Republic 40:34 +3:02
9 Marjut Turunen Finland 40:40 +3:08
10 Daisy Kudre Estonia 40:48 +3:16
10 Magdalena Olsson Sweden 40:48 +3:16
12 Mariya Kechkina Russian Federation 40:56 +3:24
13 Natalia Galeeva Russian Federation 41:13 +3:41
14 Audhild Bakken Rognstad Norway 41:18 +3:46
15 Anni Toiviainen Finland 41:24 +3:52
16 Frida Sandberg Sweden 41:32 +4:00
17 Linda Lindkvist Sweden 41:36 +4:04
18 Tatyana Mendel Russian Federation 41:49 +4:17
19 Anna Ulvensoen Norway 42:09 +4:37
20 Christina Lovald Hellberg Norway 42:11 +4:39
21 Sari Vaaranen Finland 42:33 +5:01
22 Marta Ulvensoen Norway 42:59 +5:27
23 Elin Vedin Sweden 43:21 +5:49
24 Asa Zetterberg-Eriksson Sweden 43:53 +6:21
25 Evely Kaasiku Estonia 44:55 +7:23
26 Kristyna Kolinova Czech Republic 44:57 +7:25
27 Carmen Strub Switzerland 45:34 +8:02
28 Gabriele Keinaite Lithuania 45:57 +8:25
29 Doris Kudre Estonia 46:22 +8:50
30 Bente Rost Sweden 46:43 +9:11
31 Evelina Wickbom Sweden 48:00 +10:28
32 Laura Csucs-Fenyvesi Hungary 48:31 +10:59
33 Simona Karochova Czech Republic 48:34 +11:02
34 Johanka Simkova Czech Republic 49:11 +11:39
35 Cecilia Thomasson Sweden 50:18 +12:46
36 Anna Nilsson Simkovics Austria 50:36 +13:04
37 Jogvile Susinskaite Lithuania 51:10 +13:38
38 Maria Bois Sweden 52:00 +14:28
39 Emma Bergstrom Sweden 53:12 +15:40
40 Vaiva Laurutyte Lithuania 53:24 +15:52
41 Erika Hlavacikova Slovakia 54:47 +17:15
42 Martina Bialekova Slovakia 55:33 +18:01
43 Anna Gunnars Sweden 57:54 +20:22
44 Andrea Wickbom Sweden 59:43 +22:11
Mira Kaskinen Finland disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org