International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 7

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 7
Organiser: Sweden
Date: 22 January 2014

Men

49 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andrei LamovRussian FederationRussian Federation42:39
2Hans Jorgen KvaleNorwayNorway43:09+0:30
3Peter ArnessonSwedenSweden43:45+1:06
4Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria43:48+1:09
5Lars MoholdtNorwayNorway44:01+1:22
6Erik RostSwedenSweden44:12+1:33
7Staffan TunisFinlandFinland44:16+1:37
8Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation44:24+1:45
9Tero LinnainmaaFinlandFinland44:33+1:54
10Andreas HolmbergSwedenSweden44:44+2:05
11Martin HammarbergSwedenSweden44:54+2:15
12Erik BlomgrenSwedenSweden45:03+2:24
13Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation45:06+2:27
14Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland45:23+2:44
15Ulrik NordbergSwedenSweden45:26+2:47
16Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation45:43+3:04
17Sindre HaverstadNorwayNorway45:56+3:17
18Michail SorokinKazakhstanKazakhstan46:05+3:26
19Janne HakkinenFinlandFinland46:10+3:31
20Vladimir IgnatovRussian FederationRussian Federation46:17+3:38
21Yury YazykouBelarusBelarus46:32+3:53
22Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation47:29+4:50
23Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland47:35+4:56
24Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic47:49+5:10
25Jorgen MadslienNorwayNorway48:41+6:02
26Linus RappSwedenSweden48:46+6:07
27Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland49:26+6:47
28Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland49:45+7:06
29Carl MagnussonSwedenSweden50:04+7:25
30Christian HohlSwitzerlandSwitzerland50:18+7:39
31Priit RandmanEstoniaEstonia50:23+7:44
32Simo TurunenFinlandFinland50:26+7:47
33Klaus CsucsRomaniaRomania51:07+8:28
34Tommi ReponenFinlandFinland51:25+8:46
35Nerijus SulcysLithuaniaLithuania51:54+9:15
36Niklas HenrikssonSwedenSweden51:59+9:20
37Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic52:02+9:23
38Markus LundholmSwedenSweden52:24+9:45
39Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic52:58+10:19
40Adam KarlssonSwedenSweden53:09+10:30
41Oyvind WatterdalNorwayNorway53:40+11:01
42Bernd KohlschmidtGermanyGermany55:25+12:46
43Sebastian BergmannGermanyGermany59:08+16:29
44Aidas ZigilejusLithuaniaLithuania1:02:58+20:19
45Ilmar UdamEstoniaEstonia1:03:10+20:31
46Daumantas PetrovasLithuaniaLithuania1:06:53+24:14
47Zoltan SzepRomaniaRomania1:10:05+27:26
Simon ForsSwedenSwedendisqualified
Ove SaetraNorwayNorwaydisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation37:32
2Tove AlexanderssonSwedenSweden38:28+0:56
3Sonja MorskyFinlandFinland39:13+1:41
4Yuliya TarasenkoRussian FederationRussian Federation39:43+2:11
5Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation39:50+2:18
6Josefine EngstromSwedenSweden40:25+2:53
7Milka LeppasalmiFinlandFinland40:26+2:54
8Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic40:34+3:02
9Marjut TurunenFinlandFinland40:40+3:08
10Daisy KudreEstoniaEstonia40:48+3:16
10Magdalena OlssonSwedenSweden40:48+3:16
12Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation40:56+3:24
13Natalia GaleevaRussian FederationRussian Federation41:13+3:41
14Audhild Bakken RognstadNorwayNorway41:18+3:46
15Anni ToiviainenFinlandFinland41:24+3:52
16Frida SandbergSwedenSweden41:32+4:00
17Linda LindkvistSwedenSweden41:36+4:04
18Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation41:49+4:17
19Anna UlvensoenNorwayNorway42:09+4:37
20Christina Lovald HellbergNorwayNorway42:11+4:39
21Sari VaaranenFinlandFinland42:33+5:01
22Marta UlvensoenNorwayNorway42:59+5:27
23Elin VedinSwedenSweden43:21+5:49
24Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden43:53+6:21
25Evely KaasikuEstoniaEstonia44:55+7:23
26Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic44:57+7:25
27Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland45:34+8:02
28Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania45:57+8:25
29Doris KudreEstoniaEstonia46:22+8:50
30Bente RostSwedenSweden46:43+9:11
31Evelina WickbomSwedenSweden48:00+10:28
32Laura Csucs-FenyvesiHungaryHungary48:31+10:59
33Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic48:34+11:02
34Johanka SimkovaCzech RepublicCzech Republic49:11+11:39
35Cecilia ThomassonSwedenSweden50:18+12:46
36Anna Nilsson SimkovicsAustriaAustria50:36+13:04
37Jogvile SusinskaiteLithuaniaLithuania51:10+13:38
38Maria BoisSwedenSweden52:00+14:28
39Emma BergstromSwedenSweden53:12+15:40
40Vaiva LaurutyteLithuaniaLithuania53:24+15:52
41Erika HlavacikovaSlovakiaSlovakia54:47+17:15
42Martina BialekovaSlovakiaSlovakia55:33+18:01
43Anna GunnarsSwedenSweden57:54+20:22
44Andrea WickbomSwedenSweden59:43+22:11
Mira KaskinenFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org