International Orienteering Federation

Official results for Blodslitet

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Blodslitet
Organiser: Norway
Date: 19 October 2013

Classes: Show all | Men | Women

Men

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Olav LundanesNorwayNorway2:25:25
2Gustav BergmanSwedenSweden2:29:01+3:36
3Fredrik JohanssonSwedenSweden2:29:10+3:45
4Fredric PortinFinlandFinland2:30:49+5:24
5Anders NordbergNorwayNorway2:32:04+6:39
6Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland2:32:37+7:12
7Carl Kaas CodagerNorwayNorway2:32:52+7:27
8Havard LucasenNorwayNorway2:36:18+10:53
9Emil WingstedtSwedenSweden2:37:58+12:33
10Eskil KinnebergNorwayNorway2:41:33+16:08
11Anton SjokvistSwedenSweden2:43:36+18:11
12Oystein SorensenNorwayNorway2:45:47+20:22
13Espen FiskumNorwayNorway2:49:40+24:15
14Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway2:50:17+24:52
15Oyvind HelgerudNorwayNorway2:55:44+30:19
16Mattias KarlssonSwedenSweden2:56:49+31:24
17Jim Oystein NybratenNorwayNorway2:58:00+32:35
18Dag Steinar RagvinNorwayNorway2:58:15+32:50
19Dag AalvikNorwayNorway3:00:17+34:52
20Markku EloFinlandFinland3:00:34+35:09
21Audun  Nilsen  BjerkreimNorwayNorway3:03:54+38:29
22Kalle BergmanSwedenSweden3:07:53+42:28
23Asmo VuorenpaeaeFinlandFinland3:11:47+46:22
24Magnus OmbustvedtNorwayNorway3:17:48+52:23
25Erik  Haare FeylingNorwayNorway3:19:33+54:08
26Ola Marius PedersenNorwayNorway3:22:44+57:19
27Jorgen FiskumNorwayNorway3:24:15+58:50
28Gisle HolbergNorwayNorway3:24:16+58:51
29Bengt HansskeGermanyGermany3:37:35+1:12:10
30Henning C. StrandhagenNorwayNorway3:39:10+1:13:45
31Ola LestebergNorwayNorway3:39:35+1:14:10
32Simen A. BjoringsoyNorwayNorway3:48:53+1:23:28
33Erik WoodwardNorwayNorway3:56:20+1:30:55
34Lars Arne BrekkenNorwayNorway4:24:52+1:59:27
Stig AlvestadNorwayNorwaydisqualified
Saga Vegard BrunNorwayNorwaydisqualified
Ivar HaugenNorwayNorwaydisqualified
Alf Johan LimaNorwayNorwaydisqualified
Joakim  Prestmo Blix NorwayNorwaydisqualified
Martin VisterNorwayNorwaydisqualified

Women

18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tove AlexanderssonSwedenSweden1:50:30
2Emma KlingenbergDenmarkDenmark1:50:35+0:05
3Mari FastingNorwayNorway1:52:11+1:41
4Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:54:12+3:42
5Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:55:57+5:27
6Emma BergmanSwedenSweden1:56:06+5:36
7Ida Marie  Bjoergul Naess NorwayNorway1:59:53+9:23
8Heidi  Bagstevold Ostlid NorwayNorway2:03:50+13:20
9Anette BaklidNorwayNorway2:07:23+16:53
10Yvonne GunellFinlandFinland2:09:05+18:35
11Lisa RisbySwedenSweden2:11:27+20:57
12Ane Sofie  Bjorgul Naess NorwayNorway2:16:02+25:32
13Anneke Hald BjorgumNorwayNorway2:17:43+27:13
14Laura PortinFinlandFinland2:22:20+31:50
15Marianne BakkenNorwayNorway3:20:08+1:29:38
Lone BrochmannNorwayNorwaydisqualified
Gitte BromanderNorwayNorwaydisqualified
Mari  Helgerud JellumNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport