International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 11

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 11
Organiser: Portugal
Date: 12 October 2013

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Krystof BogarCzech RepublicCzech Republic1:51:28
2Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation1:54:03+2:35
3Jussi LaurilaFinlandFinland1:55:09+3:41
4Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic1:56:47+5:19
5Pekka NiemiFinlandFinland1:57:25+5:57
6Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic1:57:27+5:59
7Luca DallavalleItalyItaly1:57:42+6:14
8Tonis ErmEstoniaEstonia1:58:51+7:23
9Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:58:59+7:31
10Samuli SaarelaFinlandFinland1:59:22+7:54
11Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic1:59:28+8:00
12Davide MachadoPortugalPortugal1:59:54+8:26
13Piero TurraItalyItaly2:00:33+9:05
14Tuomo LahtinenFinlandFinland2:00:40+9:12
15Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation2:01:36+10:08
16Kevin HaselsbergerAustriaAustria2:01:52+10:24
17Christian WuthrichSwitzerlandSwitzerland2:02:38+11:10
18Baptiste FuchsFranceFrance2:02:40+11:12
19Clement SouvrayFranceFrance2:03:35+12:07
20Oskar LundSwedenSweden2:04:42+13:14
21Andreas RiefAustriaAustria2:04:59+13:31
22Sam DefermBelgiumBelgium2:05:08+13:40
23Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic2:05:18+13:50
24Bernhard SchachingerAustriaAustria2:06:28+15:00
25Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic2:06:50+15:22
26Margus HallikEstoniaEstonia2:09:03+17:35
27Rasmus SoegaardDenmarkDenmark2:09:08+17:40
28Beat OkleSwitzerlandSwitzerland2:10:48+19:20
29Lauri MalsroosEstoniaEstonia2:12:20+20:52
30Luis BarreiroPortugalPortugal2:13:39+22:11
31Mika PensasFinlandFinland2:13:57+22:29
32Rasmus Lau PetersenDenmarkDenmark2:14:07+22:39
33Linus Karisson MoodSwedenSweden2:14:08+22:40
34Andreas BergmannDenmarkDenmark2:15:09+23:41
35Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federation2:18:08+26:40
36Johan MaclassenDenmarkDenmark2:19:13+27:45
37Jochen VerdeyenBelgiumBelgium2:20:14+28:46
38Ivan Trigales DelgadoSpainSpain2:21:07+29:39
39Sebastian WojtynekPolandPoland2:21:17+29:49
40Stefane ToussaintFranceFrance2:21:45+30:17
41Joao FerreiraPortugalPortugal2:22:41+31:13
42Edwyn Oliver-EvansUnited KingdomGreat Britain2:23:18+31:50
43Cedric BeillFranceFrance2:25:48+34:20
44Joel MorgadoPortugalPortugal2:26:32+35:04
45Arbo RaeEstoniaEstonia2:28:45+37:17
46Christof HaingartnerAustriaAustria2:29:11+37:43
47Florian ExlerAustriaAustria2:29:22+37:54
48Guilherme MarquesPortugalPortugal2:29:49+38:21
49Daniel MarquesPortugalPortugal2:33:33+42:05
50Holger RefslundDenmarkDenmark2:33:43+42:15
51Anton PerssonSwedenSweden2:41:40+50:12
52Mark HusterGermanyGermany2:43:06+51:38
53Alberto BethazItalyItaly2:59:00+1:07:32
Johan AlfredssonSwedenSwedendisqualified
Tobias BreitschadelAustriaAustriadisqualified
Riccardo RossettoItalyItalydisqualified

Women

31 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Susanna LaurilaFinlandFinland1:35:55
2Laure CoupatFranceFrance1:37:47+1:52
3Marika HaraFinlandFinland1:38:04+2:09
4Ingrid StengardFinlandFinland1:38:43+2:48
5Antonia HagaFinlandFinland1:39:44+3:49
6Camilla SogaardDenmarkDenmark1:43:03+7:08
7Olga VinogradovaRussian FederationRussian Federation1:43:38+7:43
8Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland1:43:42+7:47
9Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic1:44:30+8:35
10Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic1:45:16+9:21
11Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation1:45:20+9:25
12Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland1:46:20+10:25
13Anke DannowskiGermanyGermany1:47:20+11:25
14Cecilia ThomassonSwedenSweden1:48:08+12:13
15Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia1:48:40+12:45
16Anna FuzyHungaryHungary1:48:43+12:48
17Marina ReinerAustriaAustria1:48:46+12:51
18Michaela GigonAustriaAustria1:49:51+13:56
19Katerina NovakovaCzech RepublicCzech Republic1:49:54+13:59
20Anna KaminskaPolandPoland1:51:25+15:30
21Henna SaarinenFinlandFinland1:52:35+16:40
22Sonja ZinklAustriaAustria1:55:40+19:45
23Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania1:57:04+21:09
24Svetlana PoverinaRussian FederationRussian Federation2:04:05+28:10
25Kajsa EngstromSwedenSweden2:07:28+31:33
26Gaelle BarletFranceFrance2:08:09+32:14
27Rita GomesPortugalPortugal2:25:51+49:56
28Catarina RuivoPortugalPortugal2:27:44+51:49
29Joana FrazaoPortugalPortugal2:33:40+57:45
Eeva-Liisa HakalaFinlandFinlanddisqualified
Tatiana RepinaRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org