International Orienteering Federation

Official results for 5 Days of Apennines

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 5 Days of Apennines
Organiser: Italy
Date: 31 July 2013

Men

71 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Carl Henrik Bjorseth Norway 51:55
2 Yuriy Masnyy Russian Federation 51:59 +0:04
3 Alessio Tenani Italy 55:06 +3:11
4 Daniel Barkasz Romania 56:08 +4:13
5 Sergey Gorokhov Russian Federation 56:13 +4:18
6 Aleksandr Kharchenko Russian Federation 59:59 +8:04
7 Jan Kocbach Norway 1:00:27 +8:32
8 Sebastian Inderst Switzerland 1:00:31 +8:36
9 Artem Popov Russian Federation 1:00:46 +8:51
10 Marten B. Bostrom Finland 1:01:32 +9:37
11 Raul Ferra Murcia Spain 1:02:41 +10:46
11 Dmitry Polyakov Russian Federation 1:02:41 +10:46
13 Igor Gorbatenkov Russian Federation 1:03:04 +11:09
14 Paulo Franco Portugal 1:03:07 +11:12
15 Jonas Weber Falck Denmark 1:03:08 +11:13
16 Tristan Bloemen Belgium 1:04:18 +12:23
17 Ethan Childs United States 1:05:08 +13:13
17 Fredrik Wennermark Norway 1:05:08 +13:13
19 Gianni Guglielmetti Switzerland 1:06:19 +14:24
20 Tomas Hendrickx Belgium 1:06:30 +14:35
21 Ondrey Pesek Czech Republic 1:07:01 +15:06
22 Wyatt Riley United States 1:07:18 +15:23
23 Juri Kirjanov Russian Federation 1:07:47 +15:52
24 Gianluca Salvioni Italy 1:09:51 +17:56
25 Ilya Belianka Belarus 1:10:31 +18:36
26 Giaime Origgi Italy 1:11:25 +19:30
27 Alexandru Blejdea Romania 1:12:19 +20:24
28 Tuomas Tala Finland 1:14:17 +22:22
29 Petr Boranek Czech Republic 1:16:11 +24:16
30 Jorgen Froyd Norway 1:16:27 +24:32
31 Aleksey Burago Russian Federation 1:16:30 +24:35
32 Clement Demeuse Belgium 1:18:23 +26:28
33 Ivan Pustovoitov Russian Federation 1:18:46 +26:51
34 Andis Malejs Latvia 1:19:08 +27:13
35 Mikhail Buymov Russian Federation 1:19:18 +27:23
36 Ionut Patras Romania 1:19:43 +27:48
37 Dmitriy Parkhut Russian Federation 1:21:03 +29:08
38 Alexander Kuryshev Russian Federation 1:21:46 +29:51
39 Vasily Zykov Russian Federation 1:21:58 +30:03
40 Mikhail Malyshev Russian Federation 1:21:59 +30:04
41 Austris Krastins Latvia 1:22:18 +30:23
42 Tamas Sziladi Hungary 1:22:44 +30:49
43 Kristaps Berzins Latvia 1:25:58 +34:03
44 Michal Patek Czech Republic 1:26:58 +35:03
45 Normunds Berzins Latvia 1:27:04 +35:09
46 Lorenzo Pittau Italy 1:27:28 +35:33
47 Zoltan Sziladi Hungary 1:28:23 +36:28
48 Massimiliano Cavara Italy 1:30:25 +38:30
49 Michele Fiocca Italy 1:31:15 +39:20
50 Dominik Lapornik Austria 1:33:43 +41:48
51 Denis Eltsov Russian Federation 1:35:40 +43:45
52 Andrey Evtukhov Russian Federation 1:35:49 +43:54
53 Ramon  Garcia Catalan Simo Spain 1:36:40 +44:45
54 Mark Heikoop Netherlands 1:38:24 +46:29
55 Erlend  Gylver Engzelius  Norway 1:38:56 +47:01
56 Oleg Linkevich Russian Federation 1:42:43 +50:48
57 Sindre  Gylver Engzelius  Norway 1:45:48 +53:53
58 Sergey Pisarchik Russian Federation 1:46:22 +54:27
59 Andrea Cavara Italy 1:59:00 +1:07:05
60 Aleksandr Stepaniuk Russian Federation 2:02:49 +1:10:54
61 Quentin Gillet Belgium 2:07:56 +1:16:01
62 Jeremy Colgan United States 2:15:03 +1:23:08
63 Alistair Fronhoffs Norway 2:19:04 +1:27:09
64 Walter Vettori Italy 2:40:54 +1:48:59
Baard  Gylver Engzelius  Norway disqualified
Zdenek Koc Czech Republic disqualified
Dmitry Kochnov Russian Federation disqualified
Maksim Lychagin Russian Federation disqualified
Gabriel Cristian Sabou Romania disqualified
John Stabler United States disqualified
Giya Tupuriya Russian Federation disqualified

Women

39 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Maja Kunz Switzerland 56:24
2 Anna Forsberg Sweden 58:00 +1:36
3 Karina Fershalova Russian Federation 58:03 +1:39
4 Christiane Trosse Germany 58:30 +2:06
5 Federica Gianola Switzerland 59:00 +2:36
6 Marianne Hebeisen Switzerland 1:00:36 +4:12
7 Andra Cecilia Anghel Romania 1:05:49 +9:25
8 Olga Borodulina Russian Federation 1:08:12 +11:48
9 Nadine  Schmutz Hebeisen  Switzerland 1:08:17 +11:53
10 Veronika Tomashevskaya Russian Federation 1:10:11 +13:47
11 Veronica Minoiu Romania 1:10:29 +14:05
12 Maria Fedorova Russian Federation 1:13:00 +16:36
13 Federica Maggioni Italy 1:15:12 +18:48
14 Petra Gunnarsdotter Denmark 1:16:19 +19:55
15 Anniina Suhonen Finland 1:16:42 +20:18
16 Amanda  Weber Falck Denmark 1:17:43 +21:19
17 Matleena Bostrom Finland 1:19:59 +23:35
18 Ylva Gunnarsdotter Denmark 1:24:03 +27:39
19 Franziska Meier Switzerland 1:33:10 +36:46
20 Krisztina Toth Hungary 1:38:13 +41:49
21 Jitka Svobodova Czech Republic 1:41:04 +44:40
22 Ada Kucharova Czech Republic 1:42:37 +46:13
23 Ruta Weinert Germany 1:42:51 +46:27
24 Adina Popescu Romania 1:48:59 +52:35
25 Audrun Utskarpen Norway 1:49:11 +52:47
26 Karin Bernasconi Switzerland 1:52:25 +56:01
27 Agne Grigaliunaite Lithuania 1:54:02 +57:38
28 Zane Eamane Latvia 1:54:54 +58:30
29 Yuliya Kuzmicheva Russian Federation 1:56:29 +1:00:05
30 Alena Smolkova Czech Republic 1:58:32 +1:02:08
31 Svetlana Frolenko United States 2:13:41 +1:17:17
32 Ana Perez Riofrio Belen Spain 2:20:49 +1:24:25
33 Julia Schlei Germany 2:27:26 +1:31:02
34 Olga Linkevich Russian Federation 2:35:31 +1:39:07
35 Olga Varyga Russian Federation 2:37:23 +1:40:59
36 Jana Hankovska Czech Republic 3:30:19 +2:33:55
Kristine Baago Denmark disqualified
Svetlana Simakova Russian Federation disqualified
Nikoline Tillingsoe Denmark disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org