International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 4 - European MTB Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 4 - European MTB Orienteering Championships
Organiser: Poland
Date: 21 June 2013

Men

52 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jussi LaurilaFinlandFinland1:37:02
2Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation1:39:31+2:29
3Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic1:41:13+4:11
4Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation1:41:28+4:26
5Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic1:42:03+5:01
6Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic1:42:07+5:05
7Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic1:42:26+5:24
8Pekka NiemiFinlandFinland1:43:32+6:30
9Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:43:49+6:47
10Beat OkleSwitzerlandSwitzerland1:43:58+6:56
11Baptiste FuchsFranceFrance1:47:20+10:18
12Clement SouvrayFranceFrance1:48:06+11:04
13Kevin HaselsbergerAustriaAustria1:48:17+11:15
14Yoann GardeFranceFrance1:48:20+11:18
15Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:49:06+12:04
16Urs DauwalderSwitzerlandSwitzerland1:49:20+12:18
17Tonis ErmEstoniaEstonia1:49:39+12:37
18Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation1:50:02+13:00
19Oskar LundSwedenSweden1:50:57+13:55
20Juuso JutilaFinlandFinland1:51:33+14:31
21Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic1:51:43+14:41
22Luca DallavalleItalyItaly1:53:08+16:06
23Tobias BreitschadelAustriaAustria1:54:38+17:36
24Anders FriskSwedenSweden1:54:47+17:45
25Samuli SaarelaFinlandFinland1:56:15+19:13
26Joao FerreiraPortugalPortugal1:57:00+19:58
27Davide MachadoPortugalPortugal1:58:03+21:01
28Stefane ToussaintFranceFrance2:00:30+23:28
29Carlos SimoesPortugalPortugal2:00:31+23:29
30Christian WuthrichSwitzerlandSwitzerland2:00:37+23:35
31Laszlo RozsaHungaryHungary2:02:30+25:28
32Bernhard SchachingerAustriaAustria2:03:37+26:35
33Tuomo LahtinenFinlandFinland2:03:58+26:56
34Piero TurraItalyItaly2:05:13+28:11
35Andreas RiefAustriaAustria2:05:25+28:23
36Arbo RaeEstoniaEstonia2:06:18+29:16
37Ugis VoicescuksLatviaLatvia2:08:48+31:46
38Maxim KapitonovRussian FederationRussian Federation2:11:27+34:25
39Christof HaingartnerAustriaAustria2:14:18+37:16
40Martins LasmanisLatviaLatvia2:17:46+40:44
41Peter AlvarssonSwedenSweden2:18:15+41:13
42Florian ExlerAustriaAustria2:26:54+49:52
43Tibor TamasHungaryHungary2:29:39+52:37
44Jacob WesterbergSwedenSweden2:30:48+53:46
Margus HallikEstoniaEstoniadisqualified
Lauri MalsroosEstoniaEstoniadisqualified
Grzegorz MarcinkiewiczPolandPolanddisqualified
Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federationdisqualified
Egidijus PilybasLithuaniaLithuaniadisqualified
Juho SaarinenFinlandFinlanddisqualified
Martin SevcikCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Taaniel ToomingEstoniaEstoniadisqualified

Women

43 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Cecilia ThomassonSwedenSweden1:15:10
2Camilla SogaardDenmarkDenmark1:15:58+0:48
3Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland1:17:25+2:15
4Olga VinogradovaRussian FederationRussian Federation1:17:44+2:34
5Ingrid StengardFinlandFinland1:17:51+2:41
6Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic1:18:03+2:53
7Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic1:18:12+3:02
8Michaela GigonAustriaAustria1:18:18+3:08
9Eeva-Liisa HakalaFinlandFinland1:18:48+3:38
10Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain1:19:35+4:25
11Ekaterina IllarionovaRussian FederationRussian Federation1:19:50+4:40
12Ursina JaggiSwitzerlandSwitzerland1:19:56+4:46
13Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia1:20:21+5:11
14Gaelle BarletFranceFrance1:20:29+5:19
15Anna KaminskaPolandPoland1:21:15+6:05
16Anna FuzyHungaryHungary1:22:17+7:07
17Laura ScaravonatiItalyItaly1:23:12+8:02
18Ann-Dorthe LisbygdDenmarkDenmark1:23:43+8:33
19Paivi TommolaFinlandFinland1:23:47+8:37
20Anke DannowskiGermanyGermany1:25:05+9:55
21Adela StepanskaCzech RepublicCzech Republic1:27:00+11:50
22Helene PerssonSwedenSweden1:27:04+11:54
23Laure CoupatFranceFrance1:27:23+12:13
24Tatiana RepinaRussian FederationRussian Federation1:27:59+12:49
25Anna TelyakevychUkraineUkraine1:28:02+12:52
26Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland1:28:29+13:19
27Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation1:29:25+14:15
28Marina ReinerAustriaAustria1:29:48+14:38
29Natalia TyszovaSlovakiaSlovakia1:31:01+15:51
30Anastasiya SvirRussian FederationRussian Federation1:34:22+19:12
31Marie BrezinovaCzech RepublicCzech Republic1:35:57+20:47
32Lydia JahnGermanyGermany1:36:34+21:24
33Vaida ReinartaiteLithuaniaLithuania1:37:39+22:29
34Roma PuisieneLithuaniaLithuania1:38:44+23:34
35Inese KaukeLatviaLatvia1:38:49+23:39
36Ingrida SmiteLatviaLatvia1:40:20+25:10
37Fredrika AlvarssonSwedenSweden1:41:44+26:34
38Aiga StrazdinaLatviaLatvia1:48:21+33:11
39Marie TindborgDenmarkDenmark2:13:11+58:01
Antonia HagaFinlandFinlanddisqualified
Marika HaraFinlandFinlanddisqualified
Susanna LaurilaFinlandFinlanddisqualified
Daniela TrnovcovaSlovakiaSlovakiadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org