International Orienteering Federation

Official results for Tallinn O-week sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Tallinn O-week sprint
Organiser: Estonia
Date: 17 June 2013

Men

49 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Marten B. BostromFinlandFinland16:26
2Kenny KivikasEstoniaEstonia16:37+0:11
3Kristo HeinmannEstoniaEstonia17:06+0:40
4Olli-Pekka KoistinenFinlandFinland17:33+1:07
5Lauri TammemaeEstoniaEstonia18:13+1:47
6Sergei RjaboshkinEstoniaEstonia18:24+1:58
7Jaagup TruusaluEstoniaEstonia18:25+1:59
8Karol GaliczPolandPoland18:39+2:13
9Bryan KeelyAustraliaAustralia18:43+2:17
10Tonis LaugesaarEstoniaEstonia19:12+2:46
11Markus SaloFinlandFinland19:38+3:12
12Marek KarmEstoniaEstonia19:39+3:13
12Aleksandr ShvedEstoniaEstonia19:39+3:13
14Tanel KannelEstoniaEstonia20:07+3:41
15Andris GailisLatviaLatvia20:10+3:44
16Taavi KalaEstoniaEstonia20:12+3:46
17Daniel VasserEstoniaEstonia20:24+3:58
18Oliver ImmatoEstoniaEstonia20:35+4:09
18Mads K. LarsenDenmarkDenmark20:35+4:09
20Tim BealeUnited KingdomGreat Britain20:36+4:10
21Andrew EckUnited StatesUnited States20:57+4:31
22Ragnar KruuslaEstoniaEstonia21:13+4:47
23Alexey ZemlyakovRussian FederationRussian Federation21:18+4:52
24Taivo TimmuskEstoniaEstonia21:24+4:58
25Nolan MilesUnited StatesUnited States21:55+5:29
26Tarmo KuubEstoniaEstonia22:00+5:34
27Bartlomiej MazanPolandPoland22:05+5:39
28Simon HarstonGermanyGreat Britain22:09+5:43
28Tiit TahnasEstoniaEstonia22:09+5:43
30Sergey DoroninRussian FederationRussian Federation22:11+5:45
31Ian JonesUnited StatesUnited States22:42+6:16
32Massimo BridaItalyItaly22:49+6:23
32Alexey MinakovRussian FederationRussian Federation22:49+6:23
34Andrej OlunczekGermanyGermany22:59+6:33
35Sander NahkorEstoniaEstonia23:15+6:49
36Vaiko VareEstoniaEstonia23:54+7:28
37Michail IppolitovRussian FederationRussian Federation23:56+7:30
38Mati MagiEstoniaEstonia24:10+7:44
39Martin BetlemEstoniaEstonia24:40+8:14
40Lauri RubergEstoniaEstonia25:05+8:39
41Rein RooniEstoniaEstonia25:27+9:01
42Oleg KoshikEstoniaEstonia25:49+9:23
43Kert SyrjalainenFinlandFinland26:54+10:28
44Anton RoolaidEstoniaEstonia30:24+13:58
Jonathan BangertUnited StatesUnited Statesdisqualified
Julian DentAustraliaAustraliadisqualified
Ragnar IlpEstoniaEstoniadisqualified
Ats SonajalgEstoniaEstoniadisqualified
William TuckerUnited StatesUnited Statesdisqualified

Women

26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Annika RihmaEstoniaEstonia18:14
2Sarka SvobodnaCzech RepublicCzech Republic18:36+0:22
3Ruth HolmesUnited KingdomGreat Britain19:09+0:55
4Felicity BrownAustraliaAustralia19:35+1:21
5Kirti RebaneEstoniaEstonia19:46+1:32
6Tatiyana RozovaRussian FederationRussian Federation19:48+1:34
7Matleena BostromFinlandFinland19:58+1:44
8Kirstin MaxwellUnited KingdomGreat Britain20:01+1:47
9Margret ZimmermannEstoniaEstonia20:19+2:05
10Evely KaasikuEstoniaEstonia20:26+2:12
11Sigrid RuulEstoniaEstonia20:57+2:43
12Marita FreimaneLatviaLatvia21:09+2:55
13Kerstin BurnettCanadaCanada21:28+3:14
14Karmen AlnekEstoniaEstonia21:47+3:33
15Marili ZimmermannEstoniaEstonia22:06+3:52
16Zoya TikhonovaRussian FederationRussian Federation22:13+3:59
17Anu UhotoinenFinlandFinland22:42+4:28
18Victoria KobelevaRussian FederationRussian Federation23:14+5:00
19Alevtina MarychevaRussian FederationRussian Federation25:06+6:52
20Kadi-Liis MinnEstoniaEstonia27:45+9:31
21Triin JoeveerEstoniaEstonia28:57+10:43
22Marge SargmaEstoniaEstonia29:35+11:21
23Heleri KirssEstoniaEstonia29:45+11:31
24Jennie AndersonCanadaCanada30:05+11:51
25Anita KarnitEstoniaEstonia32:33+14:19
26Martina PeraniItalyItaly32:47+14:33

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org