International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 4 - Nordic Tour

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 4 - Nordic Tour
Organiser: Norway
Date: 1 June 2013

Men

74 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Matthias Kyburz Switzerland 14:39
2 Daniel Hubmann Switzerland 14:55 +0:16
3 Tue Lassen Denmark 14:59 +0:20
4 Christopher Smithard United Kingdom 15:04 +0:25
5 Matthias Merz Switzerland 15:05 +0:26
6 Rasmus  Hansen Thrane Denmark 15:06 +0:27
7 Gustav Bergman Sweden 15:07 +0:28
8 Andreas Kyburz Switzerland 15:11 +0:32
9 Martin Hubmann Switzerland 15:15 +0:36
9 Frederic Tranchand France 15:15 +0:36
11 Andrey Khramov Russian Federation 15:16 +0:37
12 Matthias Leonhardt Switzerland 15:19 +0:40
13 William Lind Sweden 15:20 +0:41
14 Raffael Huber Switzerland 15:21 +0:42
15 Vojtich Kral Czech Republic 15:22 +0:43
15 Jonas Leandersson Sweden 15:22 +0:43
17 Bjorn Ekeberg Norway 15:24 +0:45
18 Magne Daehli Norway 15:25 +0:46
19 Carl Kaas Codager Norway 15:27 +0:48
20 Florian Howald Switzerland 15:28 +0:49
21 Lucas Basset France 15:29 +0:50
21 Tuomo Makela Finland 15:29 +0:50
23 Jerker Lysell Sweden 15:31 +0:52
24 Fabian Hertner Switzerland 15:32 +0:53
25 Matthew Speake United Kingdom 15:37 +0:58
26 Oskar Sjoberg Sweden 15:38 +0:59
27 Antti Anttonen Finland 15:40 +1:01
27 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 15:40 +1:01
29 Ulf  Indgaard Forseth  Norway 15:41 +1:02
29 Stepan Kodeda Czech Republic 15:41 +1:02
31 Filip Dahlgren Sweden 15:42 +1:03
32 Tuomas Tervo Finland 15:43 +1:04
33 Jan Prochazka Czech Republic 15:44 +1:05
34 Kiril Nikolov Bulgaria 15:46 +1:07
35 Marten B. Bostrom Finland 15:48 +1:09
35 Jan Sedivy Czech Republic 15:48 +1:09
37 Marius  Odum Thrane Denmark 15:50 +1:11
38 Gernot Kerschbaumer Austria 15:51 +1:12
39 Petteri Muukkonen Finland 15:57 +1:18
39 Jan Petrzela Czech Republic 15:57 +1:18
41 Milos Nykodym Czech Republic 15:59 +1:20
41 Rune Olsen Denmark 15:59 +1:20
43 Hans Gunnar Omdal Norway 16:03 +1:24
44 Robert Merl Austria 16:04 +1:25
45 Jo  Indgaard Forseth  Norway 16:05 +1:26
46 Erik Rost Sweden 16:10 +1:31
47 Ralph Street United Kingdom 16:11 +1:32
48 Roman Efimov Russian Federation 16:13 +1:34
49 Johan Runesson Sweden 16:14 +1:35
50 Christian Bobach Denmark 16:15 +1:36
51 Anders Nordberg Norway 16:16 +1:37
52 Jere Pajunen Finland 16:18 +1:39
53 Rasmus Djurhuus Denmark 16:19 +1:40
54 Andreas Boesen Denmark 16:22 +1:43
55 Peeter Pihl Estonia 16:27 +1:48
56 Thibaut Poupard France 16:32 +1:53
57 Andrey Salin Belarus 16:36 +1:57
58 Juha Sorvisto Finland 16:38 +1:59
59 Jussi Suna Finland 16:40 +2:01
60 Vincent Coupat France 16:45 +2:06
61 Benjamin Lepoutre France 16:48 +2:09
62 Aleksei Alekseyonok Belarus 16:52 +2:13
63 Richard Robinson United Kingdom 17:08 +2:29
64 Markus Lang Austria 17:21 +2:42
65 Celestin Crespin France 17:39 +3:00
66 Erik  Simkovics Nilsson Austria 17:45 +3:06
67 Murray Strain United Kingdom 18:04 +3:25
68 Sergei Rjaboshkin Estonia 18:12 +3:33
69 Vasily Streltsov Belarus 18:39 +4:00
70 Shigeyuki Koizumi Japan 18:48 +4:09
71 Kyong Sa Ri Korea, Democratic People's Republic of 21:22 +6:43
Tomas Dlabaja Czech Republic disqualified
Yannick Michiels Belgium disqualified
Ross Morrison New Zealand disqualified

Women

55 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 13:45
2 Tove Alexandersson Sweden 14:05 +0:20
3 Ida Bobach Denmark 14:33 +0:48
3 Lina Strand Sweden 14:33 +0:48
5 Tatyana Riabkina Russian Federation 14:34 +0:49
6 Emma Klingenberg Denmark 14:39 +0:54
7 Sarina Jenzer Switzerland 14:47 +1:02
8 Tone Wigemyr Norway 14:48 +1:03
9 Mari Fasting Norway 14:51 +1:06
9 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 14:51 +1:06
11 Annika Billstam Sweden 14:53 +1:08
12 Galina Vinogradova Russian Federation 14:57 +1:12
13 Sabine Hauswirth Switzerland 14:58 +1:13
14 Tessa Hill United Kingdom 15:00 +1:15
15 Julia Gross Switzerland 15:01 +1:16
16 Maja Alm Denmark 15:07 +1:22
17 Rahel Friederich Switzerland 15:11 +1:26
18 Marika Teini Finland 15:12 +1:27
19 Sofia Haajanen Finland 15:16 +1:31
20 Emma Johansson Sweden 15:17 +1:32
20 Anna Narhi Finland 15:17 +1:32
22 Venla Niemi Finland 15:20 +1:35
23 Ines Brodmann Switzerland 15:25 +1:40
24 Sara Luscher Switzerland 15:28 +1:43
24 Ulrika Uotila Finland 15:28 +1:43
26 Judith Wyder Switzerland 15:31 +1:46
27 Catherine Taylor United Kingdom 15:38 +1:53
28 Saila Kinni Finland 15:39 +1:54
29 Audhild  Rognstad Bakken Norway 15:44 +1:59
30 Riina Kuuselo Finland 15:48 +2:03
31 Heidi  Bagstevold Ostlid  Norway 15:49 +2:04
32 Lea Vercellotti France 15:51 +2:06
33 Iveta Duchova Czech Republic 15:52 +2:07
33 Ekaterina Nikitina Popovich Russian Federation 15:52 +2:07
35 Karolin Ohlsson Sweden 15:53 +2:08
36 Anna Persson Sweden 15:56 +2:11
37 Sarah Rollins United Kingdom 15:58 +2:13
38 Lilian Forsgren Sweden 16:04 +2:19
39 Tereza Novotna Czech Republic 16:08 +2:23
39 Anastasiya Tikhonova Russian Federation 16:08 +2:23
41 Emma Matilda Johansson Norway 16:11 +2:26
42 Silje  Jahren  Ekroll  Norway 16:15 +2:30
43 Natalia Efimova Russian Federation 16:23 +2:38
44 Marte Narum Norway 16:28 +2:43
45 Michaela Omova Czech Republic 16:30 +2:45
46 Alva Olsson Sweden 16:53 +3:08
47 Mette Hjerrild Denmark 16:56 +3:11
48 Vanessa Round Australia 17:13 +3:28
49 Emily Kemp Canada 17:18 +3:33
50 Felicity Brown Australia 17:25 +3:40
51 Jana Knapova Czech Republic 17:56 +4:11
52 Maria Alekseyonok Belarus 18:20 +4:35
53 Inna Somova Russian Federation 18:59 +5:14
54 Veranika Chernik Belarus 19:38 +5:53
55 Kerstin Burnett Canada 21:30 +7:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org