International Orienteering Federation

Official results for Baltic Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Baltic Championships
Organiser: Estonia
Date: 18 May 2013

Men

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Timo SildEstoniaEstonia1:19:19
2Yury TambasovBelarusRussian Federation1:20:35+1:16
3Edgars BertuksLatviaLatvia1:21:58+2:39
4Olle KarnerEstoniaEstonia1:23:35+4:16
5Andrey SalinBelarusBelarus1:23:41+4:22
6Lauri SildEstoniaEstonia1:25:39+6:20
7Vilius AleliunasLithuaniaLithuania1:25:56+6:37
8Janis KumsLatviaLatvia1:26:04+6:45
9Modestas BacysLithuaniaLithuania1:26:37+7:18
10Kristaps OzolinsLatviaLatvia1:26:42+7:23
11Dmitry MikhalkinBelarusBelarus1:26:48+7:29
12Peeter PihlEstoniaEstonia1:26:49+7:30
13Martins SirmaisLatviaLatvia1:27:04+7:45
14Arturs PaulinsLatviaLatvia1:27:10+7:51
15Kenny KivikasEstoniaEstonia1:27:28+8:09
16Vytautas BeliunasLithuaniaLithuania1:28:32+9:13
17Karlis BaltacisLatviaLatvia1:28:34+9:15
18Andris JubelisLatviaLatvia1:29:14+9:55
19Kristo HeinmannEstoniaEstonia1:29:31+10:12
20Kristaps JaudzemsLatviaLatvia1:30:53+11:34
21Artjoms RekunenkoLatviaLatvia1:32:47+13:28
22Jaagup TruusaluEstoniaEstonia1:34:00+14:41
23Denis ZlobinBelarusBelarus1:34:12+14:53
24Lauri TammemaeEstoniaEstonia1:35:17+15:58
25Henrikas PauzasLithuaniaLithuania1:37:53+18:34
26Tomas KuzminskisLithuaniaLithuania1:39:09+19:50
27Giedrius ValantinasLithuaniaLithuania1:39:24+20:05
28Aleksey BuragoRussian FederationRussian Federation1:39:29+20:10
29Andrius MichailovasLithuaniaLithuania1:39:38+20:19
30Aliaksei HudzimchykBelarusBelarus1:39:57+20:38
31Ats SonajalgEstoniaEstonia1:40:20+21:01
32Mikhail ChegarovskiyRussian FederationRussian Federation1:40:30+21:11
33Aleksei AlekseyonokBelarusBelarus1:41:17+21:58
34Janis TamuzsLatviaLatvia1:41:48+22:29
35Sergei RyzhkovBelarusBelarus1:42:08+22:49
36Zigmars GailisLatviaLatvia1:45:16+25:57
37Alexey ZemlyakovRussian FederationRussian Federation1:46:40+27:21
38Daniil ElizarovRussian FederationRussian Federation1:51:39+32:20
39Vytautas KamarunasLithuaniaLithuania1:53:14+33:55
40Ivan AfanasyevBelarusBelarus1:55:46+36:27
41Alexandr RaikovRussian FederationRussian Federation1:56:02+36:43
42Aleksandr ShvedEstoniaEstonia1:58:30+39:11
43Daniel VasserEstoniaEstonia2:06:46+47:27
44Mantas JaruseviciusLithuaniaLithuania2:08:19+49:00
Marek NommEstoniaEstoniadisqualified

Women

37 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:08:08
2Anu Akerman AnnusEstoniaEstonia1:08:49+0:41
3Kristina RybakovaiteLithuaniaLithuania1:09:34+1:26
4Gabija RazaityteLithuaniaLithuania1:09:49+1:41
5Rasa PtasekaiteLithuaniaLithuania1:10:47+2:39
6Ausrine KutkaiteLithuaniaLithuania1:11:46+3:38
7Olga GlebovaRussian FederationRussian Federation1:11:47+3:39
8Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:13:16+5:08
9Merike VanjukEstoniaEstonia1:16:37+8:29
10Liga ArnieceLatviaLatvia1:17:41+9:33
11Eveli SaueEstoniaEstonia1:18:23+10:15
12Piibe TammemaeEstoniaEstonia1:19:36+11:28
13Laura VikeLatviaLatvia1:20:48+12:40
14Liina PaluEstoniaEstonia1:20:50+12:42
15Eleri HirvEstoniaEstonia1:21:57+13:49
16Anastasia KrugleniaBelarusBelarus1:22:55+14:47
17Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania1:23:33+15:25
18Kerstin UiboupinEstoniaEstonia1:23:44+15:36
19Tekle Emilija GvildyteLithuaniaLithuania1:24:03+15:55
20Tatyana VoskobojnikovaBelarusBelarus1:24:31+16:23
21Helle HallikEstoniaEstonia1:24:39+16:31
22Iveta Stipina BruvereLatviaLatvia1:25:04+16:56
23Mirja VirveEstoniaEstonia1:29:02+20:54
24Maria AlekseyonokBelarusBelarus1:34:39+26:31
25Natalia UkhorskayaRussian FederationRussian Federation1:35:11+27:03
26Jogvile SusinskaiteLithuaniaLithuania1:35:45+27:37
27Madara SadrinaLatviaLatvia1:38:36+30:28
28Janeta TurkaLatviaLatvia1:39:02+30:54
29Sigrid RuulEstoniaEstonia1:40:56+32:48
30Marina RudenkoRussian FederationRussian Federation1:41:08+33:00
31Anna ChegarovskayaRussian FederationRussian Federation1:45:06+36:58
32Svetlana NikolaevaRussian FederationRussian Federation1:45:07+36:59
33Anastasiya AfanasyevaBelarusBelarus1:46:07+37:59
34Evgenia SamarinaRussian FederationRussian Federation1:47:34+39:26
Kristine Bertuka KokinaLatviaLatviadisqualified
Irina GulyaevaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Kirti RebaneEstoniaEstoniadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org