International Orienteering Federation

Official results for European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Latvia
Date: 16 February 2013

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria14:53
2Peter ArnessonSwedenSweden14:54+0:01
3Hans Jorgen KvaleNorwayNorway15:12+0:19
4Erik RostSwedenSweden15:13+0:20
5Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation15:19+0:26
6Staffan TunisFinlandFinland15:25+0:32
7Ove SaetraNorwayNorway15:28+0:35
8Andrei LamovRussian FederationRussian Federation15:29+0:36
8Lars Hol MoholdtNorwayNorway15:29+0:36
10Martin HammarbergSwedenSweden15:36+0:43
11Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation15:41+0:48
12Johan GranathSwedenSweden15:43+0:50
12Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation15:43+0:50
14Janne HakkinenFinlandFinland15:50+0:57
15Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway15:51+0:58
16Andris KivlenieksLatviaLatvia15:55+1:02
17Ville-Petteri SaarelaFinlandFinland15:58+1:05
18Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation16:08+1:15
19Even ToomasEstoniaEstonia16:16+1:23
19Sandro TruttmannSwitzerlandSwitzerland16:16+1:23
21Matti KeskinarkausFinlandFinland16:21+1:28
22Andreas HolmbergSwedenSweden16:27+1:34
23Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland16:28+1:35
24Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland16:33+1:40
25Erik BlomgrenSwedenSweden16:46+1:53
26Jarno ParkkinenFinlandFinland16:55+2:02
27Oyvind WatterdalNorwayNorway16:56+2:03
28Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic16:58+2:05
29Tero LinnainmaaFinlandFinland17:12+2:19
30Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation17:14+2:21
31Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic17:26+2:33
32Tonis ErmEstoniaEstonia17:27+2:34
33Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic17:33+2:40
34Tiit ToomasEstoniaEstonia17:43+2:50
35Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland17:49+2:56
36Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania17:54+3:01
37Klaus CsucsRomaniaRomania17:56+3:03
38Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania17:59+3:06
39Andris JubelisLatviaLatvia18:05+3:12
40Nerijus SulcysLithuaniaLithuania18:11+3:18
41Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland18:17+3:24
42Raivo KivlenieksLatviaLatvia18:18+3:25
43Priit RandmanEstoniaEstonia18:42+3:49
44Gabriele CanellaItalyItaly19:11+4:18
44Artem StrizhakUkraineUkraine19:11+4:18
46Oleksandr KalinkinUkraineUkraine20:00+5:07
47Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania21:20+6:27
48Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain28:24+13:31
49Ian CumpsteyUnited KingdomGreat Britain38:28+23:35
Nauris NeimanisLatviaLatviadisqualified

Women

41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation14:07
2Mervi PesuFinlandFinland14:33+0:26
3Tove AlexanderssonSwedenSweden14:34+0:27
4Josefine EngstromSwedenSweden14:39+0:32
5Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation14:47+0:40
6Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation14:55+0:48
7Milka LeppasalmiFinlandFinland14:56+0:49
8Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation15:04+0:57
9Audhild  Rognstad BakkenNorwayNorway15:05+0:58
10Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic15:21+1:14
11Magdalena OlssonSwedenSweden15:23+1:16
12Marjut TurunenFinlandFinland15:24+1:17
13Christina Lo Hellberg LovaldNorwayNorway15:25+1:18
14Salla KoskelaFinlandFinland15:35+1:28
15Marika HaraFinlandFinland15:40+1:33
15Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation15:40+1:33
17Kajsa RichardssonSwedenSweden15:51+1:44
18Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation16:05+1:58
19Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland16:13+2:06
19Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland16:13+2:06
21Maren  Haverstad JanssonNorwayNorway16:19+2:12
22Elin VedinSwedenSweden16:31+2:24
23Bente RostSwedenSweden16:53+2:46
24Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic16:58+2:51
25Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic17:05+2:58
26Sonja MorskyFinlandFinland17:06+2:59
27Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania17:19+3:12
28Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic17:27+3:20
29Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria17:45+3:38
30Evgenia YaremenkoUkraineUkraine18:29+4:22
31Jolanta SulcieneLithuaniaLithuania18:40+4:33
32Elena JagherItalyItaly19:21+5:14
33Gabija RazaityteLithuaniaLithuania19:30+5:23
34Andreea HepcalRomaniaRomania19:41+5:34
35Erika HlavacikovaSlovakiaSlovakia19:53+5:46
36Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain20:28+6:21
37Piibe TammemaeEstoniaEstonia20:54+6:47
38Jana SlamovaSlovakiaSlovakia22:32+8:25
39Martina BialekovaSlovakiaSlovakia22:57+8:50
40Aksana BuyakovaBelarusBelarus28:03+13:56
41Sarah-Jane GaffneyUnited KingdomGreat Britain43:52+29:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements