International Orienteering Federation

Official results for European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Latvia
Date: 14 February 2013

Men

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Peter ArnessonSwedenSweden1:42:44
2Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:43:02+0:18
3Staffan TunisFinlandFinland1:43:29+0:45
4Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:43:41+0:57
5Andreas HolmbergSwedenSweden1:43:48+1:04
6Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:44:17+1:33
7Andrei LamovRussian FederationRussian Federation1:45:16+2:32
8Erik RostSwedenSweden1:45:30+2:46
9Ville-Petteri SaarelaFinlandFinland1:46:16+3:32
10Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:46:28+3:44
11Janne HakkinenFinlandFinland1:46:33+3:49
12Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:47:03+4:19
13Johan GranathSwedenSweden1:47:09+4:25
14Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland1:47:11+4:27
15Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation1:48:16+5:32
16Martin HammarbergSwedenSweden1:48:25+5:41
17Matti KeskinarkausFinlandFinland1:48:40+5:56
18Oyvind WatterdalNorwayNorway1:48:49+6:05
19Jarno ParkkinenFinlandFinland1:49:04+6:20
20Ove SaetraNorwayNorway1:49:42+6:58
21Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:51:08+8:24
22Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:52:27+9:43
23Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:52:42+9:58
24Mihail UtkinRussian FederationRussian Federation1:52:49+10:05
25Tiit ToomasEstoniaEstonia1:52:51+10:07
26Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation1:53:40+10:56
27Tero LinnainmaaFinlandFinland1:54:36+11:52
28Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic1:56:13+13:29
29Andris KivlenieksLatviaLatvia1:56:34+13:50
30Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:57:41+14:57
31Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway1:59:08+16:24
32Nerijus SulcysLithuaniaLithuania1:59:36+16:52
33Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania1:59:40+16:56
34Sandro TruttmannSwitzerlandSwitzerland2:01:06+18:22
35Raivo KivlenieksLatviaLatvia2:01:53+19:09
36Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic2:06:19+23:35
37Klaus CsucsRomaniaRomania2:06:51+24:07
38Gabriele CanellaItalyItaly2:07:08+24:24
39Toms VeitsLatviaLatvia2:08:08+25:24
40Reinis PutninsLatviaLatvia2:13:33+30:49
41Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania2:14:41+31:57
42Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain4:02:38+2:19:54
Edgars BriconoksLatviaLatviadisqualified
Priit RandmanEstoniaEstoniadisqualified
Even ToomasEstoniaEstoniadisqualified

Women

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation1:17:45
2Josefine EngstromSwedenSweden1:18:22+0:37
3Tove AlexanderssonSwedenSweden1:20:03+2:18
4Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation1:20:40+2:55
5Audhild  Rognstad BakkenNorwayNorway1:20:45+3:00
6Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation1:21:59+4:14
7Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation1:22:02+4:17
8Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation1:22:07+4:22
9Milka LeppasalmiFinlandFinland1:22:15+4:30
10Magdalena OlssonSwedenSweden1:23:49+6:04
11Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation1:24:11+6:26
12Marjut TurunenFinlandFinland1:24:13+6:28
13Mervi PesuFinlandFinland1:24:14+6:29
14Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic1:25:02+7:17
15Sonja MorskyFinlandFinland1:25:43+7:58
16Christina Lo Hellberg LovaldNorwayNorway1:26:17+8:32
17Marika HaraFinlandFinland1:26:30+8:45
18Salla KoskelaFinlandFinland1:28:03+10:18
19Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation1:28:59+11:14
20Kajsa RichardssonSwedenSweden1:29:49+12:04
21Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:30:01+12:16
22Elin VedinSwedenSweden1:35:18+17:33
23Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic1:36:42+18:57
24Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic1:37:52+20:07
25Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic1:38:04+20:19
26Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria1:39:25+21:40
27Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania1:39:38+21:53
28Elena JagherItalyItaly1:45:48+28:03
29Martina BialekovaSlovakiaSlovakia1:58:34+40:49
30Laura Csucs FenyvesiHungaryHungary2:02:30+44:45
31Evgenia YaremenkoUkraineUkraine2:05:30+47:45
32Andreea HepcalRomaniaRomania2:22:28+1:04:43
33Aksana BuyakovaBelarusBelarus2:29:43+1:11:58
Erika HlavacikovaSlovakiaSlovakiadisqualified
Jana SlamovaSlovakiaSlovakiadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org