International Orienteering Federation

Official results for European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Latvia
Date: 13 February 2013

Men

52 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Hans Jorgen KvaleNorwayNorway42:39
2Staffan TunisFinlandFinland42:45+0:06
3Andrei LamovRussian FederationRussian Federation42:49+0:10
4Peter ArnessonSwedenSweden43:16+0:37
5Andreas HolmbergSwedenSweden44:30+1:51
6Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation44:36+1:57
7Erik RostSwedenSweden44:55+2:16
8Martin HammarbergSwedenSweden44:58+2:19
9Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland45:00+2:21
10Johan GranathSwedenSweden45:01+2:22
11Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria45:15+2:36
12Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation45:17+2:38
13Lars Hol MoholdtNorwayNorway45:20+2:41
14Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland46:06+3:27
15Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation46:56+4:17
16Janne HakkinenFinlandFinland47:04+4:25
16Mihail UtkinRussian FederationRussian Federation47:04+4:25
18Tero LinnainmaaFinlandFinland47:14+4:35
19Ville-Petteri SaarelaFinlandFinland47:26+4:47
20Oyvind WatterdalNorwayNorway47:57+5:18
21Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway48:02+5:23
22Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation48:13+5:34
23Matti KeskinarkausFinlandFinland48:33+5:54
24Even ToomasEstoniaEstonia48:40+6:01
25Andris KivlenieksLatviaLatvia49:05+6:26
26Nerijus SulcysLithuaniaLithuania49:38+6:59
27Sandro TruttmannSwitzerlandSwitzerland49:43+7:04
28Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland49:59+7:20
29Tiit ToomasEstoniaEstonia50:53+8:14
30Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic51:08+8:29
31Gabriele CanellaItalyItaly51:27+8:48
32Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic52:09+9:30
33Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland52:53+10:14
34Priit RandmanEstoniaEstonia53:00+10:21
35Toms VeitsLatviaLatvia54:23+11:44
36Tonis ErmEstoniaEstonia54:53+12:14
37Klaus CsucsRomaniaRomania55:02+12:23
38Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania55:49+13:10
39Edgars BriconoksLatviaLatvia57:18+14:39
39Nauris NeimanisLatviaLatvia57:18+14:39
41Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania57:53+15:14
42Ove SaetraNorwayNorway59:58+17:19
43Raivo KivlenieksLatviaLatvia1:00:35+17:56
44Janis PeilansLatviaLatvia1:05:07+22:28
45Oleksandr KalinkinUkraineUkraine1:05:44+23:05
46Reinis PutninsLatviaLatvia1:07:00+24:21
47Artem StrizhakUkraineUkraine1:09:11+26:32
48Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain1:51:30+1:08:51
49Ian CumpsteyUnited KingdomGreat Britain2:24:39+1:42:00
Erik BlomgrenSwedenSwedendisqualified
Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federationdisqualified

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation40:35
2Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation41:31+0:56
3Mervi PesuFinlandFinland41:51+1:16
4Sonja MorskyFinlandFinland42:07+1:32
5Josefine EngstromSwedenSweden42:15+1:40
6Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation42:27+1:52
7Audhild  Rognstad BakkenNorwayNorway42:38+2:03
8Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation43:00+2:25
9Tove AlexanderssonSwedenSweden43:02+2:27
10Milka LeppasalmiFinlandFinland43:05+2:30
11Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation45:01+4:26
12Marjut TurunenFinlandFinland45:26+4:51
13Marika HaraFinlandFinland46:03+5:28
14Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation46:27+5:52
15Magdalena OlssonSwedenSweden47:20+6:45
16Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland47:25+6:50
17Kajsa RichardssonSwedenSweden48:19+7:44
18Salla KoskelaFinlandFinland48:51+8:16
19Christina Lo Hellberg LovaldNorwayNorway49:09+8:34
20Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland50:23+9:48
21Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic52:00+11:25
22Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic52:35+12:00
23Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic54:05+13:30
24Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic54:06+13:31
25Gabriele KeinaiteLithuaniaLithuania55:09+14:34
26Elin VedinSwedenSweden55:39+15:04
27Elena JagherItalyItaly58:11+17:36
28Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria59:08+18:33
29Evgenia YaremenkoUkraineUkraine59:21+18:46
30Piibe TammemaeEstoniaEstonia1:01:14+20:39
31Laura Csucs FenyvesiHungaryHungary1:04:20+23:45
32Andreea HepcalRomaniaRomania1:11:24+30:49
33Erika HlavacikovaSlovakiaSlovakia1:13:54+33:19
34Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain1:14:05+33:30
35Mariya MakodzebaUkraineUkraine1:23:21+42:46
36Jana SlamovaSlovakiaSlovakia1:29:31+48:56
37Aksana BuyakovaBelarusBelarus1:42:40+1:02:05
38Sarah-Jane GaffneyUnited KingdomGreat Britain2:35:21+1:54:46
Martina BialekovaSlovakiaSlovakiadisqualified
Bente RostSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org